1397/06/18

مدیریت شهر با تصاویر ماهواره‌ای در هند

شهرداری سورات هند، آخرین تصاویر ماهواره‌ای این شهر را خریداری کرده است. تصاویر به شهرداری کمک خواهد کرد تا تعداد دقیق منازل مسکونی شهر را مشخص کرده و پیشرفت مناطق جدید را بررسی کند.
مدیریت شهر با تصاویر ماهواره‌ای در هند

مریم فخیمی: شهرداری سورات هند، آخرین تصاویر ماهواره‌ای این شهر را خریداری کرده است. تصاویر به شهرداری کمک خواهد کرد تا تعداد دقیق منازل مسکونی شهر را مشخص کرده و پیشرفت مناطق جدید را بررسی کند. همچنین به کمک تصاویر می‌توان میزان حاشیه‌نشینی شهر را به دقت برآورد کرد.
این تصاویر توسط  مرکز ملی سنجش از دور هند تهیه شده است. تصاویر تهیه شده ۱،۰۷۵کیلومتر مربع از شهر سورات را پوشش می دهد.
به گفته نائب رئیس شهرداری سورات، در سال ۲۰۱۶، یک کمیته دائمی تصاویر سال ۲۰۱۲ را تصحیح کردند. بدین‌ترتیب آخرین آمار ساختمان‌های شهر، مناطق تازه توسعه یافته و موقعیت جاده‌ها بدست آمد.
تصاویر ماهواره‌ای به ارزیابی شهر کمک زیادی می‌کند، زیرا می‌تواند به طور دقیق تعداد املاک و مستغلات شهر را مشخص کند. این تصاویر برای سیستم مدیریت هوشمند ترافیک که توسط شهرداری سورات استفاده می‌شود مفید خواهد بود. 
مهمتر از همه، تصاویر ماهواره‌ای در برآورد  میزان حاشینه‌نشینی در شهر سورات کاربرد خواهد داشت.  
شهرداری سورات برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ تصاویر ماهواره‌ای را خریداری کرد و توانست مالیات بر دارایی را افزایش دهد. اکنون این تصاویر در در سایر بخش‌های مدیریت شهر به شهرداری سورات کمک خواهد کرد. بعد از موفقیت‌های شهرداری سورات، تعدادی از شهرهای دیگر مانند احمدآباد، وادودارا و راجکوت، تصاویر ماهواره ای را از مرکز ملی سنجش از دور هند خریداری کردند.

منبع: timesofindia

خدمات و کاربردها | سنجش از دور |

نظر شما
اخبار مرتبط

مدیریت ماهواره بلاروس توسط NIGCOMSAT

1394/10/10
نیجریه اولین کشور در صحرای آفریقا محسوب می شود که ماهواره کشورهای دیگر را مدیریت می کند. اپراتور ماهواره ای NigComSat-R قرارداد 15 ساله خدمات تست در مدار (IOT) و طیف حامل مانیتورینگ (CSM)...

کمک سازمان فضایی در مدیریت بحران‌ها

1397/06/11
در سال‌های اخیر، ایران در حوزه علوم فضایی پیشرفت‌های زیادی داشته است به‌طوری‌که توانسته است با استفاده از داده‌های ماهواره‌ای پیش‌بینی‌هایی در حوزه‌های مختلف زیست‌محیطی داشته باشد که تغییر...

پربازدیدکننده ترین خبر

ماهواره‌ها در جستجوی زمین‌های مناسب برای کاشت برنج

مرکز کاربردهای فضایی شمال شرق (North Eastern Space Applications Centre به‌اختصار NESAC) در هند به درخواست اداره کشاورزی دولت ایالت مگالایا (Meghalaya) به یاری تعیین زمین‌های مناسب برای کاشت برنج با استفاده از فناوری فضایی آمده است. در این طرح فناوری‌های ماهواره‌ای از سنجش از دور و سامانه‌های اطلاعات جغرافیایی یا جی‌آی‌اس (GIS) به کار گرفته می‌شوند. به گفته مسئولان این طرح، استفاده از فناوری فضایی باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه و جلوگیری از سعی و خطا برای تعیین زمین‌های مناسب می‌شود. همچنین با داده‌های ماهواره‌ای می‌توان مناطق بسیار بزرگی را بررسی کرد که انجام زمینی چنین کاری بسیار دشوار است. البته ماهواره‌ها نمی‌توانند تحولات اجتماعی و جمعیتی را تشخیص دهند و به همین دلیل باید منابع اطلاعات مختلفی برای به دست آوردن چشم‌اندازی جامع از مناطقی که هم از نظر اجتماعی و هم بوم‌شناسی برای پرورش برنج بورو مناسب باشند ترکیب شوند.