1397/06/17

درآمدهای کلان توریسم فضایی در انتظاربخش خصوصی

چندی است که شرکت‌هایی توانسته‌اند افرادی را تا ارتفاع ۴۰۰کیلومتری از زمین ببرند و سپس به سطح زمین بازگردند. افرادی که این‌گونه سفرها را تجربه می‌کنند مبالغ بسیار زیادی را خرج این سفر می‌کنند ولی اگر از آن‌ها بپرسید که چرا این مقدار پول را برای این سفر پرداخته‌اید در جواب به شما می‌گویند ارزشش را دارد. تصور...
درآمدهای کلان توریسم فضایی در انتظاربخش خصوصی

چندی است که شرکت‌هایی توانسته‌اند افرادی را تا ارتفاع ۴۰۰کیلومتری از زمین ببرند و سپس به سطح زمین بازگردند. افرادی که این‌گونه سفرها را تجربه می‌کنند مبالغ بسیار زیادی را خرج این سفر می‌کنند ولی اگر از آن‌ها بپرسید که چرا این مقدار پول را برای این سفر پرداخته‌اید در جواب به شما می‌گویند ارزشش را دارد.
تصور کنید سوار یک فضاپیما شده‌اید. لباس فضانوردان را به تن کرده‌اید. شمارش معکوس آغاز می‌شود و سپس به سمت فضا پرتاب می‌شوید. مدتی را در جو زمین خواهید گذراند و بار دیگر به زمین بازمی‌گردید. این‌یک گردشگری فضایی یا توریسم فضایی است.
درواقع گردشگری فضایی یکی از راه‌های استفاده تجاری از فضا است. تحقیقات، بازار فراوانی را برای این عرصه نشان می‌دهد که با توجه به‌موقع و سرمایه‌گذاری بجا، می‌تواند پیشرفت چشمگیر و سودآوری فراوانی داشته باشد. رفتن به فضا یکی از آرمان‌های بشری است و بسیاری از مردم، ترسی از پرداخت مبالغ سنگین برای رسیدن به این آرزو را ندارند.
امروزه گردشگری فضایی به ایستگاه بین‌المللی فضایی واقع در مداری به ارتفاع متوسط ۴۰۰کیلومتر از سطح زمین محدود می‌شود. اما آینده‌نگران بازار گسترده‌تری را پیش‌بینی می‌کنند. هتل‌های بزرگ مداری، اقامتگاه‌هایی در سطح ماه و فراتر از آن موضوعاتی است که می‌توان به‌راحتی با یک جست‌وجوی کوچک در اینترنت مطالب بسیاری برای آن‌ها پیدا کرد.
از گردشگری فضایی تعریف‌های زیادی را می‌توان ارائه کرد ، ولی به‌طورکلی بردن مسافران به‌صورت تجاری به فضا و گردشگری در فضا را توریسم فضایی می‌دانند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید برای اولین بار روس‌ها اقدام به انجام چنین کاری کرد. امروزه بسیاری از شرکت‌ها در تلاش هستند این کار را انجام بدهند و به دنبال کسب پیشرفت‌های زیادی در این حوزه هستند. 
می‌توان ادعا کرد که عصر توریسم فضایی پیش روی ماست و شرکت‌های آمریکایی همچون بلو‌‌اوریجین (Blue Origin)، اسپیس‌ایکس (Space X) و ویرجین‌گلکتیک (Virgin Galactic)، هرکدام به نحوی تلاش می‌کنند تا نخستین مسافران را به مرز فضا برده و سالم به زمین بازگردانند. شرکت اسپیس‌ایکس در زمینه حمل بار و ماهواره به فضا پیشگام است اما هنوز مانندسایر شرکت‌ها نتوانسته عملا توریست به فضا بفرستد. 

هر چند توریست‌هایی که به فضا سفر می‌کنند می‌بایست مبالغ هنگفتی را هزینه کنند که تنها افراد معدودی تمکن مالی کافی برای انجام آن را دارند اما صنعت فضایی با کمک بالون‌های استراتوسفری راهی کم‌هزینه‌تر را نیز برای ثروتمندان رده دوم فراهم کرده است. شرکت‌های متعددی در نقاط مختلف دنیا در حال حاضر تلاش می‌کنند با استفاده از بالن‌هایی که می‌توانند تا لبه فضا بالا بروند توریست‌ها را با هزینه‌ای بسیار کمتر تا جایی بالا ببرند که بتوانند انحنای زمین را ببینند. 

 

 

توریسم فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

هواپیمای فضایی توریستی رکورد ارتفاع خود را شکست

1397/05/07
یک هواپیمای فضایی در سومین آزمایش خود با سرعت ٢.٤٧ ماخ به ارتفاع ٤٦٥٠٠ فوتی زمین رفت و رکورد ارتفاع پروازهای پیشین را شکست. همچنین برای نخستین بار وارد لایه مزوسفر زمین شد. آخرین هواپیمای...

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.