1397/06/21

یک اشعه لیزر غیرعادی توسط دانشمندان کشف شد

یک گروه بین‌المللی از اختر شناسان، یک اشعه لیزر غیرعادی را کشف کردند که به‌طور هم‌زمان از یک سیستم ستاره‌ای دوتایی در حال انتشار بود. این ستاره‌ها در قلب سحابی شگفت‌انگیز مورچه (Mz 3) پنهان‌اند.
یک اشعه لیزر غیرعادی توسط دانشمندان کشف شد

یک گروه بین‌المللی از اختر شناسان، یک اشعه لیزر غیرعادی را کشف کردند که به‌طور هم‌زمان از یک سیستم ستاره‌ای دوتایی در حال انتشار بود. این ستاره‌ها در قلب سحابی شگفت‌انگیز مورچه (Mz 3) پنهان‌اند. 
این پدیده بسیار نادر که مربوط به مرگ ستارگان است، توسط رصدخانه فضایی هرشل (Herschel Space Observatory) آژانس فضایی اروپا آشکارسازی شده است. ستاره‌هایی با وزن کم یا متوسط مانند خورشید در پایان عمر خود، به ستاره‌هایی متراکم، معروف به کوتوله‌های سفید تبدیل می‌شوند. در این فرایند لایه‌های بیرونی گاز و گردوغبار خود را در فضا پراکنده می‌کنند و یک توده لوله‌ای شکل از الگوهای پیچیده شناخته‌شده به نام سحابی سیاره‌ای ایجاد می‌شود، انتظار می‌رود که خورشید ما هم روزی به یک سحابی سیاره‌ای تبدیل شود. 
سحابی، یک ابر درون ستاره‌ای متشکل از گردوغبار، هیدروژن، هلیوم و دیگر گازهای یونیز شده است. سحابی مورچه، این عنوان را به سبب شکل ظاهری خود کسب کرده است؛ چراکه دارای دو بخش است که شبیه سر و بدن مورچه به نظر می‌رسند. مشاهدات اخیر هر شل نشان می‌دهد که مرگ شگفت‌آور ستاره مرکزی در قلب سحابی مورچه بسیار شگفت‌انگیز و درخور تماشاست؛ حتی بیشتر ازآنچه در تصاویر به‌صورت رنگی نشان داده می‌شود تصاویری که توسط تلسکوپ فضایی هابلِ ناسا (NASA) و آژانس فضایی اروپا (ESA) گرفته است. 
داده‌های جدید مذکور نشان می‌دهد که سحابی مورچه پرتوهای شدید لیزر را از مرکز خود به بیرون منتشر می‌کند، لیزرها در زندگی روزمره، از جلوه‌های بصری ویژه در کنسرت‌های موسیقی تا مراقبت‌های بهداشتی و ارتباطات، شناخته‌شده‌اند، اما در فضا پرتوهای لیزری ساطع‌شده در طول‌موج‌های بسیار متفاوت و تنها تحت شرایط خاص یافت می‌شوند. فقط تعداد معدودی از این لیزرهای فضایی مادون‌قرمز شناخته‌شده‌اند. 

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

آزمایش ارتباطات لیزری ماهواره به زمین

1394/10/01
آژانس فضایی فرانسه CNES و موسسه ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات ژاپن (NICT) اعلام کردند که دو سازمان در ماه ژوئن یک لینکی با استفاده از ترمینال نوری کوچک NICT بر روی ماهواره ژاپنی که در مدار...

نظارت بر ذوب شدن یخ‌های زمین با ارسال لیزر به فضا

1397/06/05
ناسا ماه آینده یک لیزر به فضا خواهد فرستاد تا بر یخ‌های در حال ذوب زمین نظارت داشته باشد. ناسا در حال آماده شدن برای پرتاب یک ماهواره مدرن و مجهز به لیزر است که به مدت سه سال تغییرات یخچال‌های...

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.