1397/06/18

جاسوسی روسیه از اطلاعات نظامی فرانسه در فضا!

فرانسه مدعی است که یک ماهواره روسی تلاش کرده با جاسوسی از ماهواره مشترک این کشور با ایتالیا امکان ره‌گیری اطلاعات نظامی طبقه‌بندی‌شده را فراهم کند. فلورانس پارلی (Florence Parly)، وزیر دفاع فرانسه روز جمعه در جریان سخنرانی در یک مرکز مطالعات فضایی در تولوز با اعلام این خبر تصریح کرد که یک ماهواره روس...
جاسوسی روسیه از اطلاعات نظامی فرانسه در فضا!

فرانسه مدعی است که یک ماهواره روسی تلاش کرده با جاسوسی از ماهواره مشترک این کشور با ایتالیا امکان رهگیری اطلاعات نظامی طبقه‌بندی‌شده را فراهم کند.
فلورانس پارلی (Florence Parly)، وزیر دفاع فرانسه، روز جمعه ۱۶شهریور در جریان سخنرانی در یک مرکز مطالعات فضایی در تولوز با اعلام این خبر تصریح کرد که یک ماهواره روس سال گذشته هنگام گردش آتنا- فیدوس (Athena-Fidus) به دور زمین به آن نزدیک شده است.»
 پارلی معتقد است که قرار گرفتن ماهواره روس در فاصله‌ای بسیار نزدیک از ماهواره فرانسوی- ایتالیایی، تا حدی که امکان ره‌گیری ارتباطات و اطلاعات، میسر شود؛ نه‌تنها یک حرکت غیردوستانه بلکه مصداق بارز جاسوسی است.
آتنا- فیدوس، ماهواره مشترک فرانسه و ایتالیا، یک ماهواره ارتباطاتی نظامی است که اطلاعات جمع‌آوری‌شده توسط آن در اختیار ارتش و وزارت دفاع قرار می‌گیرد.
وزیر دفاع فرانسه در ادامه به تشریح ماهیت ماهواره روسی پرداخت و تصریح کرد: «این ماهواره که از آن به‌عنوان لوش-الیمپ نام‌برده می‌شود دارای ابزارهای شنود بسیار پیشرفته است. هنگامی‌که متوجه نزدیک شدن این ماهواره شدیم اقدامات لازم را انجام دادیم.»
به ادعای این مقام دولتی فرانسه ماهواره یادشده چند ماه پس‌ازاین ماجرا مانورهای مشابهی را در اطراف هدف‌های دیگر انجام داده است.
این در حالی است که آمریکا نیز اخیراً به رفتار غیرطبیعی یک شیء فضایی که اکتبر سال۲۰۱۷ توسط روسیه در مدار زمین قرارگرفته، اشاره و نسبت به آن انتقاد کرده است.
وزیر دفاع فرانسه در ادامه با اشاره به تلاش دیگر قدرت‌های فضایی برای در مدار قرار دادن اشیاء جدید و کارآمد از این اقدام به‌عنوان تجاربی یادکرد که نشان از ظرفیت بالقوه تهاجمی آن‌ها دارد.
فلورانس پارلی با استناد به موضوع یادشده در سخنانی هشدارآمیز تأکید کرد: «جاسوسی و اقدامات تهاجمی تنها بر ضد دیگران اتفاق نمی‌افتند، بلکه ما را نیز به‌شدت تهدید می‌کند. درصورتی‌که اقدام مناسبی انجام ندهیم، این تهدید ارتباطات، مانورهای نظامی و برنامه‌های روزانه ما را به خطر می‌اندازد.»
این سخنان هشدارآمیز در حالی ایراد می‌شود که امانوئل ماکرون (Emmanuel Macron)، رئیس جمهوری‌ فرانسه به‌تازگی از طرحی با عنوان استراتژی دفاعی از راه فضا پرده برداشته که قرار است از سال آینده میلادی در این کشور اجرایی شود.
یک گروه کاری از متخصصان و پژوهشگران وزارت دفاع قرار است تا ماه نوامبر پیشنهادهای خود را برای به اجرا درآوردن مقدمات اولیه این طرح ارائه کنند.

جنگ‌های فضایی | جاسوسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

ماهواره‌های مخابراتی جدید برای ارتش فرانسه

1394/10/07
کنسرسیومی متشکل از شرکت Thales Alenia و Airbus قراردادی را با ارتش فرانسه جهت جایگزین کردن دو ماهواره نظامی این کشور منعقد کردند. این قرارداد جهت ساخت و پرتاب دو ماهواره مخابراتی نظامی است...

یک دانشمند فضایی روسیه به اتهام جاسوسی بازداشت شد

1397/05/06
بازرسان روسی، یک دانشمند فضایی ۷۴ ساله را به اتهام انتقال اطلاعات سری موشکی به یکی از کشورهای عضو ناتو بازداشت کرده اند. روسکاسموس (Roscosmos) ، سازمان فضایی روسیه، تایید کرده است که ویکتور...

پربازدیدکننده ترین خبر

افزایش توان هند در ارسال محموله به فضا

ماهواره مخابراتی هندی جی ست-29 (GSAT-29) هفته گذشته از پایگاه فضایی ساتیش دهاوان (Satish Dhawan Space Centre) توسط ماهواره‌بر سنگین ​GSLV Mk III به فضا پرتاب شد. این ماهواره پس از ماهواره جی ست-17، دومین ماهواره سنگین هند محسوب شده و همچنین سنگین‌ترین ماهواره هندی است که از خاک این کشور به فضا پرتاب شده است. هند پیش از این توانایی پرتاب ماهواره‌های سنگین را به فضا نداشت و برای ارسال این قبیل ماهواره‌ها به فرانسه متکی بود. ماهواره مخابراتی جی ست-29 به تعدادی ترانسپاندر باندهای Ka و Ku مجهز شده است. این ماهواره 3423 کیلوگرمی قرار است پهنای باند اینترنتی را به مناطق دورافتاده ارائه دهد. پرتاب چهارشنبه 23 آبان، پنجمین پرتاب فضایی هند در سال 2018 می‌باشد و به احتمال زیاد این تعداد در عدد 5 متوقف نخواهد شد.