1397/06/31

پیشنهاد چند هزار دلاری ناسا به آنانکه فقط می‌خوابند

سازمان فضایی آمریکا ،ناسا، اعلام کرد به کسانی که برای تحقیقات علمی حاضر شوند به مدت ۷۰روز در حالت استراحت مطلق (bed rest) قرار بگیرند مبلغ ۱۵هزار و۷۰۰دلار دستمزد می‌دهد. دانشمندان ناسا قصد دارند تأثیر استراحت مطلق را بر چگونگی کنار آمدن بدن انسان با شرایط بی‌وزنی فضانوردان در مأموریت‌های فضایی بررسی...
پیشنهاد چند هزار دلاری ناسا به آنانکه فقط می‌خوابند

سازمان فضایی آمریکا، ناسا، اعلام کرد به کسانی که برای تحقیقات علمی حاضر شوند به مدت ۷۰روز در حالت استراحت مطلق (bed rest) قرار بگیرند مبلغ ۱۵هزار و۷۰۰دلار دستمزد می‌دهد.
دانشمندان ناسا قصد دارند تأثیر استراحت مطلق را بر چگونگی کنار آمدن بدن انسان با شرایط بی‌وزنی فضانوردان در مأموریت‌های فضایی بررسی کنند.
این سازمان به کسانی که قادر باشند ۷۰روز به‌طور کامل درازکش باشند تحت عنوان تحقیقات علمی، مبلغ یادشده را اعطا می‌کند.
سازمان فضایی آمریکا به داوطلبان اعلام کرد در طول این آزمایش می‌توانند زندگی کنند، غذا بخورند، ورزش کنند، لباس بپوشند و حتی دوش بگیرند ولی فقط در حالت خوابیده و استراحت مطلق!
در طول این مدت ، دانشمندان ناسا اطلاعاتی همچون فشارخون، ضربان قلب، میزان جذب غذا، میزان مصرف انرژی، توده استخوانی و حتی اخلاق فرد تحت آزمایش را بررسی می‌کنند تا بدانند در شرایط بی‌وزنی چه اتفاقی برای انسان خواهد افتاد.
ناسا می‌گوید خیلی‌ها در ابتدا این پیشنهاد را می‌پذیرند ولی بعد که به آن‌ها گفته می‌شود باید شرایطی همچون یادگیری یک‌زبان جدید یا حضور در یک کلاس آنلاین را تجربه کنند عقب‌نشینی می‌کنند.
ناسا همچنین این امکان را برای داوطلب فراهم می‌کند تا با خانواده و دوستان ملاقات داشته باشد ولی همه این وقایع در حالت استراحت مطلق باید روی دهند.
در سال۲۰۱۴ اندرو ایوانیکی (Andrew Ivanaqui) هفتاد روز را در شرایط خوابیده گذراند. وی مبلغ ۱۷هزار و۸۰۰دلار به ازای ۱۰۸روز دریافت کرد که شامل سه هفته پیش از آزمایش و دو هفته پس از آزمایش نیز می‌شد.

 

فضانوردی و سرنشین‌دار | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کوتاه و خواندنی، نخستین بار کدام فضانورد در فضا خوابید؟

1397/06/23
گرمان تیتف سرنشین ۲۶ساله وستک-۲ (Vostak-2) که در سال ۱۹۶۱به عنوان دومین فضانورد راهی مدار زمین شد، نخستین کسی است که در فضا خوابید. سفر تیتف حدود ۲۵ساعت طول کشید و از این رو تیتف ساعاتی...

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.