1397/06/24

هفته کاری سخت فضانوردان سایوز آغاز شد

این دوره تمرینی یک هفته طول خواهد کشید و تکلیف نهایی گروه اصلی و جانشین را معلوم خواهد کرد. گروه جانشین شامل اولگ کانوننکو (Kononenko Oleg) فضانورد روسکاسموس (Roskosmos) و دیوید سن ژاک (Saint-Jacques David) فضانورد سازمان فضایی کانادا(Canadian Space Agency -CSA) هستند. طی این‌یک هفته دو گروه به‌طور...
هفته کاری سخت فضانوردان سایوز آغاز شد

این دوره تمرینی یک هفته طول خواهد کشید و تکلیف نهایی گروه اصلی و جانشین را معلوم خواهد کرد. گروه جانشین شامل اولگ کانوننکو (Kononenko Oleg) فضانورد روسکاسموس (Roskosmos) و دیوید سن ژاک (Saint-Jacques David) فضانورد سازمان فضایی کانادا(Canadian Space Agency -CSA) هستند.
طی این‌یک هفته دو گروه به‌طور جداگانه آخرین تمرین‌های زندگی روزانه در ایستگاه فضایی بین‌المللی در شبیه‌سازهای مرکز آموزشی گاگارین واقع در شهر ستاره‌ای انجام خواهند داد. در پایان این دوره، هر دو گروه باید در امتحان دشواری شرکت کنند تا مشخص شود آیا برای انجام مأموریت به‌عنوان اعضای پنجاه و هفتمین گروه اعزامی به ایستگاه فضایی بین‌المللی آمادگی کافی را کسب کرده‌اند یا خیر.
در روز اول آلکسی اووچینین (Ovchinin Aleksei)، تمرین را از نیم ساعت زودتر از برنامه کاری ایستگاه آغاز کرد اما همکار او، نیک هیگ (Hague Tyler) بعدازظهر، به وی پیوست. این دو نفر باید مطابق برنامه اعلام‌شده از سوی کارشناسان مرکز، یک روز معمولی در مدار را طی کنند. اهداف اصلی تعیین‌شده توسط گروه مربیان مرکز برای روز اول، جایگزینی برخی قطعات در سامانه تأمین نیرو، کار با تجهیزات معمولی ایستگاه، پژوهش‌های پزشکی و عملیات داخلی، همچنین انجام یکی از آزمایش‌های علمی است که برنامه‌ریزی‌شده در مأموریت مداری‌شان انجام دهند.

هفته کاری سخت فضانوردان سایوز آغاز شد
برنامه کار روزانه فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی از ساعت ۶صبح بوقت گرینویچ با بیدارباش، نظافت، ورزش و صبحانه آغاز می‌شود.
به‌طورمعمول آن‌ها کار اصلی را از ساعت۷.۵ آغاز می‌کنند. تماس صبحگاهی با مرکز هدایت پرواز برای بررسی برنامه کار آن روز، کار با دستگاه‌های ورزشی موجود در ایستگاه به‌عنوان یک بخش ضروری جهت حفظ سلامتی و نشاط، انجام آزمایش‌های پیش‌بینی‌شده مانند زمینه‌های زیست‌شناسی، اخترشناسی، زمین‌شناسی، کنترل کار دستگاه‌ها، ازجمله اجزای برنامه یک روز معمولی ساکنان ایستگاه بشمار می‌رود.
وظایف کاری فضانوردان  به‌طورمعمول حدود۱۷۳۰ یا۱۸۰۰ پایان می‌پذیرد و آن‌ها می‌توانند به استراحت بپردازند.
الکسی آوچینین و نیک هیگ قرار است با ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz MS10) از ۱۱اکتبر سال جاری میلادی سفری به ایستگاه فضایی بین‌المللی را آغاز کنند که تا ۱۵آوریل۲۰۱۹ طول خواهد کشید. در برگشت به زمین فضانورد امارات آنان را همراهی خواهد کرد.

هفته کاری سخت فضانوردان سایوز آغاز شد
هزاع المنصوری (Hazza al-Mansouri) و سلطان النیادی  (Soltan Neyadi) شهروندان اماراتی هم‌اکنون در مرکز آموزش فضانوردان روسیه مشغول آماده‌سازی برای سفر به فضا هستند. یکی از این دو نفر که آمادگی بیشتری داشته باشد قرار است با ناو سایوز ام.اس-۱۰ در آوریل۲۰۱۹ به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر کند.

 

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

فضانوردان امارات مشخص شدند

1397/06/17
شیخ محمد بن زاید آل نهیان (Mohammed bin Zayed Al Nahyan)، ولیعهد ابوظبی و جانشین فرمانده کل نیروهای مسلح امارات متحده عربی، اسامی دو فضانورد اماراتی اعزامی به ایستگاه فضایی بین‌المللی را...

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.