1397/06/28

هند با موفقیت دو ماهواره به فضا پرتاب کرد

به گفته مقامات هندی، این دو ماهواره جمعاً ۸۸۹ کیلوگرم وزن داشتند و عملیات پرتاب آن‌ها با همکاری مشترک شرکت فنّاوری ماهواره سوری (Surrey) و شرکت انتریکس ( Antrix Corporation) وابسته به سازمان ایسرو (ISRO) هند انجام شد. ماهواره نواسار (NovaSAR) برای نقشه‌کشی جنگل‌ها، نظارت بر زمین، سطوح یخچال‌های طبیعی،...
هند با موفقیت دو ماهواره به فضا پرتاب کرد

 به گفته مقامات هندی، این دو ماهواره جمعاً ۸۸۹ کیلوگرم وزن داشتند و عملیات پرتاب آن‌ها با همکاری مشترک شرکت فنّاوری ماهواره سوری (Surrey) و شرکت انتریکس ( Antrix Corporation) وابسته به سازمان ایسرو (ISRO) هند انجام شد.
ماهواره نوا سار (NOAA Surrey) ماهواره سنجشی است که برای نقشه‌کشی جنگل‌ها، نظارت بر زمین، سطوح یخچال‌های طبیعی، سیل و سایر بلایای طبیعی مورداستفاده قرار خواهد گرفت.
اما ماهواره دیگر سنجشی که موسوم به اس۱-۴ (S1-4) است دارای یک دوربین قدرتمند و پیشرفته برای بررسی منابع، محیط‌زیست، مدیریت شهری و نظارت بر بلایای طبیعی است.
سازمان ایسرو در سال‌های اخیر با استفاده از ماهواره‌بر‌های خود توانسته است توجه کشورهای خارجی را برای قرار دادن ماهواره‌ها با هزینه‌های کمتر در فضا به دست آورد.
به گفته مقامات این سازمان، ایسرو در سال‌های۲۰۱۵ تا۲۰۱۸ توانسته است یک درآمد معادل ۵۶میلیارد روپیه به دست آورد.
این سازمان هم‌اکنون دارای ۸۴مشتری برای استفاده از خدمات ارتباطی آن است. تعدادی از شبکه‌های تلویزیونی و همچنین شرکت بزرگ رلاینس (Reliance) هند ازجمله مشتریان برجسته ایسرو می‌باشند.
در دوره یادشده، ایسرو ۹۹ماهواره به فضا پرتاب کرده است که ۶۹مورد آن مربوط به کشورهای خارجی بوده است.
هند اعلام کرده است قصد دارد تا سال۲۰۲۲، اولین فضانورد خود را به فضا پرتاب کند. مأموریت قرار دادن سه هندی در فضا کمی بیش از ۱.۴میلیارد دلار هزینه خواهد داشت که این نشان‌دهنده هزینه پایین‌تر مأموریت فضایی هند در مقایسه با کشورهایی همچون آمریکا و چین است.
مأموریت پرتاب انسان به فضا در ماه گذشته توسط نارندرا مودی نخست‌وزیر هند اعلام شد و سازمان تحقیقات فضایی هند ،ایسرو، آن را اجرا خواهد کرد. در این مأموریت سه فضانورد هندی به مدت هفت تا ۱۰روز در فاصله ۳۰ تا ۴۰۰کیلومتری از زمین قرار خواهند گرفت.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند ،ایسرو، در ماه ژانویه صدمین ماهواره خود را از مرکز فضایی ساتیش داوان (Satish Dhawan Space Centre) واقع در جزیره سریهاریکوتا (Sriharikota) در ایالت آندرا پرادش با موفقیت به فضا پرتاب کرد.

