1397/06/24

هفته جهانی آب: نقشه سازمان فضایی اروپا (ESA) در کاهش کمبود آب

آب مسئله‌ای حیاتی برای زندگی بر روی سیاره زمین است. اما امروزه مصرف بیش‌ازاندازه و آلودگی آب یک چالش مهم در محیط‌زیست، اقتصاد و استانداردهای زندگی جهانی به شمار می‌رود. این مسائل بر اساس اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد (UNG) در هفته جهانی آب که از ۲۶تا ۳۱اوت۲۰۱۸ در استکهلم اجرا گردید، موردتوجه قرار...
هفته جهانی آب: نقشه سازمان فضایی اروپا (ESA) در کاهش کمبود آب

آب مسئله‌ای حیاتی برای زندگی بر روی سیاره زمین است. اما امروزه مصرف بیش‌ازاندازه و آلودگی آب یک چالش مهم در محیط‌زیست، اقتصاد و استانداردهای زندگی جهانی به شمار می‌رود. این مسائل بر اساس اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد (UNG) در هفته جهانی آب که از ۲۶تا ۳۱اوت۲۰۱۸ در استکهلم اجرا گردید، موردتوجه قرار گرفت.
هفته جهانی آب فرصتی ایدئال برای هزاران شرکت‌کننده از طرف دانشگاه‌ها، صنایع و دولت‌ها برای تبادل‌نظر در مورد موضوع آب، اکوسیستم و توسعه انسانی در سال گذشته است. این مراسم که توسط مؤسسه آب و فاضلاب استکهلم سازمان‌دهی شده بود، اقدام مشترک برای کمک به حل بحران آب آشامیدنی را ترویج می‌کند. این رویداد زمانی برگزار شد که اروپا از یک تابستان فوق‌العاده خشک و گرم که باعث خشک‌سالی در کشورهای شمالی مانند سوئد و دانمارک شده است عبور کرده است.
سازمان فضایی اروپا (ESA) به‌عنوان یکی از شرکت‌کنندگان این اجلاس، جلسه‌ای در زمینهٔ استفاده از داده‌های بزرگ و مشاهدات زمینی برای پایش هدف ششم توسعه پایدار اتحادیه اروپا (SD6) در ارتباط با آب پاک و بهداشت برگزار کرد. سازمان فضایی اروپا فوریت اهداف توسعه پایدار مربوط به آب را به رسمیت می‌شناسد.
کمبود آب بر بیش از ۴۰درصد جمعیت جهان تأثیر می‌گذارد و به گفته سازمان ملل متحد، احتمال دارد که در سال۲۰۵۰ از هر چهار نفر یک نفر در کشوری که به دلیل تغییرات آب و هوایی و سایر عوامل در معرض کمبود مزمن یا ناگهانی آب شیرین باشد، زندگی کند. گزارش ریسک جهانی اتحادیه جهانی اقتصاد در سال۲۰۱۸، بحران آب را یکی از پنج خطر بزرگ برای جامعه جهانی می‌داند.

 

هفته جهانی آب: نقشه سازمان فضایی اروپا (ESA) در کاهش کمبود آب

تغییر در وضعیت سبزینگی زمین در اثر افزایش دما و کاهش بارندگی در زیلند دانمارک

بنجامین کوتز دانشمندی که برنامه‌های کاربردی جدید برای برنامه مشاهده زمین سازمان فضایی اروپا توسعه می‌دهد، می‌گوید: «هفته جهانی آب، فرصتی عالی برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات در مورد روند افزایش در کاهش منابع آب است. ما همچنان در حال همکاری با کاربران داده‌های ماهواره‌ای خود هستیم تا شیوه‌های استفاده پایدار از آب‌ها را از طریق پروژه‌های نوآورانه توسعه دهیم.»
ماهواره‌ها ابزاری ضروری در پایش بدنه‌های آبی از طریق فضا هستند. حسگرهای اپتیکی و راداری می‌توانند تغییرات سطح آب را مشخص کنند و طیف‌سنج‌ها کیفیت آب را با استفاده از اعمال الگوریتم‌هایی بر روی رنگ آب تعیین می‌کنند. بخش مربوط به مأموریت رطوبت خاک و شوری آب سازمان فضایی اروپا (SMOS) نیز رطوبت خاک را به‌عنوان وسیله‌ای برای ارائه یک سیستم هشدار اولیه خشک‌سالی و رویدادهای شدید آب و هوایی پایش می‌کند.
به‌منظور پاسخگویی به نیاز فوری به ارائه اطلاعات آب در کشورهای آفریقایی، پروژه ابتکاری تایگر (TIGER) و مشاهدات زمین برای توسعه پایدار سازمان فضایی اروپا (EO4SD) از متخصصین آب و فاضلاب در سطوح مختلف ملی و بین‌المللی در استفاده از داده‌های ماهواره‌ای برای مدیریت منابع آب حمایت می‌کنند.
در پروژه تایگر، دانشگاه استلن‌بوش (Stellenbosch) آفریقای جنوبی نرم‌افزار یادگیری ماشین را بر روی‌داده‌های سنتینل-۱ (Sentinel-1) و سنتینل-۲ (Sentinel-2) مأموریت کوپرنیک (Copernicus Programme) سازمان فضایی اروپا به‌منظور پایش سطح آب سد تی‌واترز‌کلوف (Theewaterskloof) اعمال می‌کند. این سد منبع اصلی تأمین آب منطقه کیپ غربی است که شهر کیپ تاون را نیز دربرمی گیرد.
 
