1397/06/31

فعالیت خورشید کم شد

دانشمندان گزارش کرده‌اند در ۱۳۳روز از سال جاری میلادی لکه‌های خورشیدی در سطح این ستاره دیده نشده است. این د‌ر ‌حالی ‌است‌ که تنها ۲۴۱روز از ۲۰۱۸میلادی گذشته و این بدان معناست که خورشید بیشتر سال فعالیت چندانی نداشته است. چنین رویدادی پیامدهای مختلفی برای زمین دربر خواهد داشت.
فعالیت خورشید کم شد

دانشمندان گزارش کرده‌اند در ۱۳۳روز از سال جاری میلادی لکه‌های خورشیدی در سطح این ستاره دیده نشده است.  
این د‌ر ‌حالی ‌است‌ که تنها ۲۴۱روز از ۲۰۱۸میلادی گذشته و این بدان معناست که خورشید بیشتر سال فعالیت چندانی نداشته است. چنین رویدادی پیامدهای مختلفی برای زمین دربر خواهد داشت.
کارشناسان هشدار داده‌اند این امر نشان می‌دهد پدیده کاهش عظیم (solar minimum) درراه است. کاهش عظیم بازه زمانی است که فعالیت خورشید در چرخه ۱۱ساله این ستاره کاهش می‌یابد. در این بازه زمانی لکه‌ها و اشعه‌ی خورشید کاهش می‌یابند و این روند ممکن است حتی چند روز طول بکشد.
وب‌سایت آب‌و‌هوای‌فضایی (Space Weather) دراین‌باره می‌نویسد که خورشید دوباره بدون لکه است. آخرین بار در سال ۲۰۰۹میلادی خورشید نیز لکه‌های کمتری داشت. در آن زمان خورشید دچار عمیق‌ترین کاهش عظیم قرن شد. پدیده کاهش عظیم دوباره بازگشته و اشعه‌ی کیهانی، حفره‌هایی عمیق و طولانی در اتمسفر خورشید و شفق قطبی عجیب و صورتی‌رنگی را همراه خود آورده است.
به گفته محققان کاهش دما در پدیده کاهش عظیم به دلیل کاهش امواج مغناطیسی است.
این در حالی است که دانشمندان تخمین نمی‌زدند خورشید تا ۲۰۲۰میلادی وارد بازه کاهش عظیم شود، اما به نظر می‌رسد زودتر از حد معمول به این سمت می‌رود و این خود خبر بدی است.
آخرین باری که بازه کاهش عظیم طولانی شد، زمین وارد یک عصر یخی کوتاه شد که ۷۰سال طول کشید. این بازه که، حداقل (Maunder minimum) نام دارد به ایجاد آب و هوایی بسیار سرد منجر شد که از ۱۶۴۵تا ۱۷۱۵میلادی طول کشید. در آن زمان فصل‌ها کوتاه‌تر و درنتیجه کمبود مواد غذایی ایجاد شد.
آب‌وهوا‌شناسی ونکور (Vencore Weather) یک وب‌سایت آب و هواشناسی دراین‌باره می‌نویسد کاهش فعالیت‌های خورشید پیامدهای مختلفی روی آب‌وهوای زمین دارد و درنتیجه آن اشعه‌ی کیهانی بیشتری با لایه بالایی اتمسفر زمین برخورد می‌کنند. همچنین دمای آب‌وهوای زمین کاهش می‌یابد. کاهش انرژی تولیدی خورشید منجر به نازک شدن استراتوسفر لایه اوزون می‌شود. این کاهش ضخامت لایه اوزون، درجه حرارت استراتوسفر را تغییر می‌دهد که پس‌ازآن روی دینامیک لایه‌های پایین اتمسفر و به‌ویژه الگوهای آب و هوایی و باد تأثیر می‌گذارد. البته به گفته دانشمندان خنک شدن آب‌وهوا در سراسر جهان یکسان نیست.
پدیده کاهش عظیم در حال نزدیک شدن است و در سال‌های آتی تعداد روزهای خورشید بدون لکه نیز افزایش می‌یابد.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

خورشیدِ اولیه فعالیت بسیار زیادی داشته است!

1397/06/03
محققان شواهدی قوی یافته‌اند که نشان می‌دهد خورشیدِ اولیه فعالیت بسیار زیادی داشته است. تیمی بین‌المللی از دانشمندان با بررسی بلورهای آبی ریز هیبونیت معدنی که درون یک شهاب‌سنگ کندریت کربن‌دار...

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.