1397/06/19

اینجا شهاب‌سنگ‌هایی با قیمت‌های کهکشانی می‌فروشند!

این روزها برای هر کار کوچک و بزرگی، از خریدهای روزانه گرفته تا خرید منزل می‌توان سری به سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف زد اما در این میان آگهی‌های با مضامین عجیب کم نیستند که یکی از عجیب‌ترین آن‌ها خریدوفروش شهاب‌سنگ است.
اینجا شهاب‌سنگ‌هایی با قیمت‌های کهکشانی می‌فروشند!

این روزها برای هر کار کوچک و بزرگی، از خریدهای روزانه گرفته تا خرید منزل می‌توان سری به سایت‌ها و اپلیکیشن‌های مختلف زد اما در این میان آگهی‌های با مضامین عجیب کم نیستند که یکی از عجیب‌ترین آن‌ها خریدوفروش شهاب‌سنگ است.

تعداد آگهی‌های فروش شهاب‌سنگ آن‌قدر زیاد است که انگار تمام شهاب‌سنگ‌های کائنات از بیگ‌بنگ تاکنون در دست صاحبان این آگهی‌های عجیب جمع شده است!

عده‌ای از آن‌ها سنگ را میراث خانوادگی اعلام می‌کنند؛ عده‌ای دیگر خود را کشف کننده سنگ آسمانی اعلام می‌کنند و مدعی هستند خودشان با چشمان خود شاهد سیر سقوط شهاب‌سنگ‌های موجود در بساط کذایی بوده‌اند.

تقریباً تمامی این مدعیان محل سقوط شهاب‌سنگ‌های خود را مکان‌های دورافتاده و غیرقابل‌دسترس اعلام می‌کنند؛ ارتفاعات جم در استان بوشهر، کویر لوت، نجف‌آباد اصفهان و مکان‌هایی ازاین‌دست ازجمله مناطقی است که اکثر این افراد نام می‌برند.

فروشندگان شهاب‌سنگ برای اثبات ادعای خود برگه‌ای را تحت عنوان برگه آنالیز یا شناسنامه به مشتریان خود ارائه می‌کنند؛ ماجرا جایی جالب‌تر می‌شود که پای مراکز آموزش عالی کشور هم به این بازار عجیب‌وغریب باز می‌شود؛ این فروشندگان ادعا می‌کنند برگه آنالیز را با یک تماس تلفنی از دانشگاه‌های دولتی مانند تهران و اصفهان می‌توان دریافت کرد.

برخی از این فروشندگان پا را از آنالیز دانشگاه تهران و اصفهان هم فراتر می‌گذارند و مدعی هستند تحویل شناسنامه و برگه آنالیز یک شهاب‌سنگ ازجمله امور عادی و معمول «سازمان زمین‌شناسی کشور» است که با دریافت مبلغی به‌راحتی آن را در اختیار شما قرار می‌دهند.

یک شهاب‌سنگ چند؟

 
اینجا شهاب‌سنگ‌هایی با قیمت‌های کهکشانی می‌فروشند!

مهم‌ترین مسئله در این تجارت نه‌چندان متعارف، قیمت‌های اعلامی است؛ این افراد درباره قیمت این سنگ‌ها نرخ‌ها و نرخ‌گذاری‌های متفاوتی دارند؛ برخی خود را نیازمند معرفی و بیان می‌کنند که سنگ بیش از مبلغ اعلام‌شده ارزش دارد و فقط به دلیل نیاز مالی که دارند زیر قیمت واقعی می‌فروشند، اما عده‌ای دیگر سنگ را ازآب‌گذشته معرفی می‌کنند تا حدی که یکی از این فروشندگان مدعی می‌شود سنگ را از سواحل کشور عمان پیداکرده و پس از دریافت شناسنامه از دانشگاه تهران به ارزش واقعی آن پی برده است.

در موردی سخت باورپذیر، یکی از فروشندگان هم ادعا می‌کند که در حال ارسال سنگ به دبی است و اگر قیمتی بالاتر از شیخ عرب پیشنهاد دهیم سنگ را به ما می‌فروشد.

و اما قیمت! ارقامی که توسط این مدعیان ارائه می‌شود قیمت‌هایی سر به فلک کشیده است؛ درست مثل سنگ‌های موردادعای خود که از کهکشان آمده این قیمت‌ها هم کهکشانی است بالاخره هر چیزی باید با جنسش جور باشد!

 برخی از این فروشندگان فقط به قیمت روز دلار معامله می‌کنند و مبلغی کمتر از صد دلار بابت هر گرم سنگ را قبول نمی‌کنند و مدعی می‌شوند در کشورهای خارجی مشتری‌های زیادی برای سنگشان وجود دارد.

عده‌ای دیگر که به تومان معامله می‌کنند شهاب‌سنگ‌ها را به قیمت‌هایی نجومی مانند گرمی یک میلیارد ریال پیشنهاد می‌دهند و توجیهشان برای این ارقام کهکشانی وجود طلا و جواهرات قیمتی در داخل سنگ است.

