1397/06/27

استفاده از امواج گرانشی برای تشخیص ابعاد پنهان جهان

جهانی که در آن زندگی می‌کنیم از سه بعد فضایی تشکیل می‌شود و ابعاد و موقعیت هر چیز از طریق گرافِ ایکس، وای و زد مشخص می‌شود؛ اما برخی فیزیک‌دانان به دنبال طراحی مدل جدیدی هستند که بر مبنای آن ابعاد اضافی و پنهانی در عالم هستی وجود دارد که درک آن برای انسان ممکن نیست.
استفاده از امواج گرانشی برای تشخیص ابعاد پنهان جهان

 جهانی که در آن زندگی می‌کنیم از سه بعد فضایی تشکیل می‌شود و ابعاد و موقعیت هر چیز از طریق گرافِ ایکس، وای و زد مشخص می‌شود؛ اما برخی فیزیک‌دانان به دنبال طراحی مدل جدیدی هستند که بر مبنای آن ابعاد اضافی و پنهانی در عالم هستی وجود دارد که درک آن برای انسان ممکن نیست.
محققان در تلاش برای شناسایی این ابعاد پنهان و فراتر رفتن از مدل‌سازی‌های سه‌بعدی تلاش کرده‌اند از امواج گرانشی استفاده کنند و بدین شیوه از اسرار مخفی جهان مطلع شوند.
جاذبه یا نیروی گرانش ضعیف‌ترین نیروی بنیادی از مجموعه چهار نیروی بنیادی حاکم برجهان است. نیروهای دیگر عبارت‌اند از نیروی الکترومغناطیس و نیروهای هسته‌ای قوی و ضعیف.
برآوردها نشان می‌دهد که برخی نیروهای گرانشی مانند ذرات نهشی یا بر انگاشتی که حاوی نیروی گرانشی هستند بر روی دیگر ابعاد جهان تأثیر می‌گذارند و این تأثیرگذاری به‌خصوص در فواصل طولانی خود را نشان می‌دهد. بی‌توجهی به این تأثیرگذاری ضعیف درک بسیاری از فعل‌وانفعالات جهان را با اختلال مواجه می‌کند.
تعدادی از متخصصان فیزیک نجومی در دانشگاه شیکاگو با بررسی امواج گرانشی مذکور تلاش دارند تا پس از شناسایی ابعاد جدید موجود در جهان به درک برخی از اسرار مربوط به نحوه شکل‌گیری جهان و فعل‌وانفعالات آن پی ببرند و امیدوارند این یافته‌ها بر علم ستاره‌شناسی نیز تأثیر مطلوبی بگذارد.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

بررسی زیست‌پذیری ماه ؛ آیا حیات در گذشته قمر زمین وجود داشته است؟

1397/05/27
زیست‌پذیری ماه مطابق آخرین تحقیقات انجام شده در دو بازه زمانی در ۴ و ۳.۵ میلیارد سال قبل به وقوع پیوسته است. به نظر می‌رسد تنها قمر زمین در گذشته از انواع ساده‌ای از حیات پشتیبانی می‌کرده...

پربازدیدکننده ترین خبر

فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت

با اعلام جایگزینی آلکسی اووچینین (Alexey Ovchinin) و نیکلاس هیگ (Nicholas Hague) با الگ اسکریپوچکا (Oleg Scripochocka) و فضانورد اماراتی کرده در پرواز ۱ مارس ۲۰۱۸ با ناو سایوز ام.اس-۱۲ (Soyuz MS-12) این سوال پیش آمد که تکلیف فضانورد اماراتی چه خواهد شد و آیا شهروند اماراتی شانس پرواز در سال جدید میلادی را از دست خواهد داد؟ به‌ویژه که تنها چند روزی از انتشار عکس جلسه آموزش خدمه ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۲ در شبیه‌ساز سایوز می‌گذشت و در آن هزازا المنصوری در کنار اولگ اسکریپوچکا و کریستینا کخ (Christina Koch) می گذشت. اما مصاحبه اخیر دیمیتری راگوزین (Dmitry Rugozin) ثابت کرد که روس‌ها هیچ علاقه‌ای به از دست دادن این شریک پولدار ندارند و به هر شکل که شده فضانورد اماراتی را به ایستگاه فضایی بین‌‌المللی خواهند فرستاد. راگوزین در این مصاحبه گفت: «کار ما با شرکای اماراتی ادامه دارد و فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت. او اضافه کرد در آموزش فضانوردان شهروند امارات هیچ تغییری حاصل نشده و آنها همچنان آموزش و تمرین‌ها را با همکاران خود مرتبا ادامه می‌دهند.» بر اساس آخرین خبرها از مرکز آموزش فضانوردان روسیه, هزاز المنصوری به عنوان فضانورد اصلی که راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد شد انتخاب شده و شهروند دیگر امارات سلطان سیف النیادی در دوران آموزش و تمرین سمت جانشین را خواهد داشت تا اگر اتفاق غیر منتظره‌ای برای المنصوری رخ داد از وی به عنوان جایگزین استفاده شود. هزازا المنصوری و سلطان سیف النیادی و شهروند اماراتی هستند که بعد از طی مجموعه‌ای از معاینات پزشکی، روانی، مصاحبه‌های شخصی و غیره از بین ۴۰۲۲ داوطلب انتخاب شدند. هزازا المنصوری خلبان و افسر نیروی هوایی امارات است و سلطان سیف النیادی دکترای فناوری اطلاعات دارد.