1397/06/27

استفاده از امواج گرانشی برای تشخیص ابعاد پنهان جهان

جهانی که در آن زندگی می‌کنیم از سه بعد فضایی تشکیل می‌شود و ابعاد و موقعیت هر چیز از طریق گرافِ ایکس، وای و زد مشخص می‌شود؛ اما برخی فیزیک‌دانان به دنبال طراحی مدل جدیدی هستند که بر مبنای آن ابعاد اضافی و پنهانی در عالم هستی وجود دارد که درک آن برای انسان ممکن نیست.
استفاده از امواج گرانشی برای تشخیص ابعاد پنهان جهان

 جهانی که در آن زندگی می‌کنیم از سه بعد فضایی تشکیل می‌شود و ابعاد و موقعیت هر چیز از طریق گرافِ ایکس، وای و زد مشخص می‌شود؛ اما برخی فیزیک‌دانان به دنبال طراحی مدل جدیدی هستند که بر مبنای آن ابعاد اضافی و پنهانی در عالم هستی وجود دارد که درک آن برای انسان ممکن نیست.
محققان در تلاش برای شناسایی این ابعاد پنهان و فراتر رفتن از مدل‌سازی‌های سه‌بعدی تلاش کرده‌اند از امواج گرانشی استفاده کنند و بدین شیوه از اسرار مخفی جهان مطلع شوند.
جاذبه یا نیروی گرانش ضعیف‌ترین نیروی بنیادی از مجموعه چهار نیروی بنیادی حاکم برجهان است. نیروهای دیگر عبارت‌اند از نیروی الکترومغناطیس و نیروهای هسته‌ای قوی و ضعیف.
برآوردها نشان می‌دهد که برخی نیروهای گرانشی مانند ذرات نهشی یا بر انگاشتی که حاوی نیروی گرانشی هستند بر روی دیگر ابعاد جهان تأثیر می‌گذارند و این تأثیرگذاری به‌خصوص در فواصل طولانی خود را نشان می‌دهد. بی‌توجهی به این تأثیرگذاری ضعیف درک بسیاری از فعل‌وانفعالات جهان را با اختلال مواجه می‌کند.
تعدادی از متخصصان فیزیک نجومی در دانشگاه شیکاگو با بررسی امواج گرانشی مذکور تلاش دارند تا پس از شناسایی ابعاد جدید موجود در جهان به درک برخی از اسرار مربوط به نحوه شکل‌گیری جهان و فعل‌وانفعالات آن پی ببرند و امیدوارند این یافته‌ها بر علم ستاره‌شناسی نیز تأثیر مطلوبی بگذارد.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

بررسی زیست‌پذیری ماه ؛ آیا حیات در گذشته قمر زمین وجود داشته است؟

1397/05/27
زیست‌پذیری ماه مطابق آخرین تحقیقات انجام شده در دو بازه زمانی در ۴ و ۳.۵ میلیارد سال قبل به وقوع پیوسته است. به نظر می‌رسد تنها قمر زمین در گذشته از انواع ساده‌ای از حیات پشتیبانی می‌کرده...

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.