1397/06/26

کشف سیگنال‌های اسرارآمیز فضا با هوش مصنوعی

دانشمندان از نسل جدید فناوری هوش مصنوعی (AI) برای شناسایی ده‌ها سیگنال اسرارآمیز از عمق فضا استفاده کردند.
کشف سیگنال‌های اسرارآمیز فضا با هوش مصنوعی

دانشمندان از نسل جدید فناوری هوش مصنوعی (AI) برای شناسایی ده‌ها سیگنال اسرارآمیز از عمق فضا استفاده کردند.

انفجارهای رادیویی سریع (fast radio bursts) یکی از اسرارآمیزترین پدیده‌ها در کائنات محسوب می‌شوند. تشخیص FRBs بسیار دشوار است و تاکنون تعداد کمی از این انفجارها شناسایی‌شده‌اند.

ستاره‌های نوترونی تا پیام‌های ایجادشده توسط موجودات فرازمینی، ازجمله عوامل ایجادکننده این انفجارها عنوان‌شده‌اند، اما دانشمندان پروژه   دست یابی به موفقیت(breakthrough listen)تاکنون موفق به کشف علت اصلی FRBs نشده‌اند.

Breakthrough Listen - جست‌وجو برای هرگونه نشانه از حیات فرازمینی در کائنات - از ژانویه سال ۲۰۱۶ آغازشده و احتمالاً ۱۰سال به طول خواهد انجامید. بر اساس گزارش اخیر این مرکز، هوش مصنوعی (AI) موفق به شناسایی۷۲ انفجار رادیویی سریع (FRBs) از یک کهکشان دوردست شده است.

برای این کشف مهم، نسل جدید فناوری هوش مصنوعی (AI) برای تجزیه‌وتحلیل بیش از ۴۰۰ترابایت داده جمع‌آوری‌شده از تلسکوپ‌های مختلف، مورداستفاده قرار گرفت.

با اسکن این داده‌ها، ۷۲انفجار سریع رادیویی از عمق فضا شناسایی شد. به نظر می‌رسد که این انفجارها مربوط به کهکشانی در فاصله ۳ میلیارد سال نوری از زمین باشد؛ اما هنوز علت ایجاد آن‌ها مشخص نشده است.

کشف این تعداد انفجارهای سریع رادیویی (FRBs) به دانشمندان برای شناسایی منبع اصلی و رمزگشایی از اسرار این پدیده کمک شایانی می‌کند.
نتایج این کشف در Astrophysical Journal منتشر شد.
 


منبع: سینا پرس

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

هوش مصنوعی کار را برای ایجاد اختلال در جی‌پی‌اس سخت می‌کند

1397/06/19
گروهی شامل هشت مهندس از شرکت ایرواسپیس کورپوریشن (Aerospace Corp) با استفاده از ترکیب پردازش سیگنال و الگوریتم‌های هوش مصنوعی، توانست با شناسایی و طبقه‌بندی درست بیشترین سیگنال‌های فرکانس...

پربازدیدکننده ترین خبر

پایان غم‌انگیز یک ایده جدید

بر اساس مقاله‌ای که اخیرا توسط خبرگزاری رویترز منتشر شده است، شرکت استراتولانچ (Stratolaunch) در شرف تعطیل شدن و فروش دارایی‌های خود قرار دارد. اینکه آیا این خبر به معنی فروش هواپیمای رکوردشکن استراتولانچ می‌باشد یا خیر هنوز مشخص نیست اما تصور پیدا شدن خریداری برای هواپیمایی به این عظمت، یا موزه‌ای که بتواند آن را درون خود جای دهد دشوار است. این اتفاق را می‌توان پایانی غم‌انگیز برای یک پروژه شگفت‌انگیز قلمداد کرد. هرچند بسیاری از مردم انتظار موفقیت استراتولانچ را نداشتند. این پروژه به نظر ایده‌ای از یک میلیاردر بود که آنقدر وضع مالی خوبی داشت که نگران بقا در بازار نباشد. وقتی که پل الن (Paul Allen) میلیاردر و موسس این شرکت در سال گذشته از دنیا رفت، برخی کارشناسان اعتقاد داشتند که افراد مورد اعتماد وی هواپیما را ساخته و پرواز داده و سپس شرکت را تعطیل می‌کنند؛ اتفاقی که اکنون در حال وقوع است.