1397/07/01

لونا-۱۶ بزرگ‌ترین پیروزی دانشمندان شوروی در ماه

حدود ۱۵ ماه پس از مأموریت موفقیت‌آمیز آپولو-۱۱ (Apollo 11) و فرود نخستین انسان بر ماه، روس‌ها در ۱۲سپتامبر۱۹۷۰ اعلام کردند که یک کاوشگر از گروه کاوشگران ویژه کره ماه را تحت نام لونا-۱۶ (Luna 16) به فضا پرتاب کرده‌اند. طبیعی بود که بعد از دو مأموریت پرهیجان آپولو-۱۱ و۱۲، فرستادن سفینه‌ای بدون سرنشین...
لونا-۱۶ بزرگ‌ترین پیروزی دانشمندان شوروی در ماه

سیروس برزو: حدود ۱۵ ماه پس از مأموریت موفقیت‌آمیز آپولو-۱۱ (Apollo 11) و فرود نخستین انسان بر ماه، روس‌ها در ۱۲سپتامبر۱۹۷۰ اعلام کردند که یک کاوشگر از گروه کاوشگران ویژه کره ماه را تحت نام لونا-۱۶ (Luna 16) به فضا پرتاب کرده‌اند. طبیعی بود که بعد از دو مأموریت پرهیجان آپولو-۱۱ و۱۲، فرستادن سفینه‌ای بدون سرنشین که نمونه قبلی‌اش هم با شکست همراه بوده چندان موردتوجه جهانیان قرار نگیرد. لونا-۱۵ (Luna 15) که هم‌زمان با آپولو-۱۱ راهی ماه شده و نتوانسته بود فرود آرام داشته باشد؛ اما تنها چند روز بعد از پرتاب شایع شد که این کاوشگر مأموریت دارد نمونه خاک ماه را به زمین بیاورد و این نکته مهمی بود که می‌توانست نظر جهانیان را به خود جلب و تا حدودی شکست روس‌ها در مسابقه فضایی را جبران کند.

لونا-۱۶ بزرگ‌ترین پیروزی دانشمندان شوروی در ماه
محاسبه فرایند فرود این سفینه در ماه را به گئورگی گرچکو (Georgy Grechko)، مهندس سامانه‌های فضایی که در دفتر شماره۱ فضایی کار می‌کرد گذاشتند. او قبلاً توانسته بود با محاسبات دقیق خود، لونا-۹ (Luna 9) را به‌آرامی در ماه فرود آورد.
حرکت کاوشگر لونا۱۶ به سمت ماه از مدار زمین اولیه آغاز شد و پس از اصلاح نیمه در ۱۳سپتامبر، همچنین در ۱۷سپتامبر۱۹۷۰ در مداری به ارتفاع دایره‌ای ۱۱۱کیلومتر با ۷۰درجه نسبت به خط استوای ماه را وارد گردید.

لونا-۱۶ بزرگ‌ترین پیروزی دانشمندان شوروی در ماه
در ساعت۰۵:۱۲ بوقت گرینویچ  در ۲۰سپتامبر موتور اصلی ترمز روشن و مرحله فرود شروع شد. شش دقیقه بعد، ساعت۰۵:۱۸ بوقت گرینویچ، این فضاپیما به‌آرامی در منطقه هدف خود در ناحیه شمال شرقی دریای باروری (Mare Fecunditatis) فرود آمد.
کمتر از یک ساعت پس از فرود، در ساعت ۰۶:۰۳ بوقت گرینویچ، یک مته خودکار برای جمع‌آوری نمونه خاک، سطح ماه را سوراخ کرد. پس از حفاری به مدت هفت دقیقه، مته به عمق ۳۵سانتیمتر متوقف شد و سپس نمونه خود را بیرون آورد و آن را با یک حرکت قوس به بالای فضاپیما رساند و در یک مخزن کوچک کروی بر روی بدنه اصلی فضاپیما قرارداد. سپس  ۱۰۱گرم خاک ماه موجود در لوله مته را به مخزن مخصوص منتقل کرد. این مخزن در محفظه غیرقابل نفوذ قرار داشت تا چه در مسیر و چه بعد از رسیدن به زمین، تحت تأثیر محیط قرار نگیرد تا دانشمندان بتوانند ماهیت واقعی خاک ماه را دریابند.

لونا-۱۶ بزرگ‌ترین پیروزی دانشمندان شوروی در ماه
بخش بازگشتی لونا-۱۶ سرانجام، ۲۶ساعت و ۲۵دقیقه بعد از فرود بر سطح ماه، در ساعت ۷:۴۳ روز ۲۱سپتامبر بوقت گرینویچ، از قسمت پائینی جدا و با استفاده از موتور موشکی خود صعود کرد و با یک مانور دقیق و حساب‌شده در مسیر بازگشت به زمین قرار گرفت. در جریان بازگشت، مرکز هدایت پرواز دو بار با کاوشگر ارتباط رادیویی برقرار کرد تا از حرکت بخش برگشتی لونا در مسیر صحیح اطمینان حاصل کند. سه روز بعد، در ۲۴سپتامبر در زمان نزدیک شدن به زمین، بخش فرودی از قسمت پیش‌بری ناو جدا گردید و بالاخره به جو زمین برخورد کرد. دقایقی بعد حرکت تند مخزن بازگشتی کاوشگر با باز شدن چتر نجات، به‌سرعت کم تنزل پیدا کرد و بالاخره  در ساعت۵:۲۵ بعدازظهر ۲۴سپتامبر در ۸۰کیلومتری جنوب شرقی شهر جزکازگان (Jezkazgan) در قزاقستان به‌آرامی فرود آمد. البته یافتن بخش فرودی کار ساده‌ای نبود و گروه‌های تجسسی زیادی در نقاط مختلف منطقه برنامه‌ریزی‌شده مستقر بودند. مخزن حاوی خاک ماه  بلافاصله دربسته بندی ویژه قرار گرفت و مهر موم شد تا به مسکو فرستاده شود و موردبررسی قرار گیرد.

