1397/06/25

سرمایه‌گذاری شرکت های دفاعی در شرکت‌های تجاری فضایی

پیمانکاران شرکت‌های دفاعی، بیش از پیش در شرکت های تجاری فضایی سرمایه‌گذاری می‌کنند. پیمانکاران نظامی باسابقه که معمولا سرمایه زیادی دارند، اغلب در شرکت‌ها و فناوری‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که آنها را به عنوان کلیدی برای آینده خود ارزیابی می‌کنند. استارت‌آپ‌های فضایی با محصولات و خدماتی که کاربردهایی...
سرمایه‌گذاری شرکت های دفاعی در شرکت‌های تجاری فضایی

پیمانکاران شرکت‌های دفاعی آمریکا، بیش از پیش به سرمایه‌گذاری در شرکت های تجاری فضایی روی آورده اند.
پیمانکاران نظامی باسابقه که معمولا سرمایه زیادی دارند، اغلب در شرکت‌ها و فناوری‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که آنها را به عنوان کلیدی برای آینده خود ارزیابی می‌کنند. استارت‌آپ‌های فضایی با محصولات و خدماتی که کاربردهایی در برنامه‌های امنیت ملی دارند، به فرصت‌های جذاب و ویژه‌ای برای این سرمایه‌گذاران تبدیل شده‌اند.
به تازگی دو سرمایه‌گذاری بزرگ در این حوزه صورت گرفته است. یکی از آنها، سرمایه‌گذاری شرکت بوئینگ هاریزون ایکس ونچرز (Boeing HorizonX Ventures) به عنوان بازوی سرمایه‌گذاری بویینگ در بازارهای جدید در شرکت ارتباطات ماهواره‌ای بریج‌ست (BridgeSat) است که بر روی ارتباطات نوری در فضا کار می‌کند.  
ارتباطات امن
بریج‌ست در حال طراحی و ساخت یک شبکه جهانی ایستگاه‌های نوری زمینی برای انتقال مقدار زیادی اطلاعات به فضا است. ایستگاه‌های این شرکت از ارتباط نوری ماهواره‌های مدار پایین زمین و مدار زمین‌آهنگ پشتیبانی می‌کند. هدف این است که انتقال امن اطلاعات بین ماهواره‌ها، فضاپیماهای دیگر، وسایل پروازی بدون سرنشین و هواپیماهای بلندپرواز تضمین شود.
برایان شتلر (Brian Schettler) مدیرعامل بوئینگ هاریزون ایکس ونچرز می‌گوید: « بریج‌ست با این برنامه  می‌تواند عملیات خود را ایمن‌تر اجرا کند و ارتباطات ماهواره‌ای قابل اطمینان در سراسر جهان ارائه دهد.»  
بریج ست در سال ۲۰۱۵برای مقابله با محدودیت های مربوط به هزینه، پهنای باند و محدودیت های زیربنایی در ارتباطات نوری مبتنی بر فضا شکل گرفت. این شرکت به تازگی از امضای یک توافق با ناسا خبر داد که طی آن یک سیستم ارتباطی نوری فضایی طراحی و ساخته می شود که می تواند از مأموریت های آینده ناسا پشتیبانی کند.
بری ماتسوموری (Barry Matsumori) مدیر اجرایی شرکت بریج‌ست می‌گوید: «سرمایه‌گذاری بوئینگ به ما کمک می‌کند کار انتقال ایمن داده‌های بزرگ از ماهواره‌های LEO و GEO را با سرعت بیشتر و هزینه‌های کمتری نسبت به روش متداول فرکانس رادیویی انجام دهیم.»

خدمات فضاجغرافیایی
شرکت آمریکایی ریتون (Raytheon) یکی دیگر از پیمانکاران پنتاگون، به تازگی اعلام کرد با  شرکت ماهواره‌ای تجاری هاوک‌آی۳۶۰ (HawkEye 360) همکاری می‌کند.
ریتون در حال سرمایه‌گذاری استراتژیک در هاوک‌آی۳۶۰ در زمینه دسترسی انحصاری به داده‌ها و افزایش خدمات تحلیلی شرکت برای مشتریان دولتی است.
دیو وایسگراس (Dave Wajsgras)، رییس اطلاعات و خدمات رایتون، می‌گوید: «برنامه ما این است که اطلاعات فضاجغرافیایی (geospatial) هاوک‌آی۳۶۰ را با دیگر منابع مربوطه تلفیق کنیم و اطلاعاتی را که به مشتریان آمریکایی و بین‌المللی ارائه می‌دهیم، تقویت کنیم.»
هاوک‌آی۳۶۰ از ماهواره‌های کوچک که در مدار پایین  مستقرند، برای جمع‌آوری فرکانس‌های رادیویی و بهره‌برداری در خدمات فضاجغرافیایی استفاده می‌کند. پیش از این فقط دولت در این زمینه فعالیت می‌کرد. از نقشه‌برداری رادیوفرکانسی با دقت زیاد و تجزیه و تحلیل مبتنی بر مکان، در برنامه‌های کاربردی مانند نظارت بر ماهیگیری غیرقانونی و ردیابی مسیر حرکت ناوگان حمل بار استفاده می‌شود. این شرکت ناوگان پت‌فایندر (Pathfinder) خود را که از سه ماهواره کوچک تشکیل می‌شود، تا پایان سال ۲۰۱۸ به مدار ارسال می کند. البته در ادامه ماهواره‌های دیگری نیز به فضا ارسال می‌شود تا آنکه در سال ۲۰۲۰این شبکه کامل شود.
جان سروافینی (John Serafini)، مدیر عامل هاوک آی۳۶۰ ، می‌گوید: «ما از همکاری با ریتون و افزایش مشتریان تجزیه و تحلیل خود بسیار هیجان‌زده هستیم.»

منبع: spacenews.com

اقتصاد فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

لزوم سرمایه گذاری در زمینه ناوبری فضایی

1394/10/20
محمدهمایون صدر در پاسخ به سوالی در خصوص نحوه تعامل سازمان فضایی ایران با دانشگاه‌ها گفت: تعداد زیادی از دانشگاه‌های کشور دارای بخش سنجش از دور هستند و تاکنون پروژه‌های متعددی از طریق دانشگاه‌های...

بررسی ظرفیت های توسعه بازار خدمات مخابرات ماهواره ای با حضور شرکت های فعال در این حوزه

1397/06/03
در ادامه نشست‌های فنی سازمان فضایی ایران با نقش آفرینان صنعت فضایی کشور، ظرفیت‌های توسعه بازار خدمات مخابرات ماهواره‌ای با حضور مدیران ارشد شرکت‌های ارائه دهنده این خدمات (SAP) مورد بررسی...

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.