این اولین پرتاب ماهواره‌بر سازمان ایسرو در سال۲۰۱۸ و همچنین اولین عملیات موفقیت‌آمیز این سازمان پس از شکست مأموریت قرار دادن ماهواره نظارت بر زمین آی.آر.ان.اس.اس-۱اچ (IRNSS-1H) در فضا در ماه اوت سال گذشته بود.
مأموریت پیشین سازمان ایسرو به دلیل باز نشدن سپر گرمایشی ماهواره موردنظر، با شکست روبرو شد.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند تاکنون ۴۰عملیات موفق در پرتاب ماهواره‌بر‌های مختلف پی.اس.ال.وی (PSLV) به فضا داشته است.
این سازمان در ماه ژوئن سال گذشته ۳۱ماهواره کوچک را در یک ماهواره‌بر به فضا پرتاب کرد.
سازمان ایسرو همچنین توانست سنگین‌ترین ماهواره‌بر جی.اس.ال.وی نسل ۳ (GSLV) ساخت خود را برای اولین بار با موفقیت به فضا پرتاب کند.
پیش‌ازاین هند برای پرتاب ماهواره‌های خود با وزن بیش از ۲تن به کشورهای خارجی وابسته بود.
سازمان تحقیقات هوا و فضای هند در سال گذشته با ثبت رکود بی‌سابقه پرتاب ۱۰۴ماهواره با یک ماهواره‌بر به فضا از جزیره کوچک سریهاریکوتا در جنوب هند با پشت سر گذاشتن رقبای بزرگی همچون روسیه و آمریکا، تاریخ‌ساز شد.
جزیره کوچک سریهاریکوتا در صنعت فضایی هند ،حکم دماغه کاناورال در ایالت فلوریدای امریکا را دارد که تاکنون ماهواره‌بر‌های فضایی و ماهواره‌های بسیاری از این جزیره به فضا پرتاب‌شده است.
سکوی پرتاب ماهواره‌بر جزیره سریهاریکوتا تاکنون با پرتاب بیش از ۲۰۰ماهواره از کشورهای مختلف ،میزبان برنامه‌های جاه‌طلبانه فضایی هند است.
هزینه‌های پرتاب از این سکو به حدی پایین است که حتی رقیبان قدر هند هم قادر به رقابت با این هزینه‌ها نیستند؛ برای مثال این کشور قادر است کاوشگر مریخ خود را با هزینه‌ای به‌مراتب پایین‌تر از بودجه‌ای که هالیوود به ساخت فیلم‌های فضایی تخصیص می‌دهد، به سیاره سرخ ارسال کند.

ماهواره‌بر و پرتاب | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

کوتاه وخواندنی، نخستین ماهواره مخابراتی جهان چه نام داشت؟

1397/06/16
در روز دوازدهم ۱۹۶۰ سازمان فضانوردی آمریکا ناسا با یک ماهواره‌بر دلتا (Delta) نخستین ماهواره مخابراتی جهان را به فضا پرتاب کرد. این ماهواره اکو-۱ (Echo) نام داشت. اکو-۱ بالنی به قطر ۳۰.۵...

ماهواره‌ها در خدمت پایش آلودگی هوا و گرمایش زمین

1397/06/25
جو زمین یک سیستم پیچیده است که عوامل مختلفی در آن دخالت دارند. امروزه فناوری‌های فضایی، جمع آوری داده های متنوع از جو زمین را به سادگی ممکن ساخته اند. ماهواره ها به طور مرتب وضعیت هوا و...

پربازدیدکننده ترین خبر

فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت

با اعلام جایگزینی آلکسی اووچینین (Alexey Ovchinin) و نیکلاس هیگ (Nicholas Hague) با الگ اسکریپوچکا (Oleg Scripochocka) و فضانورد اماراتی کرده در پرواز ۱ مارس ۲۰۱۸ با ناو سایوز ام.اس-۱۲ (Soyuz MS-12) این سوال پیش آمد که تکلیف فضانورد اماراتی چه خواهد شد و آیا شهروند اماراتی شانس پرواز در سال جدید میلادی را از دست خواهد داد؟ به‌ویژه که تنها چند روزی از انتشار عکس جلسه آموزش خدمه ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۲ در شبیه‌ساز سایوز می‌گذشت و در آن هزازا المنصوری در کنار اولگ اسکریپوچکا و کریستینا کخ (Christina Koch) می گذشت. اما مصاحبه اخیر دیمیتری راگوزین (Dmitry Rugozin) ثابت کرد که روس‌ها هیچ علاقه‌ای به از دست دادن این شریک پولدار ندارند و به هر شکل که شده فضانورد اماراتی را به ایستگاه فضایی بین‌‌المللی خواهند فرستاد. راگوزین در این مصاحبه گفت: «کار ما با شرکای اماراتی ادامه دارد و فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت. او اضافه کرد در آموزش فضانوردان شهروند امارات هیچ تغییری حاصل نشده و آنها همچنان آموزش و تمرین‌ها را با همکاران خود مرتبا ادامه می‌دهند.» بر اساس آخرین خبرها از مرکز آموزش فضانوردان روسیه, هزاز المنصوری به عنوان فضانورد اصلی که راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد شد انتخاب شده و شهروند دیگر امارات سلطان سیف النیادی در دوران آموزش و تمرین سمت جانشین را خواهد داشت تا اگر اتفاق غیر منتظره‌ای برای المنصوری رخ داد از وی به عنوان جایگزین استفاده شود. هزازا المنصوری و سلطان سیف النیادی و شهروند اماراتی هستند که بعد از طی مجموعه‌ای از معاینات پزشکی، روانی، مصاحبه‌های شخصی و غیره از بین ۴۰۲۲ داوطلب انتخاب شدند. هزازا المنصوری خلبان و افسر نیروی هوایی امارات است و سلطان سیف النیادی دکترای فناوری اطلاعات دارد.