1397/06/26

توسعه فناوری ماهواره‌های مکعبی برای ارائه خدمات کاربردی

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: «طراحی و ساخت ماهواره‌های مکعبی و منظومه‌های ماهواره‌ای در دستور کار قرار گرفت تا بر اساس نیازهای کشور، فناوری فضایی توسعه‌یافته و خدمات کاربردی به جامعه ارائه شود.» به گزارش سازمان فضایی ایران، مرتضی براری با اشاره به رشد روزافزون اقتصاد فضایی در دنیا گفت: «هم‌زمان با...
توسعه فناوری ماهواره‌های مکعبی برای ارائه خدمات کاربردی

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: «طراحی و ساخت ماهواره‌های مکعبی و منظومه‌های ماهواره‌ای در دستور کار قرار گرفت تا بر اساس نیازهای کشور، فناوری فضایی توسعه‌یافته و خدمات کاربردی به جامعه ارائه شود.»
 به گزارش سازمان فضایی ایران، مرتضی براری با اشاره به رشد روزافزون اقتصاد فضایی در دنیا گفت: «هم‌زمان با انقلاب صنعتی چهارم، انقلاب فضایی در دنیا در حال شکل‌گیری است و بازیگران این انقلاب، شرکت‌های دانش‌بنیان هستند.»
 براری بابیان اینکه گاهی با یک جرقه در ذهن یک شخص یک کسب‌وکار شکل می‌گیرد، اظهار داشت: «امروزه از ۱۰برند برتر دنیا هفت برند اول شرکت‌های مبتنی بر خلاقیت و نوآوری هستند و پیش‌بینی می‌شود در سال۲۰۲۰ ، ۱۰برند اول دنیا از این جنس شرکت‌ها باشند. به‌بیان‌دیگر امروزه اقتصاد خدمات در کشورهای توسعه‌یافته بالای ۸۰درصد است و این در حالی است که در کشور ما ۵۱.۲درصد اقتصاد به اقتصاد خدمات مربوط می‌شود. البته پیش‌بینی می‌شود این رقم تا سال۲۰۴۵ به بالای ۹۰درصد برسد.»
 رئیس سازمان فضایی ایران افزود: «امروزه در دنیا روزبه‌روز بر محبوبیت و کاربرد ماهواره‌های مکعبی یا کیوب‌ست (Cubesat) افزوده می‌شود و ایجاد شبکه‌های ماهواره‌ای درحال‌توسعه است. براین اساس سازمان فضایی ایران نیز حوزه طراحی و ساخت ماهواره‌های مکعبی و منظومه‌های ماهواره‌ای را در دستور کار خود داده تا بر اساس نیازهای کشور به توسعه فناوری در این حوزه پرداخته و بتواند خدمات کاربردی به جامعه ارائه کند.»
 معاون وزیر ارتباطات بابیان اینکه سازمان فضایی ایران در نظر دارد داده‌های ماهواره‌ای را در اختیار کسب‌وکارهای خصوصی قرار دهد، عنوان کرد: «ما سه قطب اقتصاد غالب در کشور داریم که شامل اقتصاد کشاورزی، اقتصاد صنعتی و اقتصاد خدمات می‌شود. اقتصاد کشاورزی در کشور ما اقتصاد بزرگی است که ما می‌توانیم با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای، بهره‌وری را در این نوع اقتصاد افزایش دهیم.»
 براری تأکید کرد: «سازمان فضایی ایران به دنبال تسهیل گری و عدم تصدی‌گری است و در هر حوزه‌ای اعم از توسعه زیرساخت‌های فضایی، اپراتورها و ارائه خدمات که بخش خصوصی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در آن باشد، حمایت و ایجاد فرصت خواهد کرد.»
 وی با اظهار امیدواری نسبت به ارتقای اقتصاد بزرگ فضایی که یک اقتصاد نوظهور است، گفت: «با ایجاد ارزش‌افزوده روی‌داده‌های ماهواره، می‌توان خدمات کاربردی موردنیاز کشور را ارائه کرد. خوشبختانه بادانش و توانمندی که در بخش خصوصی شکل‌گرفته امیدواریم علاوه بر رفع نیازهای داخلی کشور، بتوانیم به بازارهای کشورهای همسایه نیز ورود کنیم.»

داخلی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

جهت‌گیری متفاوت مرکز ملی فضایی با سازمان فضایی در راهبردهای کلان

1397/06/03
رئیس مرکز ملی فضایی گفت: «یکی از اهداف مرکز ملی فضایی ، توسعه تجهیزات زمینی حوزه فضا با استفاده از ظرفیت نیروی انسانی است.» منوچهر منطقی، ريیس مرکز ملی فضایی، در خصوص برنامه‌های مرکز برای...

حمایت سازمان فضایی از صنعت با توسعه بازار پایدار و تضمین تقاضا

1397/06/17
دکتر براری، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران در بازدید از یکی دیگر از شرکت‌های فعال در توسعه فناوری فضایی کشور با اشاره به توانمندی بخش خصوصی و تولید محصولات فناورانه در این بخش گفت:...

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.