1397/06/21

معرفی برگزیدگان چهارمین دوره رقابت استارکاپ

چهارمین دوره رقابت استارکاپ (رقابت جامع منجمان ایرانی) در بخش‌های رقابت کتبی و تئوری، آزمون رصدی و کار با تلسکوپ، آزمون شفاهی، ثبت رصد و گزارش‌نویسی و عکاسی برگزار شد و برگزیدگان این رقابت علمی معرفی شدند.
معرفی برگزیدگان چهارمین دوره رقابت استارکاپ

 چهارمین دوره رقابت استارکاپ (رقابت جامع منجمان ایرانی) که به همت مرکز نجوم آوا استار و با همراهی سازمان جغرافیایی کشور و انجمن نجوم ایران همه‌ساله در شهریور برگزار می‌شود٬ در بخش‌های رقابت کتبی و تئوری، آزمون رصدی و کار با تلسکوپ، آزمون شفاهی، ثبت رصد و گزارش‌نویسی و عکاسی برگزار شد و برگزیدگان این رقابت علمی معرفی شدند.

  بیش از ۱۲۰منجم ایرانی در قالب رقابت‌های انفرادی و گروهی در این دوره استارکاپ که روزهای پنج‌شنبه و جمعه ۱۵ و ۱۶ شهریور برگزار شد، شرکت کردند.

رقابت استارکاپ شامل چندین بخش است که سؤالات شفاهی، آزمون کتبی، بخش رصدی، گزارش‌نویسی و عکاسی را دربر می‌گیرد، میزان دانش شرکت‌کنندگان در همه این بخش‌ها به سنجش گذاشته می‌شود و فرد برنده بالاترین نمره را در همه بخش‌ها کسب کرده است.

کاروانسرای قصر بهرام در منطقه حفاظت‌شده جنوب شرقی پیشوا شهر ورامین میزبان این رقابت‌ها بود که طی آن، شرکت‌کنندگان طبق برنامه‌ریزی انجام‌شده مراحل مختلف رقابت را پشت سر گذاشتند و درنهایت کل مراحل ساعت 4 بامداد روز جمعه به پایان رسید.

  در پایان رقابت استارکاپ، مصطفی کویری از تهران، سارا سرشوق از اصفهان و مهدی زمانی از تهران به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم بخش انفرادی استارکاپ را کسب کردند.

در بخش رقابت گروهی تیم دو نفره محمدصالح تیمار (تهران) و مهیار عباسی (اصفهان) به‌عنوان گروه برتر شناخته شد. در بخش رقابت عکاسی ریحانه ولی پور از تهران برنده رتبه نخست شد، همچنین در بخش رقابت عکاسی از ماهواره‌ها سپیده امینی، ریحانه ولی پور و آقای شایان استاد حسن برگزیده شدند.

 برگزارکنندگان همچنین برای افزایش توان علمی از 3 هفته قبل از شرکت در این دوره از رقابت‌ها آموزش آنلاین دیدند، این دوره از مسابقات بدون شرط سنی و برای همه علاقه‌مندان به آسمان برگزارشده است هرچند بیشتر دانشجویان و دانش آموزان علاقه‌مند به علم نجوم در آن شرکت کرده‌اند.

 
منبع: ایرنا

داخلی | نجوم |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.