1397/06/17

بایدو، سامانه ناوبری ساخت چین در خدمت کشاورزان

سامانه ناوبری ساخت چین شخم زدن زمین‌ها را برای کشاورزان آسانتر کرده است. کشاورزان چینی با بهره‌مندی از سامانه جدید ماهواره‌ای بایدو (Beidou)، می‌توانند بهتر و راحت‌تر زمین‌های‌شان را شخم بزنند. در روستای تاوان در منطقه خودمختار نینگ شیا (Ningxia Hui) در شمال غربی چین، یک تراکتور که دستگاه کاشت سبزیجات...
بایدو، سامانه ناوبری ساخت چین در خدمت کشاورزان

سامانه ناوبری ساخت چین شخم زدن زمین‌ها را برای کشاورزان آسانتر کرده است. کشاورزان چینی با بهره‌مندی از سامانه جدید ماهواره‌ای بایدو (Beidou)، می‌توانند بهتر و راحت‌تر زمین‌های‌شان را شخم بزنند. در روستای تاوان در منطقه خودمختار نینگ شیا (Ningxia Hui) در شمال غربی چین، یک تراکتور که دستگاه کاشت سبزیجات روی آن نصب شده بود، به آرامی در زمین کشاورزی حرکت می‌کرد. چندین کشاورز هم در همان نزدیکی، دستگاه کاشت بذر را پر می کردند. کابین تراکتور خالی بود و راننده‌ای نداشت ولی یک آنتن و گیرنده روی دستگاه نصب شده بود.
ما هایتائو راننده اصلی تراکتور، می‌گوید: «این آنتن مثل چشم این ماشین بدون سرنشین کار می‌کند. وقتی که تراکتور به یک مسیر شخم زنی وارد شد، مسیر را به دقت دنبال می‌کند و انحرافش کمتر از سه سانتی‌متر در هر کیلومتر است.
یک شرکت کشاورزی ماشینی مالک این تراکتور بدون راننده است. مالک این شرکت، خدمات هفت دستگاه ناوبری ماهواره‌ای بایدو را به مدت دو سال برای ماشین‌آلات کشاورزی خود خریده است.
صاحب این شرکت کشاورزی می‌گوید هزینه سامانه‌های ناوبری خارجی برای این خدمات ۲۰۰هزاریوان (حدود ۳۱،۶۸۳ دلار آمریکا) است اما سامانه ناوبری داخلی بایدو، همین خدمات را به قیمت ۷۰هزار یوان عرضه می‌کند. صاحب شرکت می‌گوید سامانه ناوبری ماهواره‌ای بایدو، زمین را با دقت زیادی شخم می‌زند، هم از بذرپاشی دوباره پیش‌گیری می‌کند و هم هیچ جایی را بذرپاشی نشده، رها نمی‌کند. با استفاده از این فناوری کار ما نصف ولی تولید و بهره‌وری زمین زیاد می‌شود. یکی از کشاورزانی که شاهد کار تراکتور بدون راننده بود و چشمانش از تعجب گرد شد، گفت من من سال‌ها سبزیجات پرورش می‌دهم ولی هیچ وقت شاهد چنین فناوری‌هایی نبودم. امیدوارم من هم امسال این روش را امتحانش کنم. کشاورزی نوین چین به لطف فناوری‌هایی مانند سامانه ناوبری ماهواره بایدو به سرعت در حال پیشرفت است. در آینده‌ای نزدیک، فناوری‌های پیشرفته‌تر مانند هواپیما بدون سرنشین کودپاش، عرصه جدیدی را به روی کشاورزان باز می‌کند.

 
منبع: xinhuanet

خدمات و کاربردها | ناوبری فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

برنامه ریزی ژاپن برای کشاورزی به کمک ماهواره ها

1394/10/22
ژاپن در حال توسعه یک ورژن خانگی از ماهواره های GPS است که بخش کشاورزی را قادر خواهد ساخت که با دقت و به صورت خودکار پیش رود. سیستم ماهواره ای Quasi-Zenith توکیو موسوم به QZSS با ماهواره...

تاکيد فائو بر استفاده از فناوري هاي جديد جمع آوري اطلاعات کشاورزي

1394/10/24
کارگاه آموزشي فناوري هاي نوين جمع آوري اطلاعات کشاورزي با حضور کارشناسان فائو برگزار شد. در اين نشست آموزشي، ، جان لاتام مدير بخش سنجش از دور آمار و اطلاعات جغرافيايي سازمان فائو ضمن توضيحاتي...

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.