1397/06/13

وضع مقررات تازه در امارات با تمرکز بر اقتصاد فضا

سازمان فضایی امارات متحده عربی (UAE Space Agency) می‌خواهد با وضع قوانین و مقررات تازه و مناسب، موجب تسریع جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در صنعت فضایی کشور شود. دکتر محمد ناصر آل احبابی (Dr Mohamed Nasser Al Ahbabi)، رئیس سازمان فضایی امارات متحده عربی، به تازگی یک استراتژی سرمایه‌گذاری فضایی را امضا کرده...
وضع مقررات تازه در امارات با تمرکز بر اقتصاد فضا

سازمان فضایی امارات متحده عربی (UAE Space Agency) می‌خواهد با وضع قوانین و مقررات تازه و مناسب، موجب تسریع جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در صنعت فضایی کشور شود.
دکتر محمد ناصر آل احبابی (Dr Mohamed Nasser Al Ahbabi)، رئیس سازمان فضایی امارات متحده عربی، به تازگی یک سند راهبردی سرمایه‌گذاری فضایی را امضا کرده است که هدف آن تشویق شرکت‌های محلی برای سرمایه ‌ذاری در فضا است. او گفت اغلب سرمایه‌گذاران فضا را به عنوان موضوعی با «خطرپذیری زیاد» در نظر می‌گیرند و می‌خواهند قوانین و مقرراتی تصویب شود که از نظر قانونی از آنها حمایت کند.
وی گفت استفاده تجاری از فناوری فضایی «به یک روند تبدیل شده است» و دولت‌ها به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی علاقه مند هستند.
ال احبابی می‌گوید: «ما در حال کار روی مقررات فضایی هستیم. ما ناچاریم در مورد اقتصاد فضایی فکر کنیم. سرمایه‌گذاران می‌خواهند مطمئن شوند آیا محیط مناسبی برای سرمایه‌گذاری دارند یا خیر. بنابراین ما باید قوانین و مقررات فضایی مناسبی را برای حمایت از اپراتور محلی و تشویق سرمایه‌گذاری‌های خارجی تصویب کنیم.»
برنامه کنونی ما این است: «تمرکز بر توانایی ساختن و علاوه بر آن، تلاش برای ایجاد یک اقتصاد فضایی و تشویق و حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط (SMEs) و دانشگاه‌های محلی از طریق تأمین مالی، با این امید که الهام‌بخش باشند. ما سعی می‌کنیم سرمایه‌گذاران را برای ایجاد شرکت‌های فضایی در امارات متحده عربی تشویق کنیم. این کار زمان می‌برد، اما ما پایه و ابزارهای لازم را ایجاد می‌کنیم و من فکر می‌کنم در آینده به این هدف می‌رسیم.»
احبابی گفت: «دولت ها می‌خواهند بخش‌ خصوصی را به سمت سرمایه‌گذاری در فضا هدایت کنند. این رویکردی مناسب برای دستیابی به توسعه پایدار است. دولت‌ها مبالغی را هزینه می‌کنند، اما به بخش خصوصی نیاز دارند تا سرمایه‌گذاری و ایده‌های تازه‌ای را عرضه کنند.»
امارات متحده عربی نیز تلاش می‌کند تا برند تجاری خود را در صنعت فضایی با همکاری شرکت آمریکایی ویرجین گلکتیک (Virgin Galactic) متعلق به ریچارد برانسون (Richard Branson) گسترش دهد. ویرجین گلکتیک، شرکتی فضایی با هدف ارتقاء گردشگری فضایی است. این شرکت هر بلیط سفر به فضا را حدود ۲۵۰هزار دلار می‌فروشد. دکتر آل احبابی معتقد است فرودگاه العین بهترین مکان برای پایگاه فضایی شرکت ویرجین گالاکتیک خواهد بود.
وی می‌گوید: «ما در حال مذاکره با ویرجین گلکتیک برای همکاری با امارات متحده عربی هستیم. من فکر می‌کنم در آینده، زمانی که این صنعت بالغ شود، امارات متحده عربی بهترین مقصد برای آنها خواهد بود. این گفته فقط در مورد ویرجین نیست، بلکه در مورد شرکت بلو اوریجین (Blue Origin) نیز درست است. ما در مورد فرودگاه العین پژوهش‌های بسیاری کردیم و دریافتیم این فرودگاه برای آنها مناسب است، زیرا چندان شلوغ و پررفت‌وآمد نیست.»

منبع: khaleejtimes.com

اقتصاد فضایی | دیپلماسی فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

بحران سایوز در روسیه

به دنبال حادثه شکست سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz-ms10) در پرتاب روز ۱۱اکتبر, طی چند روز گذشته گروه بزرگی از جست‌وجوگران توسط روسکاسموس (Roscosmos) اجیر شده‌اند تا منطقه سقوط حامل فضایی را وجب به وجب بگردند و قطعات حامل فضایی سقوط کرده را جمع‌آوری کنند. در پی کار این افراد تقریبا تمامی قطعات حامل فضایی سقوط کرده، پس از بسته‌بندی و کدگذاری به شرکت پروگرس (progress) سازنده حامل فضایی سایوز در شهر سامارا فرستاده شدند تا توسط مهندسان و کارشناسان مورد بررسی قرار بگیرند. گروهی از متخصصان به سرپرستی دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin)، رئیس سازمان فضایی روسیه، بعد از رسیدن قطعات هم به سامارا رفتند تا در محلی که قطعات مراحل اول و دوم حامل فضایی سایوز به آن تحویل داده شد, ناظر بررسی‌ها بر روی این قطعات باشند. براساس اسناد و مدارک، هزینه‌های پرواز بیش از ۳میلیون روبل (به‌طور دقیق ۳،۱۳۰،۹۷۵روبل ۱۲کپک به اضافه ۴۷۵،۰۱۳روبل به عنوان مالیات بر ارزش افزوده) بوده است! سرنشینان فعلی ایستگاه تنها تا حدود اواخر دسامبر وقت دارند به زمین بازگردند و اگر بررسی‌ها بیشتر طول بکشد برای بازگرداندن آن‌ها باید سفینه سایوز جدیدی -البته بدون سرنشین- به فضا فرستاده شود. از سوی دیگر با توجه به سوراخی که در سفینه سایوز متصل به ایستگاه به‌وجود آمد, کارشناسان روسکاسموس معتقدند باید فضانوردان با راهپیمایی فضایی, بدنه خارجی آن را مورد بررسی قرار دهند و راهپیمایی هم مستلزم حضور دو فضانورد است در حالی که فعلا تنها یک فضانورد روس در ایستگاه فعال است و قرار بود بررسی بدنه خارجی را آوچنین به همراه او انجام دهد که به دلیل سقوط سایوز نتوانست به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. روسکاسموس تلاش دارد هرچه زودتر از این مخمصه نجات پیدا کند و بتواند با رفع مشکل فنی حامل فضایی بالابرنده, ناو سرنشین‌دار دیگری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.