1397/06/31

پیشنهاد چند هزار دلاری ناسا به آنانکه فقط می‌خوابند

سازمان فضایی آمریکا ،ناسا، اعلام کرد به کسانی که برای تحقیقات علمی حاضر شوند به مدت ۷۰روز در حالت استراحت مطلق (bed rest) قرار بگیرند مبلغ ۱۵هزار و۷۰۰دلار دستمزد می‌دهد. دانشمندان ناسا قصد دارند تأثیر استراحت مطلق را بر چگونگی کنار آمدن بدن انسان با شرایط بی‌وزنی فضانوردان در مأموریت‌های فضایی بررسی...
پیشنهاد چند هزار دلاری ناسا به آنانکه فقط می‌خوابند

سازمان فضایی آمریکا، ناسا، اعلام کرد به کسانی که برای تحقیقات علمی حاضر شوند به مدت ۷۰روز در حالت استراحت مطلق (bed rest) قرار بگیرند مبلغ ۱۵هزار و۷۰۰دلار دستمزد می‌دهد.
دانشمندان ناسا قصد دارند تأثیر استراحت مطلق را بر چگونگی کنار آمدن بدن انسان با شرایط بی‌وزنی فضانوردان در مأموریت‌های فضایی بررسی کنند.
این سازمان به کسانی که قادر باشند ۷۰روز به‌طور کامل درازکش باشند تحت عنوان تحقیقات علمی، مبلغ یادشده را اعطا می‌کند.
سازمان فضایی آمریکا به داوطلبان اعلام کرد در طول این آزمایش می‌توانند زندگی کنند، غذا بخورند، ورزش کنند، لباس بپوشند و حتی دوش بگیرند ولی فقط در حالت خوابیده و استراحت مطلق!
در طول این مدت ، دانشمندان ناسا اطلاعاتی همچون فشارخون، ضربان قلب، میزان جذب غذا، میزان مصرف انرژی، توده استخوانی و حتی اخلاق فرد تحت آزمایش را بررسی می‌کنند تا بدانند در شرایط بی‌وزنی چه اتفاقی برای انسان خواهد افتاد.
ناسا می‌گوید خیلی‌ها در ابتدا این پیشنهاد را می‌پذیرند ولی بعد که به آن‌ها گفته می‌شود باید شرایطی همچون یادگیری یک‌زبان جدید یا حضور در یک کلاس آنلاین را تجربه کنند عقب‌نشینی می‌کنند.
ناسا همچنین این امکان را برای داوطلب فراهم می‌کند تا با خانواده و دوستان ملاقات داشته باشد ولی همه این وقایع در حالت استراحت مطلق باید روی دهند.
در سال۲۰۱۴ اندرو ایوانیکی (Andrew Ivanaqui) هفتاد روز را در شرایط خوابیده گذراند. وی مبلغ ۱۷هزار و۸۰۰دلار به ازای ۱۰۸روز دریافت کرد که شامل سه هفته پیش از آزمایش و دو هفته پس از آزمایش نیز می‌شد.

 

فضانوردی و سرنشین‌دار | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کوتاه و خواندنی، نخستین بار کدام فضانورد در فضا خوابید؟

1397/06/23
گرمان تیتف سرنشین ۲۶ساله وستک-۲ (Vostak-2) که در سال ۱۹۶۱به عنوان دومین فضانورد راهی مدار زمین شد، نخستین کسی است که در فضا خوابید. سفر تیتف حدود ۲۵ساعت طول کشید و از این رو تیتف ساعاتی...

پربازدیدکننده ترین خبر

آسگاردیا با ارسال ۱۰۰۰۰ماهواره به فضا، استفاده از اینترنت را رایگان می‌سازد

آسگاردیا (Asgardia) در سال۲۰۱۶ توسط دانشمند روسیه‌ای-آذربایجانی بنام ایگور اشوربیلی (Igor Ashurbeyli) بنیان‌گذاری شد. آسگاردیا در این چند سال از طریق وب‌سایتی که دارد اقدام عضوگیری کرده و اکنون جمعیتی بالغ‌بر یک‌میلیون نفر دارد، هدف آسگاردیا از عضوگیری به رسمیت شناخته شدن از سوی سازمان ملل متحد است. طبق گفته‌های وزیر دارایی آسگاردیا لئون شپلیسکی (Leon Shpilsky)، آن‌ها قصد دارند در این چند سال در حدود ۱۰۰۰۰ماهواره کوچک که از شبکه‌های ماهواره‌ای و فرستنده‌های نوری استفاده می‌کنند را به‌منظور ایجاد اینترنتی جهانی به فضا ارسال کنند. شپلیسکی افزود: «برای رسیدن به این هدف کارهای بسیاری برای انجام وجود دارد، که ما برای رسیدن به آن طبق برنامه پیش‌بینی‌شده در حوزه سرمایه‌گذاری پیش می‌رویم. ما قصد گسترده ساختن آسگاردیا را داریم و این کار را با بودجه پیش‌بینی‌شده ۱۵میلیارد یورو انجام خواهیم داد، قسمتی از هزینه‌ها توسط حق عضویت اعضا که طبق تائید مجلس آسگاردیا برای هر فرد در ماه ۱۰۰یورو است، تأمین می‌شود.»