1397/06/14

پرواز حامل‌های فضایی از طریق هواپیماهای بوئینگ۷۴۷

شرکت ویرجین‌اوربیت (Virgin Orbit) یک گام به هدف خود برای به پرواز درآوردن حامل‌های فضایی از طریق هواپیماهای بوئینگ ۷۴۷ (Boeing 747) نزدیک شده است. شرکت یادشده به‌منظور پرتاب دومرحله‌ای حامل‌های خود به فضا یک سامانه پرتاب ویژه نیز طراحی کرده که لنچر وان نام دارد و با هواپیماهای ۷۴۷ سازگار شده است. یک...
پرواز حامل‌های فضایی از طریق هواپیماهای بوئینگ۷۴۷

شرکت ویرجین‌اوربیت (Virgin Orbit) یک گام به هدف خود برای به پرواز درآوردن حامل‌های فضایی از طریق هواپیماهای بوئینگ ۷۴۷ (Boeing 747) نزدیک شده است.
شرکت یادشده به‌منظور پرتاب دومرحله‌ای حامل‌های خود به فضا یک سامانه پرتاب ویژه نیز طراحی کرده که لانچر وان نام دارد و با هواپیماهای ۷۴۷ سازگار شده است.
یک شرکت همکار ویرجین اوربیت که ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) نام دارد نیز قصد دارد طرح مشابهی را به اجرا درآورد که هدف آن گسترش جهانگردی فضایی است. اما ویرجین اوربیت به دنبال پرتاب ماهواره به فضا و قرار دادن آن در مدار زمین است و بر این باور است که استفاده از این روش جدید هزینه‌های مذکور را تا حد قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.
به‌تازگی یک پرواز آزمایشی برای بررسی دستگاه‌های موردنیاز برای پرتاب حامل به فضا با هواپیماهای۷۴۷ صورت گرفته و این پرواز موفقیت‌آمیز توصیف‌شده است.
برای این کار تغییراتی در بال‌های هواپیمای۷۴۷ صورت گرفته تا پرواز آن در ارتفاع ۱۰۷۰۰متری ممکن شود. این هواپیما حاملی با یک موتور به وزن بیش از ۳۳هزار کیلوگرم را حمل می‌کند. مدت فعالیت این موتور حدود سه دقیقه است.
در مرحله بعد که حدود ۶دقیقه طول می‌کشد ماهواره اصلی در مدار زمین قرار می‌گیرد و درنهایت هواپیما به زمین بازگشته و برای پرواز بعدی آماده می‌شود. غلبه بر مشکلات ناشی از وضعیت آب و هوایی نامساعد و کاستن از مدت‌زمان تأخیر مأموریت‌های فضایی ازجمله دیگر مزایای استفاده از این روش است. انتظار می‌رود پرتاب عملیاتی ماهواره به فضا بدین شیوه از سال۲۰۲۱ آغاز شود.

پرواز حامل‌های فضایی از طریق هواپیماهای بوئینگ۷۴۷

ماهواره‌بر و پرتاب | فناوری‌های نوین | توریسم فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

همکاری ناسا، بوئینگ، اسپیس ایکس

1394/10/07
ناسا اعلام کرد که قصد دارد با همکاری بوئینگ و اسپیس ایکس برنامه سرنشین دار تجاری خود را در سال 2017 اجرا کند و در این ماموریت فضانوردان آمریکایی به فضا ارسال خواهند شد.قایل ذکر است که اولین...

روسیه به دنبال ساخت ماهواره‌بر قابل استفاده مجدد

1397/05/08
مرکز تحقیقاتی و تولیدی روسیه خرونیچف در روسیه طرح ساخت یک ماهواره‌بر قابل استفاده مجدد را به پایان رسانده و مواد مورد نیاز برای ارزیابی را به پژوهشگاه تحقیقات مرکزی پژوهشکده ماشین (Central...

پربازدیدکننده ترین خبر

آسگاردیا با ارسال ۱۰۰۰۰ماهواره به فضا، استفاده از اینترنت را رایگان می‌سازد

آسگاردیا (Asgardia) در سال۲۰۱۶ توسط دانشمند روسیه‌ای-آذربایجانی بنام ایگور اشوربیلی (Igor Ashurbeyli) بنیان‌گذاری شد. آسگاردیا در این چند سال از طریق وب‌سایتی که دارد اقدام عضوگیری کرده و اکنون جمعیتی بالغ‌بر یک‌میلیون نفر دارد، هدف آسگاردیا از عضوگیری به رسمیت شناخته شدن از سوی سازمان ملل متحد است. طبق گفته‌های وزیر دارایی آسگاردیا لئون شپلیسکی (Leon Shpilsky)، آن‌ها قصد دارند در این چند سال در حدود ۱۰۰۰۰ماهواره کوچک که از شبکه‌های ماهواره‌ای و فرستنده‌های نوری استفاده می‌کنند را به‌منظور ایجاد اینترنتی جهانی به فضا ارسال کنند. شپلیسکی افزود: «برای رسیدن به این هدف کارهای بسیاری برای انجام وجود دارد، که ما برای رسیدن به آن طبق برنامه پیش‌بینی‌شده در حوزه سرمایه‌گذاری پیش می‌رویم. ما قصد گسترده ساختن آسگاردیا را داریم و این کار را با بودجه پیش‌بینی‌شده ۱۵میلیارد یورو انجام خواهیم داد، قسمتی از هزینه‌ها توسط حق عضویت اعضا که طبق تائید مجلس آسگاردیا برای هر فرد در ماه ۱۰۰یورو است، تأمین می‌شود.»