1397/06/24

امکان سواستفاده چین از پایگاه فضایی آرژانتین

پایگاهی فضایی، در قلب بیابان‌های آرژانتین توسط چین تأسیس‌شده است. مأموریت این پایگاه ظاهراً کاوش‌های فضایی است اما همه این‌طور فکر نمی‌کنند، زیرا این پایگاه که دارای آنتن ۴۵۰تنی پارابولیک قابل‌کنترل است؛ هرچند که این آنتن‌ها نمی‌توانند سریع بچرخند اما نباید فراموش کنیم که قابل‌کنترل هستند و علاوه بر...
امکان سواستفاده چین از پایگاه فضایی آرژانتین

سحر امین‌آبادی: پایگاهی فضایی، در قلب بیابان‌های آرژانتین توسط چین تأسیس‌شده است. مأموریت این پایگاه ظاهراً کاوش‌های فضایی است اما همه این‌طور فکر نمی‌کنند، زیرا این پایگاه که دارای آنتن ۴۵۰تنی پارابولیک قابل‌کنترل است؛ هرچند که این آنتن‌ها نمی‌توانند سریع بچرخند اما نباید فراموش کنیم که قابل‌کنترل هستند و علاوه بر کاوش‌های فضایی می‌توان از آن‌ها برای شنود ماهواره‌های ژِئو استفاده کرد. این پایگاه ۵۰میلیون دلاری کاملاً در اختیار چین است و هیچ آرژانتینی حق ورود به این پایگاه را ندارد درهمین‌راستا تلاش چندباره خبرنگاران برای این کار بی‌نتیجه مانده است. این دو آنتن که یکی ۱۳.۵متر و دیگری ۳۵متر قطر دارند می‌توانند با استفاده از فناوری تداخل سنجی عملکرد این ماهواره‌ها را مختل کنند، همچنین در عملکرد ارتباطی شبکه‌های الکترونیکی و سامانه‌های الکترومغناطیسی دخالت می‌کنند و اطلاعات مربوط به پرتاب ماهواره‌برها و سایر فعالیت‌های فضایی مانند فعالیت‌های مربوط به هواپیماهای بدون‌سرنشین و تغییرات به وجود آمده در سلاح‌های استراتژیک که باعث رقابت‌های تسلیحاتی می‌گردد را استخراج می‌کنند.

