1397/06/28

امید جدید ناسا به امکان زندگی در سیاره فراخورشیدی

در ماه اوت سال۲۰۱۶ فضانوردان از رصدخانه جنوبی اروپا وجود یک سیاره شبیه به زمین را در اطراف مدار ستاره کوتوله سرخ پروکسیما قنطورس نزدیک‌ترین ستاره به منظومه شمسی تائید کردند.
امید جدید ناسا به امکان زندگی در سیاره فراخورشیدی

در ماه اوت سال۲۰۱۶ فضانوردان از رصدخانه جنوبی اروپا وجود یک سیاره شبیه به زمین را در اطراف مدار ستاره کوتوله سرخ پروکسیما قنطورس نزدیک‌ترین ستاره به منظومه شمسی تائید کردند.
علاوه بر این، آن‌ها دریافتند این سیاره که پروکسیما-بی (Proxima Centauri b) نام دارد در ناحیه قابل سکونت ستاره خود قرارگرفته است. از آن زمان به بعد چندین مطالعه را برای تشخیص اینکه آیا پروکسیما-بی می‌تواند به‌طور واقعی قابل سکونت باشد، انجام دادند.
متأسفانه بیشتر این تحقیقات چندان دلگرم‌کننده نبود. به‌طور مثال در مطالعاتی نشان داده شد که فعالیت خورشید پروکسیما-بی برای حفظ جو و آب سطح این سیاره بسیار زیاد است.
بااین‌حال در یک مطالعه جدیدی به سرپرستی ناسا، تیمی از دانشمندان سناریوهای مختلف آب و هوایی را بررسی کردند که نشان می‌دهد پروکسیمای بی هنوز می‌تواند به‌اندازه کافی آب برای زندگی داشته باشد.
اوفر کوهن (Ofer Cohen) استاد نجوم دانشگاه ماساچوست گفت: «با توجه به این داده‌ها سؤالی که مطرح می‌شود این است که چقدر از جو سیاره در این ناحیه نابود می‌شود و این اتفاق در چه فاصله زمانی اتفاق می‌افتد.»
گفتنی است؛ حجم تشعشعات دریافتی در حوالی سیاره پروکسیما بی تقریباً۱۰۰برابر میزان تشعشعات دریافت شده در زمین از سمت خورشید است و سرعت تخلیه جو آن ۱۰هزار بار سریع‌تر از زمین است.

 

 

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

خوش‌بینی دانشمندان درباره وجود سیاره ۹ علی‌رغم دیده نشدن

1397/06/19
ستاره شناسان خود را قانع کرده‌اند که سیاره ۹ پشت مشتری وجود دارد. «سورهود موری» از دانشگاه توکیو می‌گوید: هر بار که عکسی از عالم می‌گیریم امیدوار می‌شویم سیاره ۹ را پیدا کنیم تا وجود آن...

پربازدیدکننده ترین خبر

آسگاردیا با ارسال ۱۰۰۰۰ماهواره به فضا، استفاده از اینترنت را رایگان می‌سازد

آسگاردیا (Asgardia) در سال۲۰۱۶ توسط دانشمند روسیه‌ای-آذربایجانی بنام ایگور اشوربیلی (Igor Ashurbeyli) بنیان‌گذاری شد. آسگاردیا در این چند سال از طریق وب‌سایتی که دارد اقدام عضوگیری کرده و اکنون جمعیتی بالغ‌بر یک‌میلیون نفر دارد، هدف آسگاردیا از عضوگیری به رسمیت شناخته شدن از سوی سازمان ملل متحد است. طبق گفته‌های وزیر دارایی آسگاردیا لئون شپلیسکی (Leon Shpilsky)، آن‌ها قصد دارند در این چند سال در حدود ۱۰۰۰۰ماهواره کوچک که از شبکه‌های ماهواره‌ای و فرستنده‌های نوری استفاده می‌کنند را به‌منظور ایجاد اینترنتی جهانی به فضا ارسال کنند. شپلیسکی افزود: «برای رسیدن به این هدف کارهای بسیاری برای انجام وجود دارد، که ما برای رسیدن به آن طبق برنامه پیش‌بینی‌شده در حوزه سرمایه‌گذاری پیش می‌رویم. ما قصد گسترده ساختن آسگاردیا را داریم و این کار را با بودجه پیش‌بینی‌شده ۱۵میلیارد یورو انجام خواهیم داد، قسمتی از هزینه‌ها توسط حق عضویت اعضا که طبق تائید مجلس آسگاردیا برای هر فرد در ماه ۱۰۰یورو است، تأمین می‌شود.»