1397/06/21

معرفی برگزیدگان چهارمین دوره رقابت استارکاپ

چهارمین دوره رقابت استارکاپ (رقابت جامع منجمان ایرانی) در بخش‌های رقابت کتبی و تئوری، آزمون رصدی و کار با تلسکوپ، آزمون شفاهی، ثبت رصد و گزارش‌نویسی و عکاسی برگزار شد و برگزیدگان این رقابت علمی معرفی شدند.
معرفی برگزیدگان چهارمین دوره رقابت استارکاپ

 چهارمین دوره رقابت استارکاپ (رقابت جامع منجمان ایرانی) که به همت مرکز نجوم آوا استار و با همراهی سازمان جغرافیایی کشور و انجمن نجوم ایران همه‌ساله در شهریور برگزار می‌شود٬ در بخش‌های رقابت کتبی و تئوری، آزمون رصدی و کار با تلسکوپ، آزمون شفاهی، ثبت رصد و گزارش‌نویسی و عکاسی برگزار شد و برگزیدگان این رقابت علمی معرفی شدند.

  بیش از ۱۲۰منجم ایرانی در قالب رقابت‌های انفرادی و گروهی در این دوره استارکاپ که روزهای پنج‌شنبه و جمعه ۱۵ و ۱۶ شهریور برگزار شد، شرکت کردند.

رقابت استارکاپ شامل چندین بخش است که سؤالات شفاهی، آزمون کتبی، بخش رصدی، گزارش‌نویسی و عکاسی را دربر می‌گیرد، میزان دانش شرکت‌کنندگان در همه این بخش‌ها به سنجش گذاشته می‌شود و فرد برنده بالاترین نمره را در همه بخش‌ها کسب کرده است.

کاروانسرای قصر بهرام در منطقه حفاظت‌شده جنوب شرقی پیشوا شهر ورامین میزبان این رقابت‌ها بود که طی آن، شرکت‌کنندگان طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده مراحل مختلف رقابت را پشت سر گذاشتند و درنهایت کل مراحل ساعت 4 بامداد روز جمعه به پایان رسید.

  در پایان رقابت استارکاپ، مصطفی کویری از تهران، سارا سرشوق از اصفهان و مهدی زمانی از تهران به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم بخش انفرادی استارکاپ را کسب کردند.

در بخش رقابت گروهی تیم دو نفره محمدصالح تیمار (تهران) و مهیار عباسی (اصفهان) به‌عنوان گروه برتر شناخته شد. در بخش رقابت عکاسی ریحانه ولی پور از تهران برنده رتبه نخست شد، همچنین در بخش رقابت عکاسی از ماهواره‌ها سپیده امینی، ریحانه ولی پور و آقای شایان استاد حسن برگزیده شدند.

 برگزارکنندگان همچنین برای افزایش توان علمی از 3 هفته قبل از شرکت در این دوره از رقابت‌ها آموزش آنلاین دیدند، این دوره از مسابقات بدون شرط سنی و برای همه علاقه‌مندان به آسمان برگزارشده است هرچند بیشتر دانشجویان و دانش آموزان علاقه‌مند به علم نجوم در آن شرکت کرده‌اند.

 
منبع: ایرنا

داخلی | نجوم |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

افزایش توان هند در ارسال محموله به فضا

ماهواره مخابراتی هندی جی ست-29 (GSAT-29) هفته گذشته از پایگاه فضایی ساتیش دهاوان (Satish Dhawan Space Centre) توسط ماهواره‌بر سنگین ​GSLV Mk III به فضا پرتاب شد. این ماهواره پس از ماهواره جی ست-17، دومین ماهواره سنگین هند محسوب شده و همچنین سنگین‌ترین ماهواره هندی است که از خاک این کشور به فضا پرتاب شده است. هند پیش از این توانایی پرتاب ماهواره‌های سنگین را به فضا نداشت و برای ارسال این قبیل ماهواره‌ها به فرانسه متکی بود. ماهواره مخابراتی جی ست-29 به تعدادی ترانسپاندر باندهای Ka و Ku مجهز شده است. این ماهواره 3423 کیلوگرمی قرار است پهنای باند اینترنتی را به مناطق دورافتاده ارائه دهد. پرتاب چهارشنبه 23 آبان، پنجمین پرتاب فضایی هند در سال 2018 می‌باشد و به احتمال زیاد این تعداد در عدد 5 متوقف نخواهد شد.