1397/06/28

مشاهده باد فرا سریع نشاءت گرفته از دوران ابتدایی کیهان

مشاهده باد فرا سریع نشاءت گرفته از کیهان در دوران ابتدایی شکل‌گیری، رویدادی منحصر‌به‌فرد و در نوع خود بسیار حیرت‌انگیز است. مشاهده باد فرا سریع از کهکشانی بافاصله بسیار دور از زمین و از دوران ابتدایی شکل‌گیری کیهان برای اخترشناسان موضوعی بسیار هیجان‌انگیز است. کهکشان‌ها رفتارهای عجیب‌وغریبی از خود نشان...
مشاهده باد فرا سریع نشاءت گرفته از دوران ابتدایی کیهان

مشاهده باد فرا سریع نشاءت گرفته از کیهان در دوران ابتدایی شکل‌گیری، رویدادی منحصر‌به‌فرد و در نوع خود بسیار حیرت‌انگیز است.
مشاهده باد فرا سریع از کهکشانی بافاصله بسیار دور از زمین و از دوران ابتدایی شکل‌گیری کیهان برای اخترشناسان موضوعی بسیار هیجان‌انگیز است. کهکشان‌ها رفتارهای عجیب‌وغریبی از خود نشان می‌دهند و برخی از این رفتارها در همه آن‌ها یکسان بوده و برخی دیگر منحصر به یک کهکشان خاص است. دراین‌بین یک رفتار مشترک در میان کهکشان‌ها وجود دارد  که شبیه به رفتار حیوانات خانگی است.
کهکشان‌ها نیز مانند حیوانات خانگی نیاز دارند که دائماً تغذیه شوند. درواقع آن‌ها برای مدتی طولانی نیاز به تغذیه ممتد دارند. شاید تغذیه شدید حیوانات خانگی آن‌ها را شاد کند، اما در بلند‌مدت می‌تواند برای آن‌ها مخاطراتی به همراه داشته باشد.
اگر کهکشانی باشد که با سرعت‌بالا و در حجم بزرگ تغذیه شود، این امر به ضرر کهکشان خواهد بود. اگر به کهکشانی همه سوخت و غذای موردنیاز را در دوران ابتدای شکل‌گیری بدهید اتفاق عجیبی رخ خواهد داد؛ این اتفاق همان چیزی است که ستاره شناسان آن را ستاره فشانی می‌نامند. درواقع این روند منجر به شکل‌گیری کهکشان ستاره فشان می‌شود که مرگ زودهنگام از ویژگی‌های مشترک آن‌هاست.
مشاهده باد فرا سریع نشاءت گرفته از یک کهکشان ستاره فشان
کهکشان ستاره‌فشان(Starburst galaxy) به‌گونه‌ای از کهکشان گفته می‌شود که نرخ بالاتری از فرایند تشکیل ستاره‌ای را  نشان می‌دهد. این کهکشان‌ها اغلب شامل کهکشان‌هایی می‌شوند که با دیگر کهکشان‌ها تصادف و یا برخورد نزدیکی داشته است و از ویژگی‌های بارز آن‌ها انتشار بیش‌ازحد امواج رادیویی و نور فروسرخ است.
انفجار بزرگ؟
همچنین کهکشان ستاره‌فشان سوخت موردنیاز خود را به‌سرعت و در حجم بالا می‌بلعد و به‌سرعت آن‌ها را به ستاره تبدیل می‌کند. بر این اساس کهکشان‌های ستاره‌فشان نمی‌توانند روند طبیعی رشد را طی کرده و به دوران بزرگ‌سالی خود برسند، بلکه در دوران جوانی و قبل از بلوغ کامل می‌میرند. آن‌ها نمی‌توانند فرایندی که دیگر کهکشان‌ها مانند راه شیری طی می‌کنند را طی نمایند.
بااین‌وجود برخی از کهکشان‌های ستاره فشان از یک سازوکار دفاعی برای فرار از این سرنوشت شوم برخوردارند که همان باد کهکشانی است. بادهای کهکشانی درواقع جریاناتی از مولکول هستند که به بیرون از کهکشان می‌وزند. این جریانات در فضای کیهانی پخش می‌شوند و یا به شکل حلقه‌هایی از مواد در مداری خاص جای می‌گیرند. این مواد پس از مدتی می‌توانند به کهکشان بازگشته و سوخت موردنیاز برای شکل‌گیری ایمن ستارگان را فراهم کنند.
درواقع باد کهکشانی مانع از مرگ کهکشان می‌شود و روند رشد کهکشان را کند می‌کند. این جریان، به کهکشان فرجه لازم برای رشد طبیعی و رسیدن به دوران بلوغ را می‌دهد.

مشاهده باد فرا سریع نشاءت گرفته از دوران ابتدایی کیهان
برای اولین بار، ستاره شناسان موفق به مشاهده بادی کهکشانی شده‌اند که از یک کهکشان بافاصله ۱۲میلیارد سال نوری از زمین نشاءت می‌گرفت. این کهکشان اس.پی.تی۲۳۱۹-۵۵ (SPT2319-55) نام دارد.
مشاهده باد کهکشانی از فاصله‌ای چنین دور در نوع خود شگفت‌انگیز است، اما حیرت‌انگیز‌تر از آن، این واقعیت است که رسیدن این باد به زمین ۱۱میلیارد سال نوری طول کشیده است. این بدان معناست که باد یادشده از کهکشانی برخاسته که سن آن‌یک میلیارد سال بوده است. یعنی یک میلیارد سال پس از بیگ بنگ، این کهکشان شکل‌گرفته و در همان زمان این باد کهکشانی از آن خارج‌شده است.
باد کهکشانی وزیده شده از کهکشان  اس.پی.تی۲۳۱۹-۵۵ با سرعت ۵۰۰مایل بر ثانیه معادل ۸۰۰کیلومتر در ثانیه می‌وزد. کهکشان  اس.پی.تی۲۳۱۹-۵۵  یک کهکشان ستاره‌فشان است و برای ستاره شناسان هنوز مشخص نیست که آیا این کهکشان توانسته است مراحل شکل‌گیری طبیعی را طی کند و به سن بلوغ برسد یا خیر. اما این احتمال وجود دارد که این باد کهکشانی مانع از شکل‌گیری سریع ستارگان در این کهکشان شده باشد و درنتیجه به کهکشان  اس.پی.تی۲۳۱۹-۵۵ این امکان را داده تا روند رشد طبیعی خود را طی نماید.

منبع: گجت نیوز

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کهکشان راه شیری چقدر وزن دارد؟

1397/06/28
کهکشان راه شیری منزلگاه ما انسان‌هاست. متأسفانه زندگی در شهر مانع از مشاهده زیبایی‌های کهکشان راه شیری می‌شود، زیرا شدت نور در شهر به حدی است که نمی‌توان دید درستی از کهکشان داشت. اما در...

کهکشانی که سالی ۵۰۰ ستاره به اندازه خورشید تولید می‌کند!

1397/06/25
دانشمندان موفق به کشف کهکشانی شدند که گازهای متصاعد شده آن به‌قدری زیاد است که سالانه بیش از ۵۰۰ ستاره به اندازه خورشید را تولید می‌کند. یک گروه از ستاره‌ها که در فاصله دور از کهکشان...

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.