1397/06/18

خورشیدگرفتگی کامل بعدی چه زمانی رخ می‌دهد و در چه مکان‌هایی قابل‌رؤیت است؟

خورشیدگرفتگی کامل آمریکا که در مردادماه سال گذشته رخ داد، اتفاقی شگفت‌انگیز بود که تقریباً توجه تمامی شیفتگان علم ستاره‌شناسی را به خود جلب کرد؛ در همین رابطه قصد داریم تا تمامی اطلاعات موردنیاز در مورد پدیده خورشیدگرفتگی کامل بعدی را باهم مرور کنیم. خورشیدگرفتگی کامل پدیده‌ای شگفت‌انگیز است که با قرار...
خورشیدگرفتگی کامل بعدی چه زمانی رخ می‌دهد و در چه مکان‌هایی قابل‌رؤیت است؟

خورشیدگرفتگی کامل آمریکا که در مردادماه سال گذشته رخ داد، اتفاقی شگفت‌انگیز بود که تقریباً توجه تمامی شیفتگان علم ستاره‌شناسی را به خود جلب کرد؛ در همین رابطه قصد داریم تا تمامی اطلاعات موردنیاز در مورد پدیده خورشیدگرفتگی کامل بعدی را باهم مرور کنیم.
خورشیدگرفتگی کامل پدیده‌ای شگفت‌انگیز است که با قرار گرفتن ماه در جلوی مسیر تابش نور خورشید به زمین، سایه ماه را بر روی قسمت‌هایی از سیاره ما می‌اندازد و مناظر خیره‌کننده‌ای را به وجود می‌آورد. از آخرین باری که ساکنان زمین شاهد یک کسوف کامل بودند یک سال می‌گذرد و علاقه‌مندان به این پدیده زیبا بی‌صبرانه منتظر خورشیدگرفتگی کامل بعدی هستند.

خورشیدگرفتگی کامل بعدی چه زمانی رخ می‌دهد و در چه مکان‌هایی قابل‌رؤیت است؟
در اوت۲۰۱۷ که مصادف با مرداد۱۳۹۶ بود،‌ یکی از جنجالی‌ترین خورشیدگرفتگی‌های کامل تاریخ، در آمریکا رخ داد و بر اساس آمار، حدوداً ۲۰۰میلیون آمریکایی به روش‌های مختلف شاهد این پدیده بودند. به‌علاوه، میلیون‌ها نفر از ساکنان کشورهای دیگر هم رویداد موردنظر را از دست ندادند.
البته قرار گرفتن ماه در مسیر نور خورشید پدیده‌ای است که به‌صورت معمول هر ۱۸ماه یک‌بار رخ می‌دهد، اما ازآنجایی‌که ۷۵درصد سطح کره ما از آب پوشیده شده و در بسیاری از مواقع هم سایه ماه در مناطقی از خشکی که قابل‌دسترسی نیستند، می‌افتد، فرصت دیدن یک کسوف کامل بر روی خشکی و با کمترین دردسر ممکن آن‌قدرها هم زیاد پیش نمی‌آید.
در همین رابطه جالب است بدانیم که تا وقوع کسوف کامل بعدی مدت‌زمان زیادی باقی نمانده است و در سال آینده میلادی، قسمت جنوبی قاره آمریکا این پدیده را تجربه خواهد کرد. پس‌ازآن هم در سال۲۰۲۴ یک خورشیدگرفتگی کامل دیگر مجدداً در کشور آمریکا رخ می‌دهد.
خورشیدگرفتگی کامل سال۲۰۱۹
کمتر از یک سال دیگر، در روز۲جولای۲۰۱۹ یعنی در ۱۱تیر۱۳۹۸ خورشیدگرفتگی دیگری اتفاق می‌افتد که سایه کامل ماه را برای ۴.۵دقیقه بر روی زمین می‌اندازد. تنها نکته نه‌چندان مطلوب در مورد این کسوف محل رخ دادن آن، یعنی جنوب اقیانوس آرام است.
ستاره شناسان پیش‌بینی کرده‌اند که ساکنین جنوب قاره آمریکا و به‌طور مشخص‌تر، شهروندان مناطقی از دو کشور شیلی و آرژانتین تنها فرصت این را خواهند داشت که برای ۲دقیقه و ۳۵ثانیه خورشیدگرفتگی کامل را تماشا کنند. از طرف دیگر این اتفاق تنها ۲ساعت قبل از غروب خورشید در این مناطق رخ می‌دهد و به همین دلیل، در زمان کسوف خورشید تنها ۱۳درجه بر روی خط افق قرار خواهد داشت؛ بنابراین دیدن پدیده ازآنچه انتظار می‌رود دشوارتر خواهد بود.