شهاب‌سنگم تکه‌ای از مریخ است!

 

اینجا شهاب‌سنگ‌هایی با قیمت‌های کهکشانی می‌فروشند!

عده‌ای دیگر که خود را کارشناس در این زمینه معرفی می‌کنند برخی از این سنگ‌ها را تکه‌ای از ماه و مریخ می‌دانند و این نوع سنگ‌ها را با اصالت‌ترین نوع شهاب‌سنگ معرفی می‌کنند.

پس از شنیدن ادعای فروشندگان شهاب‌سنگ با یک کارشناس زمین‌شناسی صحبت کردیم.

فروش شهاب‌سنگ کلاه‌برداری است

دکتر عزت‌الله قنواتی استاد دانشگاه و عضو هیئت‌علمی دانشگاه خوارزمی ضمن رد ادعای این فروشندگان گفت:«این‌گونه موضوعات به‌هیچ‌عنوان صحت ندارد و کلاه‌برداری‌ای بیش نیست .»

قنواتی افزود: «وجود شهاب‌سنگ بر روی زمین به‌قدری نادر است که افراد عادی نه‌تنها  قادر به شناسایی بلکه قادر به یافتن آن‌هم نیستند.»

این استاد دانشگاه در ادامه بیان کرد:« تمامی این سنگ‌ها، سنگ‌های آذرین و دگرگونی هستند که به‌وفور در تمامی نقاط ایران یافت می‌شود و هیچ‌گونه ارزش مادی خاصی ندارند مگر سنگ‌هایی که ممکن است به‌ندرت مقدار ناچیزی از رگه‌های طلا یا نقره داشته باشند.»

شهاب‌سنگ را باید ناسا شناسایی کند

وی صدور شناسنامه توسط دانشگاه‌ها را رد و عنوان کرد: «به‌هیچ‌عنوان امکان ندارد که مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌ها شناسنامه یا آنالیزی برای چنین چیزی صادر کنند؛ اگر برفرض محال سنگی هم یافت شود باید برای سازمان ناسا ارسال شود تا آزمایش‌های تخصصی انجام و با نمونه‌های اصیل مقایسه شود.»

قنواتی توضیح داد:«روزانه هزاران شهاب‌سنگ از جو زمین می‌گذرد اما احتمال برخورد این سنگ‌ها به سطح زمین نزدیک به صفر است و بنابراین چنین ادعاهایی رد می‌شود.»

داخلی | اقتصاد فضایی | کاوش‌های فضایی | تفریح و سرگرمی در فضا |

نظرات بینندگان
طاهرخانی
1397/10/21 19:17:09
با سلام، خواهشمندم قوانینی وضع شود که موزه ها بتوانند به راحتی از مالک (که یابنده حق مالکیت دارد) خریداری شود تا در موزه ها به نمایش گذاشته شود. تورست ها از تمامی دنیا برای دیدن نوع خواص خواهند آمد. اگر تنها یک بار هم برای دیدن شهاب سنگها به موزه برویم چه می شود؟ چقدر کار تولید می شود.؟ می توانیم از فرار قاچاقی شهاب سنگهای با ارزش که ثروت یک کشورند جلو گیری شود. تمامی موزه ها می توانند از اساتید بخواهند تا در مورد شهاب سنگهایشان مطالعه کنند. تازه چه می شود چند ریالی هم از پولی که بازدید کننده به موزه می دهد به یابند شهاب سنگها تعلق بگیرد؟
نظر شما
اخبار مرتبط

شکار و جمع آوری شهاب سنگ‌ها

1397/05/24
بیشتر شهاب‌سنگ‌ها از جنس سنگ هستند که خود به دو دسته «کندریت» و «آکندریت» تقسیم‌بندی می‌شوند. فقط حدود شش درصد از شهاب‌سنگ‌ها آهنی یا ترکیبی از فلز و سنگ هستند. طبقه‌بندی امروزی شهاب‌سنگ‌ها...

کشف قدیمی ترین شهاب سنگ دنیا با عمر ۴۵۰۰ میلیارد سال

1397/05/23
دانشمندان موفق به شناسایی یک صخره فضایی بسیار عجیب شده‌اند که قدیمی‌ترین شهاب سنگ دنیا تلقی شده و زمان تشکیل آن به دوران شکل‌گیری کره زمین برمی‌گردد. شکل‌گیری این شهاب سنگ مربوط به ایامی...

پربازدیدکننده ترین خبر

سالیوت-۱ نخستین ایستگاه فضایی جهان

اولین ایستگاه مداری جهان روز ۱۹ آوریل ۱۹۷۱ موشک پروتون از پایگاه بایکونور به فضا پرتاب شد. تا آن زمان هیچ سفینه‌ای با چنین ابعاد و موقعیتی به فضا پرتاب نشده بود. هدف از پرتاب سالیوت، آزمایش سامانه‌های ایستگاه فضایی و انجام پژوهش‌ها و آزمایش‌های مختلف درزمینه طولانی شدن مدت اقامت انسان در فضا بود.