1397/06/14

پرواز حامل‌های فضایی از طریق هواپیماهای بوئینگ۷۴۷

شرکت ویرجین‌اوربیت (Virgin Orbit) یک گام به هدف خود برای به پرواز درآوردن حامل‌های فضایی از طریق هواپیماهای بوئینگ ۷۴۷ (Boeing 747) نزدیک شده است. شرکت یادشده به‌منظور پرتاب دومرحله‌ای حامل‌های خود به فضا یک سامانه پرتاب ویژه نیز طراحی کرده که لنچر وان نام دارد و با هواپیماهای ۷۴۷ سازگار شده است. یک...
پرواز حامل‌های فضایی از طریق هواپیماهای بوئینگ۷۴۷

شرکت ویرجین‌اوربیت (Virgin Orbit) یک گام به هدف خود برای به پرواز درآوردن حامل‌های فضایی از طریق هواپیماهای بوئینگ ۷۴۷ (Boeing 747) نزدیک شده است.
شرکت یادشده به‌منظور پرتاب دومرحله‌ای حامل‌های خود به فضا یک سامانه پرتاب ویژه نیز طراحی کرده که لانچر وان نام دارد و با هواپیماهای ۷۴۷ سازگار شده است.
یک شرکت همکار ویرجین اوربیت که ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) نام دارد نیز قصد دارد طرح مشابهی را به اجرا درآورد که هدف آن گسترش جهانگردی فضایی است. اما ویرجین اوربیت به دنبال پرتاب ماهواره به فضا و قرار دادن آن در مدار زمین است و بر این باور است که استفاده از این روش جدید هزینه‌های مذکور را تا حد قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.
به‌تازگی یک پرواز آزمایشی برای بررسی دستگاه‌های موردنیاز برای پرتاب حامل به فضا با هواپیماهای۷۴۷ صورت گرفته و این پرواز موفقیت‌آمیز توصیف‌شده است.
برای این کار تغییراتی در بال‌های هواپیمای۷۴۷ صورت گرفته تا پرواز آن در ارتفاع ۱۰۷۰۰متری ممکن شود. این هواپیما حاملی با یک موتور به وزن بیش از ۳۳هزار کیلوگرم را حمل می‌کند. مدت فعالیت این موتور حدود سه دقیقه است.
در مرحله بعد که حدود ۶دقیقه طول می‌کشد ماهواره اصلی در مدار زمین قرار می‌گیرد و درنهایت هواپیما به زمین بازگشته و برای پرواز بعدی آماده می‌شود. غلبه بر مشکلات ناشی از وضعیت آب و هوایی نامساعد و کاستن از مدت‌زمان تأخیر مأموریت‌های فضایی ازجمله دیگر مزایای استفاده از این روش است. انتظار می‌رود پرتاب عملیاتی ماهواره به فضا بدین شیوه از سال۲۰۲۱ آغاز شود.

پرواز حامل‌های فضایی از طریق هواپیماهای بوئینگ۷۴۷

ماهواره‌بر و پرتاب | فناوری‌های نوین | توریسم فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

همکاری ناسا، بوئینگ، اسپیس ایکس

1394/10/07
ناسا اعلام کرد که قصد دارد با همکاری بوئینگ و اسپیس ایکس برنامه سرنشین دار تجاری خود را در سال 2017 اجرا کند و در این ماموریت فضانوردان آمریکایی به فضا ارسال خواهند شد.قایل ذکر است که اولین...

روسیه به دنبال ساخت ماهواره‌بر قابل استفاده مجدد

1397/05/08
مرکز تحقیقاتی و تولیدی روسیه خرونیچف در روسیه طرح ساخت یک ماهواره‌بر قابل استفاده مجدد را به پایان رسانده و مواد مورد نیاز برای ارزیابی را به پژوهشگاه تحقیقات مرکزی پژوهشکده ماشین (Central...

پربازدیدکننده ترین خبر

حذف کردن ابر و مه از تصاویر ماهواره‌ای به سادگی چند کلیک

شرکت کیوبورکس (CubeWerx) نرم‌افزار ClearSkies را رونمایی کرد. این نرم‌افزار ابزاری برای بالا بردن قدرت تفکیک مکانی در عکس‌برداری‌های هوایی و ماهواره‌ای است. نرم‌افزار ClearSkies اثر مه و ابرهای با غلظت کم تا متوسط را از تصاویر سنجشی باقدرت تفکیک مکانی بالا حذف می‌کند. شرکت‌ها زمان و هزینه زیادی را صرف تصویربرداری ماهواره‌ای می‌کنند. که در اغلب موارد، این تصاویر ایده آل نیستند زیرا نمی‌توان همیشه صاف بودن آسمان را هنگام جمع‌آوری داده‌ها را تضمین کرد. ابزارهایی که تاکنون این کار را انجام می‌دادند نرم‌افزارهای گران‌قیمت پردازش تصویر بودند که به‌صورت دسکتاپی مورداستفاده قرار می‌گرفتند و کاربر برای اینکه بتواند نتایج مناسب از این نرم‌افزارها بگیرد باید مهارت زیادی در علم نرم‌افزاری داشته باشد اما این نرم‌افزار آنلاین خودکار، به هر فردی با هراندازه دانش نرم‌افزاری این امکان را می‌دهد که بتواند داده‌های جمع‌آوری‌شده را پردازش کند. کاربر فقط کافی است داده‌ها را آپلود کند و سپس روی گزینه de-haze کلیک کند و نتایج را دانلود کند. این سرویس رایگان است و کاربر زمانی که آخرین تصویر پردازش‌شده را دانلود می‌کند باید پرداخت را انجام دهد.