سازمان فضایی اروپا اولین پایگاه داده جامع خود که اطلاعات مربوط به فعالیت‌های سازمان و ارائه‌دهندگان سرویس سازمان هست را در جهت دستیابی به اهداف توسعه پایدار منتشر کرده است.
یکی از فعالیت‌های این سازمان پروژه‌ای تحت عنوان بازیافت آب خاکستری است که در پایگاه کنکوردیا در قطب جنوب فعالیت می‌کند. در این پروژه آب مورداستفاده برای شستشو یا پخت‌وپز در یک فرایند چندمرحله‌ای لانه‌زنبوری سرامیکی با سوراخ‌های ۷۰۰بار شفاف‌تر از یک‌رشته موی انسان و پس‌ازآن با استفاده از یک جفت غشاء که آب تمیز را تولید می‌کنند بازیافت می‌شود. این پروژه به چهار هدف توسعه پایدار (SDG) اختصاص دارد و توسط اداره انکشاف انسانی و رباتیک سازمان فضایی اروپا (HRE) نظارت می‌شود. همین نوع فن‌آوری در یک دانشگاه در مراکش برای تأمین آب شیرین و انرژی ۱۲۰۰دانشجو از طریق آب‌های زیرزمینی غنی از نیترات و کود و با استفاده از انرژی خورشیدی و باد به‌کاربرده شده است.
گلوب‌وتلند (GlobWetland) نمونه دیگری از کمک سازمان فضایی اروپا به توسعه پایدار است. این پروژه شامل توسعه یک سیستم مشاهدات تالاب جهانی است و استفاده از اطلاعات ماهواره‌ای برای اندازه‌گیری وضعیت اکولوژیکی تالاب‌ها در آفریقا است.تالاب‌ها برای اکوسیستم‌های زمینی و تنوع زیستی حیاتی هستند و گونه‌های بی‌شمار گیاهی و جانوری برای زنده ماندن به آن‌ها بستگی دارند.

 

هفته جهانی آب: نقشه سازمان فضایی اروپا (ESA) در کاهش کمبود آب
تالاب بوتسوانا
این پروژه همچنین برای بهره‌برداری از ماهواره‌های آینده سنتینل برنامه کوپرنیک آماده خواهد شد. به‌طور خاص، مأموریت سنتینل-۲ مشاهدات اپتیکی سامانمند از تمام مناطق زمینی و ساحلی را فراهم خواهد کرد. گلوب‌وتلند(GlobWetland) بخشی از تلاش برای برآورده کردن تعهدات کنوانسیون بین دولتی رامسر در تالاب‌ها است که در سال۱۹۷۵ به اجرا گذاشته شد. این پروژه به‌طور مستقیم به اس.دی.جی۱۵ (SDG 15) زندگی بر روی زمین و نیز بر اس.دی.جی۱۶ (SDG 6) اشاره می‌کند. این‌ها فقط تعدادی از فعالیت‌های سازمان فضایی اروپا در جهت حفظ منابع آب و برآورده کردن اهداف توسعه پایدار اس.دی.جی (SDG) هست. سایر فعالیت‌ها در زمینه تصفیه فاضلاب، استفاده از آب در کشاورزی و بازیافت آب از ضایعات آلی از دیگر همکاری‌های سازمان در جهت کاهش کمبود آب هست.
داده‌های ماهواره‌ای این واقعیت را به‌صورت مداوم به ما یادآوری می‌کنند که آب کالایی گران‌بها بر روی زمین است. سازمان فضایی اروپا با کمک مقامات حوزه آب، سازمان ملل، بانک‌های توسعه‌ای و دانشمندان برای شناسایی نقاط پتانسیل بالقوه، به کاهش اثرات تغییرات آب و هوایی کمک می‌کند تا در تلاش برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار باشد.
 

خدمات و کاربردها | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

کنترل آلودگی هوا توسط شبکه سنجش‌ازدور ماهواره‌ای

1397/06/12
کشور چین روز یکشنبه اعلام کرد که برنامه‌ای هوشمند برای نظارت و کنترل دود و آلودگی در مناطق مهم کشور راه‌اندازی کرده است. کشور چین روز گذشته اعلام کرد که برنامه‌ای هوشمند برای نظارت و کنترل...

پربازدیدکننده ترین خبر

خرابی بی‌سابقه ماهواره‌های موقعیت‌یاب اروپا

سامانه ماهواره‌ای مکان‌یابی اختصاصی اروپا موسوم به گالیلئو (Galileo) از تاریخ ۱۱ ژوئیه (۲۰ تیر) از کار افتاده و این رویداد بی‌سابقه موجب نگرانی‌های جدی شده است.