1397/06/19

کارگاه شب رصدی در کوه مند دشتی برگزار شد

مسئول بخش آموزش انجمن نجوم بوشهر روز شنبه افزود: «شناخت صحیح از آسمان و پدیده‌های مربوط به آن، ابعاد گوناگونی دارد که یکی از آن‌ها، پرهیز از خرافات است. » حسین خضری اضافه کرد: «انجمن نجوم بوشهر باهدف آموزش، سالیان سال است که فعالیت می‌کند و در این سال‌ها موفق شده با تلاش مستمر، خروجی موفقیت‌آمیزی از...
کارگاه شب رصدی در کوه مند دشتی برگزار شد

مسئول بخش آموزش انجمن نجوم بوشهر روز شنبه ۱۷شهریور گفت: «شناخت صحیح از آسمان و پدیده‌های مربوط به آن، ابعاد گوناگونی دارد که یکی از آن‌ها، پرهیز از خرافات است.»
حسین خضری اضافه کرد: «انجمن نجوم بوشهر باهدف آموزش، سالیان سال است که فعالیت می‌کند و در این سال‌ها موفق شده با تلاش مستمر، خروجی موفقیت‌آمیزی از این فعالیت‌ها بگیرد.»
وی ادامه داد: «هرچند برگزاری کلاس‌های نجوم آن‌هم در دل طبیعت، ازآنجاکه به ابزار و شرایط خاصی نیاز دارد، بسیار سخت است اما این سختی‌ها هیچ‌گاه مانعی برای هدفی که تعیین‌شده، نبوده است.»
مسئول بخش آموزش انجمن نجوم بوشهر درباره برگزاری تور شب رصدی در کوه مند گفت: «از یک هفته پیش همه شرکت‌کنندگان بیمه‌شده بودند و هماهنگی‌ها برای رفت‌وآمد و تأمین ابزار و امکانات موردنیاز انجام‌شده بود.» 
وی بیان کرد: «باوجود سختی‌های بی‌شمار اما علم ستاره‌شناسی ابعاد گوناگونی دارد که از اهمیت دوچندانی برای همه اقشار به‌ویژه دانش ‌آموزان برخوردار است، زیرا آن‌ها علاوه بر علم به آسمان و پدیده‌های آن با چگونگی حفاظت از محیط‌زیست، مصرف بهینه آب و مهارت‌های اجتماعی آشنا می‌شوند.»
این عضو انجمن نجوم بوشهر بیان کرد: «شرکت‌کنندگان در کارگاه شب رصدی به شناسایی اجرام عمقی آسمان پرداختند. »
خصری یادآور شد: «لازمه داشتن نسلی خلاق، دارای اعتمادبه‌نفس، توانمند و آگاه باشد، دقت والدین در انتخاب مکان‌هایی است که فرزندان آن‌ها در آن حضور می‌یابند. »
وی گفت: «علم ستاره‌شناسی دنیایی شگفت از دانستنی‌هایی است که درک و آگاهی ما را از خوب زیستن افزایش می‌دهد.»

 

داخلی | نجوم |

نظر شما
اخبار مرتبط

سفر در آسمان، پدیده‌های رصدی شهریور

1397/06/01
در آسمان این شب‌ها سیارات درخشان و صورفلکی چون دب اکبر، ذات‌الکرسی، اسد .و گاوران را در کنار مثلث تابستانی می‌توان پیدا کرد. درباره این صورفلکی اطلاعات کاملی در پایگاه خبری اسپاش منتشر...

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.