خورشیدگرفتگی کامل بعدی چه زمانی رخ می‌دهد و در چه مکان‌هایی قابل‌رؤیت است؟
همچنین، در صورت ابری بودن هوا و یا قرار گرفت چندتکه ابر در جلوی مسیر تابش خورشید، شانس تماشای رویداد از بین می‌رود. کسوف‌هایی که در پایان روز و نزدیک به غروب آفتاب‌رخ می‌دهند معمولاً با پدیده‌های جوی مختلف همراه می‌شوند و ابری شدن هوا در زمان روی دادن این کسوف‌ها چندان هم دور از انتظار نیست؛‌ گفته‌شده که باوجود شرایط جوی پیش‌بینی‌شده دامنه شرقی کوه‌های آند (Andes) بهترین مکان برای مشاهده خورشیدگرفتگی کاملِ۲۰۱۹ است.
البته همان‌طور که اشاره شد در سال۲۰۲۴ هم یک خورشیدگرفتگی کامل دیگر رخ می‌دهد که با توجه به محل وقوع، تماشای آن برای بسیاری از علاقه‌مندان راحت‌تر است.
خورشیدگرفتگی کامل سال۲۰۲۴
همانند کسوف کامل۲۰۱۷،‌ در ۸آوریل۲۰۲۴ که مصادف با ۲۰فروردین۱۴۰۳ می‌شود، خورشیدگرفتگی دیگری در آمریکا رخ می‌دهد که بخش قابل‌توجهی از ایالت‌های این کشور را پوشش داده و فرصتی شگفت‌انگیز را برای تماشای یک پدیده ستاره‌شناسی زیبا فراهم می‌کند.
این خورشیدگرفتگی از اقیانوس آرام شروع‌شده و پس از عبور سایه ماه از کشور مکزیک، مناطقی از ایالت‌ تگزاس در جنوب شرقی آمریکا تا مین (Maine) در شمال شرقی این کشور کسوف کامل را تجربه خواهند کرد. از طرف دیگر گفته‌شده که این رویداد به نسبت خورشیدگرفتگی سالِ۲۰۱۷ نکات مثبتی دارد و ازآنجایی‌که فاصله ماه تا زمین در این تاریخ، به نسبت اوت سال گذشته، کمتر خواهد بود، انتظار می‌رود که کسوفِ۲۰۲۴ مناظری منحصربه‌فرد را ایجاد کند.
همچنین، این اتفاق باعث می‌شود که مدت‌زمان خورشیدگرفتگی به نسبت سال گذشته طولانی‌تر شود و طول سایه ایجادشده در کل مدت‌زمان وقوع کسوف حدوداً ۱۷۷کیلومتر باشد؛ به نسبت سال۲۰۱۷، این سایه به میزان ۶۴کیلومتر طولانی خواهد بود.
ازآنجایی‌که سایه کسوف کامل۲۰۲۴ از شهرهای پرجمعیت و معروفی مانند دالاس، بوفالو،‌ ایندیاناپلیس، کلیولند و مونترال می‌گذرد و حدوداً ۵۰میلیون نفر از جمعیت ایالات‌متحده در فاصله نزدیکی از مسیر این رویداد قرار دارند، اعلام‌شده که خورشیدگرفتگی پیش رو یکی از در دست رس‌ترین کسوف‌های تاریخ خواهد بود.
همان‌طور که از تصویر بالا پیداست شهرهایی از کشور مکزیک هم فرصت تجربه سایه کامل کسوف را پیدا می‌کنند و از طرف دیگر، گفته‌شده که حدوداً در ساعت۱۵:۱۵ آبشار معروف و شگفت‌انگیز نیاگارا برای مدت‌زمان ۳.۵دقیقه در مسیر سایه کامل قرار می‌گیرد. پس اگر شما هم جزو یکی از شیفتگان دنیای ستاره‌شناسی هستید و علاوه بر برخورداری از توانایی مالی برای پرداخت هزینه‌های سنگین چنین سفری، حاضرید تا سال۲۰۲۴ صبر کنید، سر زدن به آبشار نیاگارا در وسط روز و هنگامی‌که سایه ماه برای دقایقی جلوی نور خورشید را گرفته، می‌تواند سفر توریستی شمارا بیشتر ازآنچه که هست زویایی کند.

خورشیدگرفتگی کامل بعدی چه زمانی رخ می‌دهد و در چه مکان‌هایی قابل‌رؤیت است؟

منبع: گجت نیوز

نجوم |

نظر شما
اخبار مرتبط

وقوع خورشیدگرفتگی که در ایران قابل مشاهده نیست

1397/05/20
امروز، ۲۰ مرداد ماه خورشیدگرفتگی (کسوف) جزئی رخ می‌دهد که تنها ساکنان شرق آسیا و آمریکا شانس مشاهده آن را خواهند داشت. مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، با اشاره به رخداد خورشیدگرفتگی...

مدل رایانه‌ای از میدان مغناطیسی خورشید

1397/06/11
ناسا به تازگی در شبکه اجتماعی خود یک مدل کامپیوتری از خورشید را منتشر کرده که دیدنی است. سازمان فضایی آمریکا ناسا تصویر یک مدل کامپیوتری که چشم‌انداز میدان مغناطیسی خورشید را نشان می‌دهد...

پربازدیدکننده ترین خبر

خرابی بی‌سابقه ماهواره‌های موقعیت‌یاب اروپا

سامانه ماهواره‌ای مکان‌یابی اختصاصی اروپا موسوم به گالیلئو (Galileo) از تاریخ ۱۱ ژوئیه (۲۰ تیر) از کار افتاده و این رویداد بی‌سابقه موجب نگرانی‌های جدی شده است.