لونا-۱۶ بزرگ‌ترین پیروزی دانشمندان شوروی در ماه
برای انجام این مأموریت دانشمندان روس از تجربیات خود در مأموریت‌های کاوشگران قبلی مانند لونا-۴ (Luna 4)، لونا-۹، لونا -۱۰ (Luna 10) و لونا-۱۳ (Luna 13) بهره بردند. 
به‌این‌ترتیب روس‌ها بار دیگر به‌ظاهر توانمندی خود را در فناوری فضایی به نمایش گذاشتند بدون این‌که اشاره کنند برنامه اعزام فضانورد آن‌ها شکست‌خورده است. رسانه‌های خبری دنیا کار لونا-۱۶ را بزرگ‌ترین پیروزی دانشمندان شوروی نام نهادند.

لونا-۱۶ بزرگ‌ترین پیروزی دانشمندان شوروی در ماه

لونا-۱۶ بزرگ‌ترین پیروزی دانشمندان شوروی در ماه

لونا-۱۶ بزرگ‌ترین پیروزی دانشمندان شوروی در ماه

لونا-۱۶ بزرگ‌ترین پیروزی دانشمندان شوروی در ماه

فضانوردی و سرنشین‌دار | تاریخ و فرهنگ فضایی جهان |

نظر شما
اخبار مرتبط

ناسا تصاویر دیده نشده‌ای از ماموریت آپولو 11 در کره ماه را منتشر کرد

1397/05/08
پس از گذشت ۴۹ سال از اجرای ماموریت آپولو ۱۱ (Apollo-11) و اولین فرود بشر روی کره ماه، ناسا عکس‌های دیده نشده‌ای از مراحل مختلف این ماموریت را به طور عمومی منتشر کرده است که تماشای آن‌ها...

تمرین فضانوردان روس قبل از پرواز با ناو کیهانی فدراتسیا

1397/05/31
سازمان فضایی روسیه (Roscosmos) از طریق مرکز آموزشی گاگارین (Yuri Gagarin Cosmonaut Training Center) واقع در شهرک ستاره‌ای، محل زندگی و آموزش فضانوردان روسیه، و با کمک شرکت فناوری‌های فضایی...

پشت پرده دستگیری مقامات بلندپایه فضایی در روسیه

1397/06/04
خبرهای منتشره از ارگان‌ها و مؤسسات مختلف فضایی روسیه حاکی از دستگیری‌های متعدد مقامات بالا و صدرنشین‌های این مؤسسات است. این خبرها برای کسانی که تنها اخبار مربوط به موفقیت‌های روسیه را می‌شنیدند...

پربازدیدکننده ترین خبر

پرتاب ناموفق یک ماهواره چینی از سری ماهواره‌های مرموز یائوگان

چینی‌ها تلاشی ناموفق برای پرتاب یک ماهواره‌ دیگر از سری یائوگان (yaogan) به فضا داشتند. این ماهواره یائوگان-۳۳ (yaogan-33) نام داشت و مانند دیگر ماهواره‌های سری یائوگان ماهواره‌‌ای سنجش‌ از دور، نظامی و با اهدافی نامشخص بود. تا کنون ۳۳ مورد از این سری ماهواره‌ها از سال ۲۰۰۶ ساخته و به فضا پرتاب شده‌اند. چینی‌ها این ماهواره‌ها را یا به رادار‌های روزنه مصنوعی مجهز کرده‌اند یا به دوبین‌های سنجشی نوری قدرتمند. شواهد نشان می‌دهد که چینی‌ها قصد دارند ماهواره‌های یائوگان بیشتری به فضا بفرستند. چینی‌ها تاکنون هیچ گونه اطلاعات دقیقی در مورد وزن، طول عمر و تجهیزات این ماهواره‌ها ارائه نداده‌اند. اما با توجه به این که همه این ماهواره‌ها یا به مدار لئو یا یه مدار خورشید آهنگ فرستاده شده‌اند و ماهواره‌بر لانگ مارچ-۴سی (Longmarch-4C) که حامل اصلی این ماهواره‌ها به فضا است ظرفیتی به ترتیب ۴۲۰۰ کیلوگرم و ۲۸۰۰ کیلوگرم به مدارهای لئو و خورشید-آهنگ دارد میتوان حدود وزن آن‌ها را حدس زد. پرتاب این ماهواره پنجشنبه ۲۳ می (۲ خرداد) ساعت ۶:۴۵ به وقت محلی (۳:۱۵ به وقت ایران) از پایگاه فضایی تای‌یوان انجام شد که ناموفق بود و ماهواره‌بر موفق نشد ماهواره‌ خود را در مدار قرار دهد.