1397/06/17

بایدو، سامانه ناوبری ساخت چین در خدمت کشاورزان

سامانه ناوبری ساخت چین شخم زدن زمین‌ها را برای کشاورزان آسانتر کرده است. کشاورزان چینی با بهره‌مندی از سامانه جدید ماهواره‌ای بایدو (Beidou)، می‌توانند بهتر و راحت‌تر زمین‌های‌شان را شخم بزنند. در روستای تاوان در منطقه خودمختار نینگ شیا (Ningxia Hui) در شمال غربی چین، یک تراکتور که دستگاه کاشت سبزیجات...
بایدو، سامانه ناوبری ساخت چین در خدمت کشاورزان

سامانه ناوبری ساخت چین شخم زدن زمین‌ها را برای کشاورزان آسانتر کرده است. کشاورزان چینی با بهره‌مندی از سامانه جدید ماهواره‌ای بایدو (Beidou)، می‌توانند بهتر و راحت‌تر زمین‌های‌شان را شخم بزنند. در روستای تاوان در منطقه خودمختار نینگ شیا (Ningxia Hui) در شمال غربی چین، یک تراکتور که دستگاه کاشت سبزیجات روی آن نصب شده بود، به آرامی در زمین کشاورزی حرکت می‌کرد. چندین کشاورز هم در همان نزدیکی، دستگاه کاشت بذر را پر می کردند. کابین تراکتور خالی بود و راننده‌ای نداشت ولی یک آنتن و گیرنده روی دستگاه نصب شده بود.
ما هایتائو راننده اصلی تراکتور، می‌گوید: «این آنتن مثل چشم این ماشین بدون سرنشین کار می‌کند. وقتی که تراکتور به یک مسیر شخم زنی وارد شد، مسیر را به دقت دنبال می‌کند و انحرافش کمتر از سه سانتی‌متر در هر کیلومتر است.
یک شرکت کشاورزی ماشینی مالک این تراکتور بدون راننده است. مالک این شرکت، خدمات هفت دستگاه ناوبری ماهواره‌ای بایدو را به مدت دو سال برای ماشین‌آلات کشاورزی خود خریده است.
صاحب این شرکت کشاورزی می‌گوید هزینه سامانه‌های ناوبری خارجی برای این خدمات ۲۰۰هزاریوان (حدود ۳۱،۶۸۳ دلار آمریکا) است اما سامانه ناوبری داخلی بایدو، همین خدمات را به قیمت ۷۰هزار یوان عرضه می‌کند. صاحب شرکت می‌گوید سامانه ناوبری ماهواره‌ای بایدو، زمین را با دقت زیادی شخم می‌زند، هم از بذرپاشی دوباره پیش‌گیری می‌کند و هم هیچ جایی را بذرپاشی نشده، رها نمی‌کند. با استفاده از این فناوری کار ما نصف ولی تولید و بهره‌وری زمین زیاد می‌شود. یکی از کشاورزانی که شاهد کار تراکتور بدون راننده بود و چشمانش از تعجب گرد شد، گفت من من سال‌ها سبزیجات پرورش می‌دهم ولی هیچ وقت شاهد چنین فناوری‌هایی نبودم. امیدوارم من هم امسال این روش را امتحانش کنم. کشاورزی نوین چین به لطف فناوری‌هایی مانند سامانه ناوبری ماهواره بایدو به سرعت در حال پیشرفت است. در آینده‌ای نزدیک، فناوری‌های پیشرفته‌تر مانند هواپیما بدون سرنشین کودپاش، عرصه جدیدی را به روی کشاورزان باز می‌کند.

 
منبع: xinhuanet

خدمات و کاربردها | ناوبری فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

برنامه ریزی ژاپن برای کشاورزی به کمک ماهواره ها

1394/10/22
ژاپن در حال توسعه یک ورژن خانگی از ماهواره های GPS است که بخش کشاورزی را قادر خواهد ساخت که با دقت و به صورت خودکار پیش رود. سیستم ماهواره ای Quasi-Zenith توکیو موسوم به QZSS با ماهواره...

تاکيد فائو بر استفاده از فناوري هاي جديد جمع آوري اطلاعات کشاورزي

1394/10/24
کارگاه آموزشي فناوري هاي نوين جمع آوري اطلاعات کشاورزي با حضور کارشناسان فائو برگزار شد. در اين نشست آموزشي، ، جان لاتام مدير بخش سنجش از دور آمار و اطلاعات جغرافيايي سازمان فائو ضمن توضيحاتي...

پربازدیدکننده ترین خبر

حذف کردن ابر و مه از تصاویر ماهواره‌ای به سادگی چند کلیک

شرکت کیوبورکس (CubeWerx) نرم‌افزار ClearSkies را رونمایی کرد. این نرم‌افزار ابزاری برای بالا بردن قدرت تفکیک مکانی در عکس‌برداری‌های هوایی و ماهواره‌ای است. نرم‌افزار ClearSkies اثر مه و ابرهای با غلظت کم تا متوسط را از تصاویر سنجشی باقدرت تفکیک مکانی بالا حذف می‌کند. شرکت‌ها زمان و هزینه زیادی را صرف تصویربرداری ماهواره‌ای می‌کنند. که در اغلب موارد، این تصاویر ایده آل نیستند زیرا نمی‌توان همیشه صاف بودن آسمان را هنگام جمع‌آوری داده‌ها را تضمین کرد. ابزارهایی که تاکنون این کار را انجام می‌دادند نرم‌افزارهای گران‌قیمت پردازش تصویر بودند که به‌صورت دسکتاپی مورداستفاده قرار می‌گرفتند و کاربر برای اینکه بتواند نتایج مناسب از این نرم‌افزارها بگیرد باید مهارت زیادی در علم نرم‌افزاری داشته باشد اما این نرم‌افزار آنلاین خودکار، به هر فردی با هراندازه دانش نرم‌افزاری این امکان را می‌دهد که بتواند داده‌های جمع‌آوری‌شده را پردازش کند. کاربر فقط کافی است داده‌ها را آپلود کند و سپس روی گزینه de-haze کلیک کند و نتایج را دانلود کند. این سرویس رایگان است و کاربر زمانی که آخرین تصویر پردازش‌شده را دانلود می‌کند باید پرداخت را انجام دهد.