1397/06/17

بایدو، سامانه ناوبری ساخت چین در خدمت کشاورزان

سامانه ناوبری ساخت چین شخم زدن زمین‌ها را برای کشاورزان آسانتر کرده است. کشاورزان چینی با بهره‌مندی از سامانه جدید ماهواره‌ای بایدو (Beidou)، می‌توانند بهتر و راحت‌تر زمین‌های‌شان را شخم بزنند. در روستای تاوان در منطقه خودمختار نینگ شیا (Ningxia Hui) در شمال غربی چین، یک تراکتور که دستگاه کاشت سبزیجات...
بایدو، سامانه ناوبری ساخت چین در خدمت کشاورزان

سامانه ناوبری ساخت چین شخم زدن زمین‌ها را برای کشاورزان آسانتر کرده است. کشاورزان چینی با بهره‌مندی از سامانه جدید ماهواره‌ای بایدو (Beidou)، می‌توانند بهتر و راحت‌تر زمین‌های‌شان را شخم بزنند. در روستای تاوان در منطقه خودمختار نینگ شیا (Ningxia Hui) در شمال غربی چین، یک تراکتور که دستگاه کاشت سبزیجات روی آن نصب شده بود، به آرامی در زمین کشاورزی حرکت می‌کرد. چندین کشاورز هم در همان نزدیکی، دستگاه کاشت بذر را پر می کردند. کابین تراکتور خالی بود و راننده‌ای نداشت ولی یک آنتن و گیرنده روی دستگاه نصب شده بود.
ما هایتائو راننده اصلی تراکتور، می‌گوید: «این آنتن مثل چشم این ماشین بدون سرنشین کار می‌کند. وقتی که تراکتور به یک مسیر شخم زنی وارد شد، مسیر را به دقت دنبال می‌کند و انحرافش کمتر از سه سانتی‌متر در هر کیلومتر است.
یک شرکت کشاورزی ماشینی مالک این تراکتور بدون راننده است. مالک این شرکت، خدمات هفت دستگاه ناوبری ماهواره‌ای بایدو را به مدت دو سال برای ماشین‌آلات کشاورزی خود خریده است.
صاحب این شرکت کشاورزی می‌گوید هزینه سامانه‌های ناوبری خارجی برای این خدمات ۲۰۰هزاریوان (حدود ۳۱،۶۸۳ دلار آمریکا) است اما سامانه ناوبری داخلی بایدو، همین خدمات را به قیمت ۷۰هزار یوان عرضه می‌کند. صاحب شرکت می‌گوید سامانه ناوبری ماهواره‌ای بایدو، زمین را با دقت زیادی شخم می‌زند، هم از بذرپاشی دوباره پیش‌گیری می‌کند و هم هیچ جایی را بذرپاشی نشده، رها نمی‌کند. با استفاده از این فناوری کار ما نصف ولی تولید و بهره‌وری زمین زیاد می‌شود. یکی از کشاورزانی که شاهد کار تراکتور بدون راننده بود و چشمانش از تعجب گرد شد، گفت من من سال‌ها سبزیجات پرورش می‌دهم ولی هیچ وقت شاهد چنین فناوری‌هایی نبودم. امیدوارم من هم امسال این روش را امتحانش کنم. کشاورزی نوین چین به لطف فناوری‌هایی مانند سامانه ناوبری ماهواره بایدو به سرعت در حال پیشرفت است. در آینده‌ای نزدیک، فناوری‌های پیشرفته‌تر مانند هواپیما بدون سرنشین کودپاش، عرصه جدیدی را به روی کشاورزان باز می‌کند.

 
منبع: xinhuanet

خدمات و کاربردها | ناوبری فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

برنامه ریزی ژاپن برای کشاورزی به کمک ماهواره ها

1394/10/22
ژاپن در حال توسعه یک ورژن خانگی از ماهواره های GPS است که بخش کشاورزی را قادر خواهد ساخت که با دقت و به صورت خودکار پیش رود. سیستم ماهواره ای Quasi-Zenith توکیو موسوم به QZSS با ماهواره...

تاکيد فائو بر استفاده از فناوري هاي جديد جمع آوري اطلاعات کشاورزي

1394/10/24
کارگاه آموزشي فناوري هاي نوين جمع آوري اطلاعات کشاورزي با حضور کارشناسان فائو برگزار شد. در اين نشست آموزشي، ، جان لاتام مدير بخش سنجش از دور آمار و اطلاعات جغرافيايي سازمان فائو ضمن توضيحاتي...

پربازدیدکننده ترین خبر

پایان غم‌انگیز یک ایده جدید

بر اساس مقاله‌ای که اخیرا توسط خبرگزاری رویترز منتشر شده است، شرکت استراتولانچ (Stratolaunch) در شرف تعطیل شدن و فروش دارایی‌های خود قرار دارد. اینکه آیا این خبر به معنی فروش هواپیمای رکوردشکن استراتولانچ می‌باشد یا خیر هنوز مشخص نیست اما تصور پیدا شدن خریداری برای هواپیمایی به این عظمت، یا موزه‌ای که بتواند آن را درون خود جای دهد دشوار است. این اتفاق را می‌توان پایانی غم‌انگیز برای یک پروژه شگفت‌انگیز قلمداد کرد. هرچند بسیاری از مردم انتظار موفقیت استراتولانچ را نداشتند. این پروژه به نظر ایده‌ای از یک میلیاردر بود که آنقدر وضع مالی خوبی داشت که نگران بقا در بازار نباشد. وقتی که پل الن (Paul Allen) میلیاردر و موسس این شرکت در سال گذشته از دنیا رفت، برخی کارشناسان اعتقاد داشتند که افراد مورد اعتماد وی هواپیما را ساخته و پرواز داده و سپس شرکت را تعطیل می‌کنند؛ اتفاقی که اکنون در حال وقوع است.