امکان سواستفاده چین از پایگاه فضایی آرژانتین

امکان سواستفاده چین از پایگاه فضایی آرژانتین

امکان سواستفاده چین از پایگاه فضایی آرژانتین
این قابلیت‌ها و توانایی چین در مورد نفوذ پکن در اقتصاد منطقه سبب شده تا عده‌ای از سیاست‌مداران نگرانی خود را در خصوص امکان نفوذ چین در منطقه و همچنین امکان کنترل شدن منطقه توسط چین اعلام کنند، ایوان اِلیس (Ivan Ellis) متخصص آمریکای لاتین به گزارشگر نیویورک‌تایمز گفته است: «پکن دینامیک منطقه را تغییر داده است، از دستور کار سران و فعالان اقتصادی گرفته تا ساختار اقتصاد، از محتوای دنیای سیاست تا حتی دینامیک امنیتی.» اما چین در جواب گفته که هدفش در این منطقه صلح‌آمیز است و هیچ استفاده نظامی از این سایت که تا ۵۰سال در اختیارش خواهد بود، نخواهد کرد و به پروژه‌ای اشاره می‌کند که توسط آژانس فضایی اروپا در آرژانتین انجام شد اما جالب است بدانید  که این پروژه برای کاوش یک ستاره دنباله‌دار در محلی بسیار کوچک‌تر و با امکانات کمتری طراحی‌شده بود که کارکنانش ملیت آرژانتینی داشتند و توسط  آرژانتینی‌ها اداره می‌شد درصورتی‌که چین حتی امکان عکس‌برداری را هم از این سایت ۲۱۰هکتاری محدود کرده است. علت دیگر این مخالفت‌ها این است که قرارداد در خفا و زمانی انجام شد که کریستینا فرناندز کرشنر (Cristina Fernández de Kirchner) رئیس‌جمهور سابق آرژانتین، باوجود انتشار ۱۰۰میلیارد دلار اوراق قرضه، بازهم قرض بالا آورد و نتوانست پیشنهاد چین را باوجوداینکه شامل بندی مبنی بر تأسیس پایگاه فضایی در پاتاگونیای آرژانتین بود را رد کند. بر این اساس چین حاضر شد ۱۰میلیارد به‌صورت سوآپ در اختیار دولت آرژانتین قرار دهد و ۱۰میلیارد دیگر نیز  در حوزه زیرساخت‌های حمل‌ونقلی سرمایه‌گذاری کند  و در مقابل در پاتاگونیا پایگاهی فضایی تأسیس کرد. بااین‌وجود دولت سابق آرژانتین این قرارداد را بد ارزیانی نکرد و تا آنجا پیش رفت که این موضوع را خنده‌دار دانست و سفیر این کشور در پکن، چین را شریک اصلی تجارت برای چند کشور امریکای جنوبی دانست و این سرمایه‌گذاری‌ها را مفید ارزیابی کرد، اما موضوع به همین سادگی نبود و دولت فعلی آرژانتین به رهبری ماکری (Mauricio Macri)  این اتفاق‌ها را فاجعه خواند و تلاش کرد امکان نه گفتن به پکن را بیازماید اما در مقابل چین تهدید کرد که در صورت تعطیلی قطعی پروژه، وام اعطایی به راه‌آهن بلگرانو را لغو می‌کند. بااین‌همه به نظر نمی‌رسد که آرژانتین بتواند در طی این پنجاه سال قرارداد را نقض کند.

امکان سواستفاده چین از پایگاه فضایی آرژانتین

عکس مربوط به پروژه آژانس فضایی اروپا


ایستگاه‌های زمینی | دیپلماسی فضایی | راهبرد |

نظر شما
اخبار مرتبط

توسعه دیپلماسی فضا

1397/06/07
یک مقام مسئول در سازمان فضایی ایران با تأکید بر لزوم بسترسازی علمی در جهت توسعه حقوق و دیپلماسی فضایی با استفاده از ظرفیت‌های مراکز علمی از تشکیل میز حقوق بین‌الملل فضایی در کشور خبر داد. محمدجعفر...

پربازدیدکننده ترین خبر

پایان غم‌انگیز یک ایده جدید

بر اساس مقاله‌ای که اخیرا توسط خبرگزاری رویترز منتشر شده است، شرکت استراتولانچ (Stratolaunch) در شرف تعطیل شدن و فروش دارایی‌های خود قرار دارد. اینکه آیا این خبر به معنی فروش هواپیمای رکوردشکن استراتولانچ می‌باشد یا خیر هنوز مشخص نیست اما تصور پیدا شدن خریداری برای هواپیمایی به این عظمت، یا موزه‌ای که بتواند آن را درون خود جای دهد دشوار است. این اتفاق را می‌توان پایانی غم‌انگیز برای یک پروژه شگفت‌انگیز قلمداد کرد. هرچند بسیاری از مردم انتظار موفقیت استراتولانچ را نداشتند. این پروژه به نظر ایده‌ای از یک میلیاردر بود که آنقدر وضع مالی خوبی داشت که نگران بقا در بازار نباشد. وقتی که پل الن (Paul Allen) میلیاردر و موسس این شرکت در سال گذشته از دنیا رفت، برخی کارشناسان اعتقاد داشتند که افراد مورد اعتماد وی هواپیما را ساخته و پرواز داده و سپس شرکت را تعطیل می‌کنند؛ اتفاقی که اکنون در حال وقوع است.