1397/06/14

پرواز حامل‌های فضایی از طریق هواپیماهای بوئینگ۷۴۷

شرکت ویرجین‌اوربیت (Virgin Orbit) یک گام به هدف خود برای به پرواز درآوردن حامل‌های فضایی از طریق هواپیماهای بوئینگ ۷۴۷ (Boeing 747) نزدیک شده است. شرکت یادشده به‌منظور پرتاب دومرحله‌ای حامل‌های خود به فضا یک سامانه پرتاب ویژه نیز طراحی کرده که لنچر وان نام دارد و با هواپیماهای ۷۴۷ سازگار شده است. یک...
پرواز حامل‌های فضایی از طریق هواپیماهای بوئینگ۷۴۷

شرکت ویرجین‌اوربیت (Virgin Orbit) یک گام به هدف خود برای به پرواز درآوردن حامل‌های فضایی از طریق هواپیماهای بوئینگ ۷۴۷ (Boeing 747) نزدیک شده است.
شرکت یادشده به‌منظور پرتاب دومرحله‌ای حامل‌های خود به فضا یک سامانه پرتاب ویژه نیز طراحی کرده که لانچر وان نام دارد و با هواپیماهای ۷۴۷ سازگار شده است.
یک شرکت همکار ویرجین اوربیت که ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) نام دارد نیز قصد دارد طرح مشابهی را به اجرا درآورد که هدف آن گسترش جهانگردی فضایی است. اما ویرجین اوربیت به دنبال پرتاب ماهواره به فضا و قرار دادن آن در مدار زمین است و بر این باور است که استفاده از این روش جدید هزینه‌های مذکور را تا حد قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.
به‌تازگی یک پرواز آزمایشی برای بررسی دستگاه‌های موردنیاز برای پرتاب حامل به فضا با هواپیماهای۷۴۷ صورت گرفته و این پرواز موفقیت‌آمیز توصیف‌شده است.
برای این کار تغییراتی در بال‌های هواپیمای۷۴۷ صورت گرفته تا پرواز آن در ارتفاع ۱۰۷۰۰متری ممکن شود. این هواپیما حاملی با یک موتور به وزن بیش از ۳۳هزار کیلوگرم را حمل می‌کند. مدت فعالیت این موتور حدود سه دقیقه است.
در مرحله بعد که حدود ۶دقیقه طول می‌کشد ماهواره اصلی در مدار زمین قرار می‌گیرد و درنهایت هواپیما به زمین بازگشته و برای پرواز بعدی آماده می‌شود. غلبه بر مشکلات ناشی از وضعیت آب و هوایی نامساعد و کاستن از مدت‌زمان تأخیر مأموریت‌های فضایی ازجمله دیگر مزایای استفاده از این روش است. انتظار می‌رود پرتاب عملیاتی ماهواره به فضا بدین شیوه از سال۲۰۲۱ آغاز شود.

پرواز حامل‌های فضایی از طریق هواپیماهای بوئینگ۷۴۷

ماهواره‌بر و پرتاب | فناوری‌های نوین | توریسم فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

همکاری ناسا، بوئینگ، اسپیس ایکس

1394/10/07
ناسا اعلام کرد که قصد دارد با همکاری بوئینگ و اسپیس ایکس برنامه سرنشین دار تجاری خود را در سال 2017 اجرا کند و در این ماموریت فضانوردان آمریکایی به فضا ارسال خواهند شد.قایل ذکر است که اولین...

روسیه به دنبال ساخت ماهواره‌بر قابل استفاده مجدد

1397/05/08
مرکز تحقیقاتی و تولیدی روسیه خرونیچف در روسیه طرح ساخت یک ماهواره‌بر قابل استفاده مجدد را به پایان رسانده و مواد مورد نیاز برای ارزیابی را به پژوهشگاه تحقیقات مرکزی پژوهشکده ماشین (Central...

پربازدیدکننده ترین خبر

پایان غم‌انگیز یک ایده جدید

بر اساس مقاله‌ای که اخیرا توسط خبرگزاری رویترز منتشر شده است، شرکت استراتولانچ (Stratolaunch) در شرف تعطیل شدن و فروش دارایی‌های خود قرار دارد. اینکه آیا این خبر به معنی فروش هواپیمای رکوردشکن استراتولانچ می‌باشد یا خیر هنوز مشخص نیست اما تصور پیدا شدن خریداری برای هواپیمایی به این عظمت، یا موزه‌ای که بتواند آن را درون خود جای دهد دشوار است. این اتفاق را می‌توان پایانی غم‌انگیز برای یک پروژه شگفت‌انگیز قلمداد کرد. هرچند بسیاری از مردم انتظار موفقیت استراتولانچ را نداشتند. این پروژه به نظر ایده‌ای از یک میلیاردر بود که آنقدر وضع مالی خوبی داشت که نگران بقا در بازار نباشد. وقتی که پل الن (Paul Allen) میلیاردر و موسس این شرکت در سال گذشته از دنیا رفت، برخی کارشناسان اعتقاد داشتند که افراد مورد اعتماد وی هواپیما را ساخته و پرواز داده و سپس شرکت را تعطیل می‌کنند؛ اتفاقی که اکنون در حال وقوع است.