1397/06/28

امید جدید ناسا به امکان زندگی در سیاره فراخورشیدی

در ماه اوت سال۲۰۱۶ فضانوردان از رصدخانه جنوبی اروپا وجود یک سیاره شبیه به زمین را در اطراف مدار ستاره کوتوله سرخ پروکسیما قنطورس نزدیک‌ترین ستاره به منظومه شمسی تائید کردند.
امید جدید ناسا به امکان زندگی در سیاره فراخورشیدی

در ماه اوت سال۲۰۱۶ فضانوردان از رصدخانه جنوبی اروپا وجود یک سیاره شبیه به زمین را در اطراف مدار ستاره کوتوله سرخ پروکسیما قنطورس نزدیک‌ترین ستاره به منظومه شمسی تائید کردند.
علاوه بر این، آن‌ها دریافتند این سیاره که پروکسیما-بی (Proxima Centauri b) نام دارد در ناحیه قابل سکونت ستاره خود قرارگرفته است. از آن زمان به بعد چندین مطالعه را برای تشخیص اینکه آیا پروکسیما-بی می‌تواند به‌طور واقعی قابل سکونت باشد، انجام دادند.
متأسفانه بیشتر این تحقیقات چندان دلگرم‌کننده نبود. به‌طور مثال در مطالعاتی نشان داده شد که فعالیت خورشید پروکسیما-بی برای حفظ جو و آب سطح این سیاره بسیار زیاد است.
بااین‌حال در یک مطالعه جدیدی به سرپرستی ناسا، تیمی از دانشمندان سناریوهای مختلف آب و هوایی را بررسی کردند که نشان می‌دهد پروکسیمای بی هنوز می‌تواند به‌اندازه کافی آب برای زندگی داشته باشد.
اوفر کوهن (Ofer Cohen) استاد نجوم دانشگاه ماساچوست گفت: «با توجه به این داده‌ها سؤالی که مطرح می‌شود این است که چقدر از جو سیاره در این ناحیه نابود می‌شود و این اتفاق در چه فاصله زمانی اتفاق می‌افتد.»
گفتنی است؛ حجم تشعشعات دریافتی در حوالی سیاره پروکسیما بی تقریباً۱۰۰برابر میزان تشعشعات دریافت شده در زمین از سمت خورشید است و سرعت تخلیه جو آن ۱۰هزار بار سریع‌تر از زمین است.

 

 

نجوم | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

خوش‌بینی دانشمندان درباره وجود سیاره ۹ علی‌رغم دیده نشدن

1397/06/19
ستاره شناسان خود را قانع کرده‌اند که سیاره ۹ پشت مشتری وجود دارد. «سورهود موری» از دانشگاه توکیو می‌گوید: هر بار که عکسی از عالم می‌گیریم امیدوار می‌شویم سیاره ۹ را پیدا کنیم تا وجود آن...

پربازدیدکننده ترین خبر

پایان غم‌انگیز یک ایده جدید

بر اساس مقاله‌ای که اخیرا توسط خبرگزاری رویترز منتشر شده است، شرکت استراتولانچ (Stratolaunch) در شرف تعطیل شدن و فروش دارایی‌های خود قرار دارد. اینکه آیا این خبر به معنی فروش هواپیمای رکوردشکن استراتولانچ می‌باشد یا خیر هنوز مشخص نیست اما تصور پیدا شدن خریداری برای هواپیمایی به این عظمت، یا موزه‌ای که بتواند آن را درون خود جای دهد دشوار است. این اتفاق را می‌توان پایانی غم‌انگیز برای یک پروژه شگفت‌انگیز قلمداد کرد. هرچند بسیاری از مردم انتظار موفقیت استراتولانچ را نداشتند. این پروژه به نظر ایده‌ای از یک میلیاردر بود که آنقدر وضع مالی خوبی داشت که نگران بقا در بازار نباشد. وقتی که پل الن (Paul Allen) میلیاردر و موسس این شرکت در سال گذشته از دنیا رفت، برخی کارشناسان اعتقاد داشتند که افراد مورد اعتماد وی هواپیما را ساخته و پرواز داده و سپس شرکت را تعطیل می‌کنند؛ اتفاقی که اکنون در حال وقوع است.