1397/06/19

گردشگری در فضا نزدیک است

گردشگری فضایی به یکی از بحث‌های داغ سال‌های اخیر تبدیل شده است. بعد از دهه‌ها کاوش در فضا و تلاش برای گسترش دانش فضایی، حالا با پیشرفت فنّاوری، بشر به فکر آن افتاده است که سفرهای فضایی را تبدیل به منبعی برای کسب درآمد کند.
گردشگری در فضا نزدیک است

گردشگری فضایی به یکی از بحث‌های داغ سال‌های اخیر تبدیل شده است. بعد از دهه‌ها کاوش در فضا و تلاش برای گسترش دانش فضایی، حالا با پیشرفت فنّاوری، بشر به فکر آن افتاده است که سفرهای فضایی را تبدیل به منبعی برای کسب درآمد کند، تا حدی که شرکت‌های مطرح دنیا در رقابتی تنگاتنگ سعی دارند در این حوزه از یکدیگر پیشی بگیرند. اگرچه طرح‌های گردشگری فضایی در سال‌های آینده محقق خواهد شد، اما تاکنون استقبال قابل‌توجهی از سوی مردم دنیا از این طرح‌ها شده است. در ادامه به چند حقیقت جالب درباره سفرهای فضایی می‌پردازیم. در ماه مارس ‌سال میلادی جاری بود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به آژانس فضایی ناسا اعلام کرد تا ‌سال ۲۰۳۳ باید امکان سفر به مریخ فراهم شود و حالا ناسا سفارش ساخت ماهواره‌بر جدیدی را داده است که «سیستم پرتاب به فضا» (Space Launch System)  نام دارد. این ماهواره‌بر با طول ۱۱۱ متر و شعاع ۸٫۴متر قادر به ایجاد رانش ۳۲.۰۰۰.۰۰۰ نیوتن و حمل ۱۳۰ تن محموله به مدار لئو(از ارتفاع ۱۶۰ کیلومتری تا ارتفاع ۲۰۰۰ کیلومتری از سطح دریا) است.

همین حالا دست‌کم چهار شرکت خصوصی با یکدیگر در رقابت هستند تا نخستین تاکسی‌سرویس فضایی را برای بردن متقاضیان به فضا ارائه دهند. این شرکت‌ها عبارت‌اند از:  بوئینگ، اسپیس ایکس (متعلق به ایلان ماسک)، بلو ارجین (متعلق به جف بزوس) و ورجین گلکتیک (متعلق به ریچارد برنسون).نخستین سفرها تا بیش از ۱۰۰ مایل (حدود ۱۶۱ کیلومتر) بر بالای کره زمین انجام خواهد شد. در آنجا گردشگران می‌توانند حالت بی‌وزنی را تجربه کنند و از منظره‌های شگفت‌انگیزی که می‌بینند، لذت ببرند. درحال حاضر بلیت‌های سفر فضایی شرکت ورجین گلکتیک به قیمت ۲۵۰۰۰۰دلار به فروش می‌رسد و تاکنون ۷۰۰ نفر ثبت‌نام کرده‌اند.
یک شرکت آمریکایی به نام اوراین اسپن اخیراً امکان رزرو یک هتل مجلل فضایی را فراهم کرده است که در‌ سال ۲۰۲۲ افتتاح خواهد شد. با پرداخت 9.5میلیون دلار می‌توانید اقامتی ۱۲ روزه در این هتل داشته باشید و پیش از آن به مدت 3 ماه تحت آموزش قرار می‌گیرید. آژانس فضایی روسیه هم اعلام کرد در ‌سال۲۰۲۱ هتلی را به شکل سفینه فضایی برای اتصال به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب خواهد کرد.

توریسم فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

هواپیمای فضایی توریستی رکورد ارتفاع خود را شکست

1397/05/07
یک هواپیمای فضایی در سومین آزمایش خود با سرعت ٢.٤٧ ماخ به ارتفاع ٤٦٥٠٠ فوتی زمین رفت و رکورد ارتفاع پروازهای پیشین را شکست. همچنین برای نخستین بار وارد لایه مزوسفر زمین شد. آخرین هواپیمای...

درآمدهای کلان توریسم فضایی در انتظاربخش خصوصی

1397/06/17
چندی است که شرکت‌هایی توانسته‌اند افرادی را تا ارتفاع ۴۰۰کیلومتری از زمین ببرند و سپس به سطح زمین بازگردند. افرادی که این‌گونه سفرها را تجربه می‌کنند مبالغ بسیار زیادی را خرج این سفر می‌کنند...

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.