1397/06/31

پیشنهاد چند هزار دلاری ناسا به آنانکه فقط می‌خوابند

سازمان فضایی آمریکا ،ناسا، اعلام کرد به کسانی که برای تحقیقات علمی حاضر شوند به مدت ۷۰روز در حالت استراحت مطلق (bed rest) قرار بگیرند مبلغ ۱۵هزار و۷۰۰دلار دستمزد می‌دهد. دانشمندان ناسا قصد دارند تأثیر استراحت مطلق را بر چگونگی کنار آمدن بدن انسان با شرایط بی‌وزنی فضانوردان در مأموریت‌های فضایی بررسی...
پیشنهاد چند هزار دلاری ناسا به آنانکه فقط می‌خوابند

سازمان فضایی آمریکا، ناسا، اعلام کرد به کسانی که برای تحقیقات علمی حاضر شوند به مدت ۷۰روز در حالت استراحت مطلق (bed rest) قرار بگیرند مبلغ ۱۵هزار و۷۰۰دلار دستمزد می‌دهد.
دانشمندان ناسا قصد دارند تأثیر استراحت مطلق را بر چگونگی کنار آمدن بدن انسان با شرایط بی‌وزنی فضانوردان در مأموریت‌های فضایی بررسی کنند.
این سازمان به کسانی که قادر باشند ۷۰روز به‌طور کامل درازکش باشند تحت عنوان تحقیقات علمی، مبلغ یادشده را اعطا می‌کند.
سازمان فضایی آمریکا به داوطلبان اعلام کرد در طول این آزمایش می‌توانند زندگی کنند، غذا بخورند، ورزش کنند، لباس بپوشند و حتی دوش بگیرند ولی فقط در حالت خوابیده و استراحت مطلق!
در طول این مدت ، دانشمندان ناسا اطلاعاتی همچون فشارخون، ضربان قلب، میزان جذب غذا، میزان مصرف انرژی، توده استخوانی و حتی اخلاق فرد تحت آزمایش را بررسی می‌کنند تا بدانند در شرایط بی‌وزنی چه اتفاقی برای انسان خواهد افتاد.
ناسا می‌گوید خیلی‌ها در ابتدا این پیشنهاد را می‌پذیرند ولی بعد که به آن‌ها گفته می‌شود باید شرایطی همچون یادگیری یک‌زبان جدید یا حضور در یک کلاس آنلاین را تجربه کنند عقب‌نشینی می‌کنند.
ناسا همچنین این امکان را برای داوطلب فراهم می‌کند تا با خانواده و دوستان ملاقات داشته باشد ولی همه این وقایع در حالت استراحت مطلق باید روی دهند.
در سال۲۰۱۴ اندرو ایوانیکی (Andrew Ivanaqui) هفتاد روز را در شرایط خوابیده گذراند. وی مبلغ ۱۷هزار و۸۰۰دلار به ازای ۱۰۸روز دریافت کرد که شامل سه هفته پیش از آزمایش و دو هفته پس از آزمایش نیز می‌شد.

 

فضانوردی و سرنشین‌دار | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کوتاه و خواندنی، نخستین بار کدام فضانورد در فضا خوابید؟

1397/06/23
گرمان تیتف سرنشین ۲۶ساله وستک-۲ (Vostak-2) که در سال ۱۹۶۱به عنوان دومین فضانورد راهی مدار زمین شد، نخستین کسی است که در فضا خوابید. سفر تیتف حدود ۲۵ساعت طول کشید و از این رو تیتف ساعاتی...

پربازدیدکننده ترین خبر

فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت

با اعلام جایگزینی آلکسی اووچینین (Alexey Ovchinin) و نیکلاس هیگ (Nicholas Hague) با الگ اسکریپوچکا (Oleg Scripochocka) و فضانورد اماراتی کرده در پرواز ۱ مارس ۲۰۱۸ با ناو سایوز ام.اس-۱۲ (Soyuz MS-12) این سوال پیش آمد که تکلیف فضانورد اماراتی چه خواهد شد و آیا شهروند اماراتی شانس پرواز در سال جدید میلادی را از دست خواهد داد؟ به‌ویژه که تنها چند روزی از انتشار عکس جلسه آموزش خدمه ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۲ در شبیه‌ساز سایوز می‌گذشت و در آن هزازا المنصوری در کنار اولگ اسکریپوچکا و کریستینا کخ (Christina Koch) می گذشت. اما مصاحبه اخیر دیمیتری راگوزین (Dmitry Rugozin) ثابت کرد که روس‌ها هیچ علاقه‌ای به از دست دادن این شریک پولدار ندارند و به هر شکل که شده فضانورد اماراتی را به ایستگاه فضایی بین‌‌المللی خواهند فرستاد. راگوزین در این مصاحبه گفت: «کار ما با شرکای اماراتی ادامه دارد و فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت. او اضافه کرد در آموزش فضانوردان شهروند امارات هیچ تغییری حاصل نشده و آنها همچنان آموزش و تمرین‌ها را با همکاران خود مرتبا ادامه می‌دهند.» بر اساس آخرین خبرها از مرکز آموزش فضانوردان روسیه, هزاز المنصوری به عنوان فضانورد اصلی که راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد شد انتخاب شده و شهروند دیگر امارات سلطان سیف النیادی در دوران آموزش و تمرین سمت جانشین را خواهد داشت تا اگر اتفاق غیر منتظره‌ای برای المنصوری رخ داد از وی به عنوان جایگزین استفاده شود. هزازا المنصوری و سلطان سیف النیادی و شهروند اماراتی هستند که بعد از طی مجموعه‌ای از معاینات پزشکی، روانی، مصاحبه‌های شخصی و غیره از بین ۴۰۲۲ داوطلب انتخاب شدند. هزازا المنصوری خلبان و افسر نیروی هوایی امارات است و سلطان سیف النیادی دکترای فناوری اطلاعات دارد.