1397/07/03

گردوغبار سحابی پرده

این رشته‌های گازی درخشان و پرهرج و مرج که ظاهر ظریفی دارند، آسمان سیاره زمین، به سمت صورت فلکی قو را مزین کرده‌اند. سحابی پرده بقایای یک ابرنواختر بزرگ است؛ یک ابر در حال انبساط که از انفجار مرگبار یک ستارۀ پرجرم متولدشده است. این سحابی بخش غربی سحابی قو را تشکیل می‌دهد.
 گردوغبار سحابی پرده

این رشته‌های گازی درخشان و پرهرج و مرج که ظاهر ظریفی دارند، آسمانِ سیاره زمین، به سمت صورت فلکی قو را مزین کرده‌اند. سحابی پرده بقایای یک ابرنواختر بزرگ است؛ یک ابر در حال انبساط که از انفجار مرگبار یک ستارۀ پرجرم متولدشده است. این سحابی بخش غربی سحابی قو را تشکیل می‌دهد.
نور ناشی از انفجار ابرنواختر اصلی احتمالاً بیش از ۵۰۰۰سال پیش به زمین رسیده است. موج شوک میان ستاره‌ای که در اثر این رویداد فاجعه‌بار ایجادشده فضا را جاروب و مادۀ بین ستاره‌ای را از بین می‌برد. رشته‌های درخشان درواقع بیشتر شبیه امواج بلند هستند که از لبه مشاهده می‌شوند و به‌خوبی به گازهای هیدروژن ،قرمز رنگ، و اکسیژن ،سبز-آبی رنگ، تفکیک‌شده‌اند. سحابی پرده که حلقه قو نیز نامیده می‌شود حدود ۱۵۰۰سال نوری با زمین فاصله دارد. این سحابی در این نما حدود ۳درجه وسعت دارد یا تقریباً به‌اندازۀ ۶برابر قطر ماه کامل است. درحالی‌که وسعت سحابی پرده بیش از ۷۰سال نوری است، این عکس موزاییکی تلسکوپی از بخش غربی تقریباً نیمی از آن را شامل می‌شود. بخش‌های روشن‌تر غرب سحابی پرده به‌صورت سحابی‌های مجزا قابل‌رؤیت هستند، ازجمله: جاروی جادوگر (NGC 6960) در بالای این چشم‌انداز و مثلث پیکرینگ (NGC 6979) در پایین سمت چپ.

 
منبع: بیگ بنگ

کاوش‌های فضایی | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

در قلب سحابی شکارچی

1397/05/21
در نزدیکی مرکز این تصویر ِ کیهانی در قلب سحابی شکارچی چهار ستارۀ پرجرم به نام ذوزنقه قرار دارند. آن‌ها که در منطقه‌ای با شعاع ۱٫۵ ساله نوری قرار دارند هسته خوشه ستاره‌ای سحابی متراکم شکارچی...

ناسا عکسی از سحابی سیاره‌ای NGC 3918 منتشر کرده که شبیه چشم است

1397/06/12
این عکس که به کمک یکی از کمره‌های تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده است، یک ابر گازی درخشان در صورت فلکی قنطورس که حدود فاصله حدود ۴۹۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد، دیده می‌شود.

پربازدیدکننده ترین خبر

احتمال خرابکاری آمریکا در پرتاب‌ ماهواره‌برهای ایران

در حالی که تقریبا یک هفته از انتشار اخبار ضد و نقیض در مورد پرتاب ماهواره دوستی توسط رسانه‌های خارجی و داخلی می‌گذرد و هیچ‌یک از مقامات مربوطه زحمت تایید و یا تکذیب را به خود نداده‌اند؛ روز گذشته محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، در مصاحبه با شبکه NBC شکست در پرتاب این ماهواره را تایید نمود. وی علاوه بر این یک فرضیه مهم را نیز مطرح کرد: احتمال خرابکاری آمریکا در ایجاد اختلال در این پرتاب. ظریف با اشاره به مقاله‌ای که اخیرا در نیویورک تایمز منتشر شده گفت بررسی دلایل شکست بلافاصله بعد از پرتاب آغاز شده اما اکنون و پس از انتشار مقاله مذکور بررسی‌ها به صورت جزئی‌تر و با شدت بیشتری صورت خواهند گرفت. وی با بیان اینکه هنوز نمی‌توان با اطمینان از این موضوع صحبت کرد، آن را کاملا امکان‌پذیر دانست.