1397/06/31

فعالیت خورشید کم شد

دانشمندان گزارش کرده‌اند در ۱۳۳روز از سال جاری میلادی لکه‌های خورشیدی در سطح این ستاره دیده نشده است. این د‌ر ‌حالی ‌است‌ که تنها ۲۴۱روز از ۲۰۱۸میلادی گذشته و این بدان معناست که خورشید بیشتر سال فعالیت چندانی نداشته است. چنین رویدادی پیامدهای مختلفی برای زمین دربر خواهد داشت.
فعالیت خورشید کم شد

دانشمندان گزارش کرده‌اند در ۱۳۳روز از سال جاری میلادی لکه‌های خورشیدی در سطح این ستاره دیده نشده است.  
این د‌ر ‌حالی ‌است‌ که تنها ۲۴۱روز از ۲۰۱۸میلادی گذشته و این بدان معناست که خورشید بیشتر سال فعالیت چندانی نداشته است. چنین رویدادی پیامدهای مختلفی برای زمین دربر خواهد داشت.
کارشناسان هشدار داده‌اند این امر نشان می‌دهد پدیده کاهش عظیم (solar minimum) درراه است. کاهش عظیم بازه زمانی است که فعالیت خورشید در چرخه ۱۱ساله این ستاره کاهش می‌یابد. در این بازه زمانی لکه‌ها و اشعه‌ی خورشید کاهش می‌یابند و این روند ممکن است حتی چند روز طول بکشد.
وب‌سایت آب‌و‌هوای‌فضایی (Space Weather) دراین‌باره می‌نویسد که خورشید دوباره بدون لکه است. آخرین بار در سال ۲۰۰۹میلادی خورشید نیز لکه‌های کمتری داشت. در آن زمان خورشید دچار عمیق‌ترین کاهش عظیم قرن شد. پدیده کاهش عظیم دوباره بازگشته و اشعه‌ی کیهانی، حفره‌هایی عمیق و طولانی در اتمسفر خورشید و شفق قطبی عجیب و صورتی‌رنگی را همراه خود آورده است.
به گفته محققان کاهش دما در پدیده کاهش عظیم به دلیل کاهش امواج مغناطیسی است.
این در حالی است که دانشمندان تخمین نمی‌زدند خورشید تا ۲۰۲۰میلادی وارد بازه کاهش عظیم شود، اما به نظر می‌رسد زودتر از حد معمول به این سمت می‌رود و این خود خبر بدی است.
آخرین باری که بازه کاهش عظیم طولانی شد، زمین وارد یک عصر یخی کوتاه شد که ۷۰سال طول کشید. این بازه که، حداقل (Maunder minimum) نام دارد به ایجاد آب و هوایی بسیار سرد منجر شد که از ۱۶۴۵تا ۱۷۱۵میلادی طول کشید. در آن زمان فصل‌ها کوتاه‌تر و درنتیجه کمبود مواد غذایی ایجاد شد.
آب‌وهوا‌شناسی ونکور (Vencore Weather) یک وب‌سایت آب و هواشناسی دراین‌باره می‌نویسد کاهش فعالیت‌های خورشید پیامدهای مختلفی روی آب‌وهوای زمین دارد و درنتیجه آن اشعه‌ی کیهانی بیشتری با لایه بالایی اتمسفر زمین برخورد می‌کنند. همچنین دمای آب‌وهوای زمین کاهش می‌یابد. کاهش انرژی تولیدی خورشید منجر به نازک شدن استراتوسفر لایه اوزون می‌شود. این کاهش ضخامت لایه اوزون، درجه حرارت استراتوسفر را تغییر می‌دهد که پس‌ازآن روی دینامیک لایه‌های پایین اتمسفر و به‌ویژه الگوهای آب و هوایی و باد تأثیر می‌گذارد. البته به گفته دانشمندان خنک شدن آب‌وهوا در سراسر جهان یکسان نیست.
پدیده کاهش عظیم در حال نزدیک شدن است و در سال‌های آتی تعداد روزهای خورشید بدون لکه نیز افزایش می‌یابد.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

خورشیدِ اولیه فعالیت بسیار زیادی داشته است!

1397/06/03
محققان شواهدی قوی یافته‌اند که نشان می‌دهد خورشیدِ اولیه فعالیت بسیار زیادی داشته است. تیمی بین‌المللی از دانشمندان با بررسی بلورهای آبی ریز هیبونیت معدنی که درون یک شهاب‌سنگ کندریت کربن‌دار...

پربازدیدکننده ترین خبر

فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت

با اعلام جایگزینی آلکسی اووچینین (Alexey Ovchinin) و نیکلاس هیگ (Nicholas Hague) با الگ اسکریپوچکا (Oleg Scripochocka) و فضانورد اماراتی کرده در پرواز ۱ مارس ۲۰۱۸ با ناو سایوز ام.اس-۱۲ (Soyuz MS-12) این سوال پیش آمد که تکلیف فضانورد اماراتی چه خواهد شد و آیا شهروند اماراتی شانس پرواز در سال جدید میلادی را از دست خواهد داد؟ به‌ویژه که تنها چند روزی از انتشار عکس جلسه آموزش خدمه ناو کیهانی سایوز ام.اس-۱۲ در شبیه‌ساز سایوز می‌گذشت و در آن هزازا المنصوری در کنار اولگ اسکریپوچکا و کریستینا کخ (Christina Koch) می گذشت. اما مصاحبه اخیر دیمیتری راگوزین (Dmitry Rugozin) ثابت کرد که روس‌ها هیچ علاقه‌ای به از دست دادن این شریک پولدار ندارند و به هر شکل که شده فضانورد اماراتی را به ایستگاه فضایی بین‌‌المللی خواهند فرستاد. راگوزین در این مصاحبه گفت: «کار ما با شرکای اماراتی ادامه دارد و فضانورد امارات در سال ۲۰۱۹ به فضا خواهد رفت. او اضافه کرد در آموزش فضانوردان شهروند امارات هیچ تغییری حاصل نشده و آنها همچنان آموزش و تمرین‌ها را با همکاران خود مرتبا ادامه می‌دهند.» بر اساس آخرین خبرها از مرکز آموزش فضانوردان روسیه, هزاز المنصوری به عنوان فضانورد اصلی که راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد شد انتخاب شده و شهروند دیگر امارات سلطان سیف النیادی در دوران آموزش و تمرین سمت جانشین را خواهد داشت تا اگر اتفاق غیر منتظره‌ای برای المنصوری رخ داد از وی به عنوان جایگزین استفاده شود. هزازا المنصوری و سلطان سیف النیادی و شهروند اماراتی هستند که بعد از طی مجموعه‌ای از معاینات پزشکی، روانی، مصاحبه‌های شخصی و غیره از بین ۴۰۲۲ داوطلب انتخاب شدند. هزازا المنصوری خلبان و افسر نیروی هوایی امارات است و سلطان سیف النیادی دکترای فناوری اطلاعات دارد.