1397/06/18

افزایش احتمال پیداشدن آب در سیاره مشتری

محققان با بررسی تصاویر تلسکوپ‌های زمینی که با استفاده از تشعشعات حساس گرمایی تقویت‌شده‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند که ممکن است در اتمسفر سیاره مشتری (Jupiter) مقدار قابل‌ملاحظه‌ای آب وجود داشته باشد.
افزایش احتمال پیداشدن آب در سیاره مشتری

محققان با بررسی تصاویر تلسکوپ‌های زمینی که با استفاده از تشعشعات حساس گرمایی تقویت‌شده‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند که ممکن است در اتمسفر سیاره مشتری (Jupiter) مقدار قابل‌ملاحظه‌ای آب وجود داشته باشد.
تصاویر یادشده بانفوذ به عمق جو غبارآلود سیاره مشتری تهیه‌شده‌اند و ثابت می‌کنند که میزان اکسیژن موجود در سیاره مشتری ۲ تا ۹برابر خورشید است. البته در جو این سیاره مقدار قابل‌توجهی گاز مونوکسید کربن هم وجود دارد.
البته یافتن پاسخ قطعی به این سؤال که آیا در سیاره مشتری آب وجود دارد یا خیر، مستلزم تهیه تصاویر دقیق‌تری از عمق این سیاره و نفوذ به زیر ابرهای فشرده‌ای است که سطح سیاره مذکور را دربر گرفته‌اند که این مسئله تابه‌حال برای دانشمندان ممکن نشده است.
امید می‌رود فناوری جدید اسپکتروسکوپی (spectroscope) به دانشمندان کمک کند تا بتوانند به عمق جو سیاره مشتری نفوذ کنند و داده‌های بیشتری در مورد گازها و ترکیبات شیمیایی موجود در آن کشف کنند.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

محققان به راز لایه‌های رنگارنگ مشتری پی بردند

1397/05/22
پژوهشگران استرالیایی موفق شدند با بررسی شواهد کاوشگر ناسا، دلیل وجود لایه‌های رنگارنگ سطحی مشتری را مشخص کنند. به نقل از دیلی‌میل، کاوشگر ناسا، توانست دلیل وجود لایه‌های رنگی خاص مشتری...

نقوش اتمسفری مشتری از نمای نزدیک

1397/05/30
فضاپیمای جونو (Juno) ناسا تصویری از سیاره مشتری ثبت کرده است که اتمسفر رنگی این سیاره را نشان می‌دهد. به نقل از ناسا، فضاپیمای جونو (Juno) در دوازدهمین پرواز خود به سیاره مشتری تصویری...

پربازدیدکننده ترین خبر

افزایش توان هند در ارسال محموله به فضا

ماهواره مخابراتی هندی جی ست-29 (GSAT-29) هفته گذشته از پایگاه فضایی ساتیش دهاوان (Satish Dhawan Space Centre) توسط ماهواره‌بر سنگین ​GSLV Mk III به فضا پرتاب شد. این ماهواره پس از ماهواره جی ست-17، دومین ماهواره سنگین هند محسوب شده و همچنین سنگین‌ترین ماهواره هندی است که از خاک این کشور به فضا پرتاب شده است. هند پیش از این توانایی پرتاب ماهواره‌های سنگین را به فضا نداشت و برای ارسال این قبیل ماهواره‌ها به فرانسه متکی بود. ماهواره مخابراتی جی ست-29 به تعدادی ترانسپاندر باندهای Ka و Ku مجهز شده است. این ماهواره 3423 کیلوگرمی قرار است پهنای باند اینترنتی را به مناطق دورافتاده ارائه دهد. پرتاب چهارشنبه 23 آبان، پنجمین پرتاب فضایی هند در سال 2018 می‌باشد و به احتمال زیاد این تعداد در عدد 5 متوقف نخواهد شد.