1397/06/26

توسعه فناوری ماهواره‌های مکعبی برای ارائه خدمات کاربردی

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: «طراحی و ساخت ماهواره‌های مکعبی و منظومه‌های ماهواره‌ای در دستور کار قرار گرفت تا بر اساس نیازهای کشور، فناوری فضایی توسعه‌یافته و خدمات کاربردی به جامعه ارائه شود.» به گزارش سازمان فضایی ایران، مرتضی براری با اشاره به رشد روزافزون اقتصاد فضایی در دنیا گفت: «هم‌زمان با...
توسعه فناوری ماهواره‌های مکعبی برای ارائه خدمات کاربردی

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: «طراحی و ساخت ماهواره‌های مکعبی و منظومه‌های ماهواره‌ای در دستور کار قرار گرفت تا بر اساس نیازهای کشور، فناوری فضایی توسعه‌یافته و خدمات کاربردی به جامعه ارائه شود.»
 به گزارش سازمان فضایی ایران، مرتضی براری با اشاره به رشد روزافزون اقتصاد فضایی در دنیا گفت: «هم‌زمان با انقلاب صنعتی چهارم، انقلاب فضایی در دنیا در حال شکل‌گیری است و بازیگران این انقلاب، شرکت‌های دانش‌بنیان هستند.»
 براری بابیان اینکه گاهی با یک جرقه در ذهن یک شخص یک کسب‌وکار شکل می‌گیرد، اظهار داشت: «امروزه از ۱۰برند برتر دنیا هفت برند اول شرکت‌های مبتنی بر خلاقیت و نوآوری هستند و پیش‌بینی می‌شود در سال۲۰۲۰ ، ۱۰برند اول دنیا از این جنس شرکت‌ها باشند. به‌بیان‌دیگر امروزه اقتصاد خدمات در کشورهای توسعه‌یافته بالای ۸۰درصد است و این در حالی است که در کشور ما ۵۱.۲درصد اقتصاد به اقتصاد خدمات مربوط می‌شود. البته پیش‌بینی می‌شود این رقم تا سال۲۰۴۵ به بالای ۹۰درصد برسد.»
 رئیس سازمان فضایی ایران افزود: «امروزه در دنیا روزبه‌روز بر محبوبیت و کاربرد ماهواره‌های مکعبی یا کیوب‌ست (Cubesat) افزوده می‌شود و ایجاد شبکه‌های ماهواره‌ای درحال‌توسعه است. براین اساس سازمان فضایی ایران نیز حوزه طراحی و ساخت ماهواره‌های مکعبی و منظومه‌های ماهواره‌ای را در دستور کار خود داده تا بر اساس نیازهای کشور به توسعه فناوری در این حوزه پرداخته و بتواند خدمات کاربردی به جامعه ارائه کند.»
 معاون وزیر ارتباطات بابیان اینکه سازمان فضایی ایران در نظر دارد داده‌های ماهواره‌ای را در اختیار کسب‌وکارهای خصوصی قرار دهد، عنوان کرد: «ما سه قطب اقتصاد غالب در کشور داریم که شامل اقتصاد کشاورزی، اقتصاد صنعتی و اقتصاد خدمات می‌شود. اقتصاد کشاورزی در کشور ما اقتصاد بزرگی است که ما می‌توانیم با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای، بهره‌وری را در این نوع اقتصاد افزایش دهیم.»
 براری تأکید کرد: «سازمان فضایی ایران به دنبال تسهیل گری و عدم تصدی‌گری است و در هر حوزه‌ای اعم از توسعه زیرساخت‌های فضایی، اپراتورها و ارائه خدمات که بخش خصوصی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در آن باشد، حمایت و ایجاد فرصت خواهد کرد.»
 وی با اظهار امیدواری نسبت به ارتقای اقتصاد بزرگ فضایی که یک اقتصاد نوظهور است، گفت: «با ایجاد ارزش‌افزوده روی‌داده‌های ماهواره، می‌توان خدمات کاربردی موردنیاز کشور را ارائه کرد. خوشبختانه بادانش و توانمندی که در بخش خصوصی شکل‌گرفته امیدواریم علاوه بر رفع نیازهای داخلی کشور، بتوانیم به بازارهای کشورهای همسایه نیز ورود کنیم.»

داخلی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

جهت‌گیری متفاوت مرکز ملی فضایی با سازمان فضایی در راهبردهای کلان

1397/06/03
رئیس مرکز ملی فضایی گفت: «یکی از اهداف مرکز ملی فضایی ، توسعه تجهیزات زمینی حوزه فضا با استفاده از ظرفیت نیروی انسانی است.» منوچهر منطقی، ريیس مرکز ملی فضایی، در خصوص برنامه‌های مرکز برای...

حمایت سازمان فضایی از صنعت با توسعه بازار پایدار و تضمین تقاضا

1397/06/17
دکتر براری، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران در بازدید از یکی دیگر از شرکت‌های فعال در توسعه فناوری فضایی کشور با اشاره به توانمندی بخش خصوصی و تولید محصولات فناورانه در این بخش گفت:...

پربازدیدکننده ترین خبر

فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت

با اعلام جایگزینی آلکسی اووچینین (Alexey Ovchinin) و نیکلاس هیگ (Nicholas Hague) با الگ اسکریپوچکا (Oleg Scripochocka) و فضانورد اماراتی کرده در پرواز ۱ مارس ۲۰۱۸ با ناو سایوز ام.اس-۱۲ (Soyuz MS-12) این سوال پیش آمد که تکلیف فضانورد اماراتی چه خواهد شد و آیا شهروند اماراتی شانس پرواز در سال جدید میلادی را از دست خواهد داد؟ به‌ویژه که تنها چند روزی از انتشار عکس جلسه آموزش خدمه ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۲ در شبیه‌ساز سایوز می‌گذشت و در آن هزازا المنصوری در کنار اولگ اسکریپوچکا و کریستینا کخ (Christina Koch) می گذشت. اما مصاحبه اخیر دیمیتری راگوزین (Dmitry Rugozin) ثابت کرد که روس‌ها هیچ علاقه‌ای به از دست دادن این شریک پولدار ندارند و به هر شکل که شده فضانورد اماراتی را به ایستگاه فضایی بین‌‌المللی خواهند فرستاد. راگوزین در این مصاحبه گفت: «کار ما با شرکای اماراتی ادامه دارد و فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت. او اضافه کرد در آموزش فضانوردان شهروند امارات هیچ تغییری حاصل نشده و آنها همچنان آموزش و تمرین‌ها را با همکاران خود مرتبا ادامه می‌دهند.» بر اساس آخرین خبرها از مرکز آموزش فضانوردان روسیه, هزاز المنصوری به عنوان فضانورد اصلی که راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد شد انتخاب شده و شهروند دیگر امارات سلطان سیف النیادی در دوران آموزش و تمرین سمت جانشین را خواهد داشت تا اگر اتفاق غیر منتظره‌ای برای المنصوری رخ داد از وی به عنوان جایگزین استفاده شود. هزازا المنصوری و سلطان سیف النیادی و شهروند اماراتی هستند که بعد از طی مجموعه‌ای از معاینات پزشکی، روانی، مصاحبه‌های شخصی و غیره از بین ۴۰۲۲ داوطلب انتخاب شدند. هزازا المنصوری خلبان و افسر نیروی هوایی امارات است و سلطان سیف النیادی دکترای فناوری اطلاعات دارد.