1397/06/17

درآمدهای کلان توریسم فضایی در انتظاربخش خصوصی

چندی است که شرکت‌هایی توانسته‌اند افرادی را تا ارتفاع ۴۰۰کیلومتری از زمین ببرند و سپس به سطح زمین بازگردند. افرادی که این‌گونه سفرها را تجربه می‌کنند مبالغ بسیار زیادی را خرج این سفر می‌کنند ولی اگر از آن‌ها بپرسید که چرا این مقدار پول را برای این سفر پرداخته‌اید در جواب به شما می‌گویند ارزشش را دارد. تصور...
درآمدهای کلان توریسم فضایی در انتظاربخش خصوصی

چندی است که شرکت‌هایی توانسته‌اند افرادی را تا ارتفاع ۴۰۰کیلومتری از زمین ببرند و سپس به سطح زمین بازگردند. افرادی که این‌گونه سفرها را تجربه می‌کنند مبالغ بسیار زیادی را خرج این سفر می‌کنند ولی اگر از آن‌ها بپرسید که چرا این مقدار پول را برای این سفر پرداخته‌اید در جواب به شما می‌گویند ارزشش را دارد.
تصور کنید سوار یک فضاپیما شده‌اید. لباس فضانوردان را به تن کرده‌اید. شمارش معکوس آغاز می‌شود و سپس به سمت فضا پرتاب می‌شوید. مدتی را در جو زمین خواهید گذراند و بار دیگر به زمین بازمی‌گردید. این‌یک گردشگری فضایی یا توریسم فضایی است.
درواقع گردشگری فضایی یکی از راه‌های استفاده تجاری از فضا است. تحقیقات، بازار فراوانی را برای این عرصه نشان می‌دهد که با توجه به‌موقع و سرمایه‌گذاری بجا، می‌تواند پیشرفت چشمگیر و سودآوری فراوانی داشته باشد. رفتن به فضا یکی از آرمان‌های بشری است و بسیاری از مردم، ترسی از پرداخت مبالغ سنگین برای رسیدن به این آرزو را ندارند.
امروزه گردشگری فضایی به ایستگاه بین‌المللی فضایی واقع در مداری به ارتفاع متوسط ۴۰۰کیلومتر از سطح زمین محدود می‌شود. اما آینده‌نگران بازار گسترده‌تری را پیش‌بینی می‌کنند. هتل‌های بزرگ مداری، اقامتگاه‌هایی در سطح ماه و فراتر از آن موضوعاتی است که می‌توان به‌راحتی با یک جست‌وجوی کوچک در اینترنت مطالب بسیاری برای آن‌ها پیدا کرد.
از گردشگری فضایی تعریف‌های زیادی را می‌توان ارائه کرد ، ولی به‌طورکلی بردن مسافران به‌صورت تجاری به فضا و گردشگری در فضا را توریسم فضایی می‌دانند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید برای اولین بار روس‌ها اقدام به انجام چنین کاری کرد. امروزه بسیاری از شرکت‌ها در تلاش هستند این کار را انجام بدهند و به دنبال کسب پیشرفت‌های زیادی در این حوزه هستند. 
می‌توان ادعا کرد که عصر توریسم فضایی پیش روی ماست و شرکت‌های آمریکایی همچون بلو‌‌اوریجین (Blue Origin)، اسپیس‌ایکس (Space X) و ویرجین‌گلکتیک (Virgin Galactic)، هرکدام به نحوی تلاش می‌کنند تا نخستین مسافران را به مرز فضا برده و سالم به زمین بازگردانند. شرکت اسپیس‌ایکس در زمینه حمل بار و ماهواره به فضا پیشگام است اما هنوز مانندسایر شرکت‌ها نتوانسته عملا توریست به فضا بفرستد. 

هر چند توریست‌هایی که به فضا سفر می‌کنند می‌بایست مبالغ هنگفتی را هزینه کنند که تنها افراد معدودی تمکن مالی کافی برای انجام آن را دارند اما صنعت فضایی با کمک بالون‌های استراتوسفری راهی کم‌هزینه‌تر را نیز برای ثروتمندان رده دوم فراهم کرده است. شرکت‌های متعددی در نقاط مختلف دنیا در حال حاضر تلاش می‌کنند با استفاده از بالن‌هایی که می‌توانند تا لبه فضا بالا بروند توریست‌ها را با هزینه‌ای بسیار کمتر تا جایی بالا ببرند که بتوانند انحنای زمین را ببینند. 

 

 

توریسم فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

هواپیمای فضایی توریستی رکورد ارتفاع خود را شکست

1397/05/07
یک هواپیمای فضایی در سومین آزمایش خود با سرعت ٢.٤٧ ماخ به ارتفاع ٤٦٥٠٠ فوتی زمین رفت و رکورد ارتفاع پروازهای پیشین را شکست. همچنین برای نخستین بار وارد لایه مزوسفر زمین شد. آخرین هواپیمای...

پربازدیدکننده ترین خبر

حذف کردن ابر و مه از تصاویر ماهواره‌ای به سادگی چند کلیک

شرکت کیوبورکس (CubeWerx) نرم‌افزار ClearSkies را رونمایی کرد. این نرم‌افزار ابزاری برای بالا بردن قدرت تفکیک مکانی در عکس‌برداری‌های هوایی و ماهواره‌ای است. نرم‌افزار ClearSkies اثر مه و ابرهای با غلظت کم تا متوسط را از تصاویر سنجشی باقدرت تفکیک مکانی بالا حذف می‌کند. شرکت‌ها زمان و هزینه زیادی را صرف تصویربرداری ماهواره‌ای می‌کنند. که در اغلب موارد، این تصاویر ایده آل نیستند زیرا نمی‌توان همیشه صاف بودن آسمان را هنگام جمع‌آوری داده‌ها را تضمین کرد. ابزارهایی که تاکنون این کار را انجام می‌دادند نرم‌افزارهای گران‌قیمت پردازش تصویر بودند که به‌صورت دسکتاپی مورداستفاده قرار می‌گرفتند و کاربر برای اینکه بتواند نتایج مناسب از این نرم‌افزارها بگیرد باید مهارت زیادی در علم نرم‌افزاری داشته باشد اما این نرم‌افزار آنلاین خودکار، به هر فردی با هراندازه دانش نرم‌افزاری این امکان را می‌دهد که بتواند داده‌های جمع‌آوری‌شده را پردازش کند. کاربر فقط کافی است داده‌ها را آپلود کند و سپس روی گزینه de-haze کلیک کند و نتایج را دانلود کند. این سرویس رایگان است و کاربر زمانی که آخرین تصویر پردازش‌شده را دانلود می‌کند باید پرداخت را انجام دهد.