1397/06/24

سامانه ناوبری با دقت نظامی به بازارهای تجاری عرضه می‌شود

هانی‌ول (Honeywell) یک واحد جدید ناوبری راهبر خودکار (اینرشیال inertial) تولید کرده است که ناوبری دقیقی را برای گستره وسیعی از مشتریان در صنایع مختلف از جمله کشاورزی، رباتیک و وسایل نقلیه مستقل (وسایل نقلیه خودکار یا بدون راننده) ارائه می‌دهد، در حالی که از لحاظ اندازه، هزینه و عملکرد با نمونه های...
سامانه ناوبری با دقت نظامی به بازارهای تجاری عرضه می‌شود

شرکت آمریکایی هانی‌ول  (Honeywell) یک واحد جدید ناوبری راهبر خودکار (اینرشیال  inertial) تولید کرده است که ناوبری دقیقی را برای گستره وسیعی از مشتریان در صنایع مختلف از جمله کشاورزی، رباتیک و وسایل نقلیه مستقل (وسایل نقلیه خودکار یا بدون راننده) ارائه می‌دهد، در حالی که از لحاظ اندازه، هزینه و عملکرد با نمونه‌های قبلی قابل مقایسه نیست. اینرشیال دستگاه خودکار راهنمایی و هدف‌یابی و حرکت‌سنجی در زیردریایی‌ها و هواپیماها و دیگر وسایل نقلیه است که به نام دستگاه راهبر خودکار معروف است.

این دستگاه که HGuide n580 نام دارد، اولین راه‌حل ناوبری صنعتی است که هانی‌ول تولید کرده است. این دستگاه با استفاده از فناوری واحد اندازه‌گیری دینامیکی دقیق کار می‌کند و می تواند دقت تعین مکان را حتی در مواجهه با موانع طبیعی و ساخت بشر افزایش دهد.
کریس لاند (Chris Lund)، مدیر ارشد ناوبری و حسگرهای هانی‌ول ایرواسپیس (Honeywell Aerospace) می‌گوید: «ترکیبی از قابلیت‌های ناوبری ماهواره‌ای و راهبری خودکار در دستگاه HGuide n580 عرضه شده است. این قابلیت‌ها به ویژه در مواردی مهم است که در شرایط سخت، نیازمند دقت هستیم مثل مواردی که اتومبیل‌های خودمختار یا خودران در شهرهای مختلف در حرکتند. در این موارد، فناوری ما می‌تواند دقت و عملکرد سیستم‌های ناوبری را افزایش دهد و در نتیجه از جان مسافران محافظت کند.
این ابزار که تقریبا به اندازه یک پاکت سیگار است، قابلیت‌های لازم برای ناوبری و مسیریابی دقیق را در مناطقی با دسترسی ماهواره‌ای محدود، به مشتریان صنعتی ارائه می‌کند. در شهرهای پرجمعیت ساختمان‌های بلند، تونل‌های زیرزمینی وآزادراه‌ها و بزرگراه‌های چندطبقه یا پل‌ها معمولا مشکلاتی در زمینه ناوبری و مسیریابی جی‌پی‌اس معمولی ایجاد می‌کند.
برای اینکه دستگاه جی‌پی‌اس درست کار کند، لازم است بین دستگاه موجود در زمین و چندین ماهواره در آسمان اتصال سیگنال قوی برقرار شود تا دستگاه بتواند موقعیت خود را به درستی تعیین کند. زیرساخت‌های شهر مانند ساختمان‌ها و تونل‌ها ممکن است ارتباط سیگنال بین گیرنده‌های جی‌پی‌اس و ماهواره‌ها را به طور موقت مسدود کند و دسترسی‌ها قطع شود.
هانی‌ول با سیستم یکپارچه HGuide n580، فناوری واحد اندازه‌گیری را با جی‌پی‌اس ترکیب و به عنوان یک راهکار پشتیبان عمل می‌کند، بدین معنا که از دست دادن سیگنال جی‌پی‌اس به دلیل ساختارهای شهری، باعث از دست رفتن کامل ناوبری نمی‌شود.

منبع: gpsworld.com

ناوبری فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.