1397/06/13

آخرین پرواز آمریکایی‌ها با سایوز در ۲۰۱۹

یوری بوریسوف (Yori Borisov) که مسئولیت امور فضایی روسیه را بر عهده دارد، گفت: «آخرین پرواز فضانوردان آمریکایی با فضاپیماهای روسی آوریل سال۲۰۱۹ صورت می‌گیرد و فضانوردان این کشور با فضاپیمای سایوز (Soyuz) روسیه به زمین‌بر می‌گردند.» وی افزود: «با این پرواز، تعهد ما در قرارداد با ناسا برای استفاده فضانوردان...
آخرین پرواز آمریکایی‌ها با سایوز در ۲۰۱۹

یوری بوریسوف (Yori Borisov) که مسئولیت امور فضایی روسیه را بر عهده دارد، گفت: «آخرین پرواز فضانوردان آمریکایی با فضاپیماهای روسی آوریل سال ۲۰۱۹ صورت می‌گیرد و فضانوردان این کشور با فضاپیمای سایوز (Soyuz) روسیه به زمین‌بر می‌گردند.»
وی افزود: «با این پرواز، تعهد ما در قرارداد با ناسا برای استفاده فضانوردان آمریکایی از فضاپیماهای روسی برای سفر به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) به پایان می‌رسد.»
باوجود تنش‌ها و تحریم‌های متقابل بین مسکو و واشنگتن، آمریکا همچنان به خدمات فضاپیماهای روسیه و نیز استفاده از موتورهای روسی در حامل‌های فضایی و ماهواره‌برهای خود وابسته است و ناسا اعتراف کرده وابستگی به خدمات فضایی روسیه ادامه خواهد یافت.
اداره بازرسی ناسا اخیراً اعلام کرده است: «هرگونه تأخیر و تعلل در اجرای برنامه‌های مربوط به پرتاب‌های فضاپیماهای سرنشین دار آمریکا، موجب ادامه تکیه به خدمات فضاپیماهای روسی در سفرهای فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شود.»
در گزارش اداره بازرسی ناسا گفته‌شده است که اگر شرکت‌های اسپیس ایکس (Space X) و بوئینگ (Boeing) نتوانند تا پایان سال۲۰۱۸ حامل فضایی و فضاپیما برای سفر فضانوردان آمریکایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی بسازند، باید همچنان از خدمات فضاپیماهای روسی برای اعزام فضانوردان آمریکا به این مرکز فضایی استفاده کرد. 
هزینه سفر هر فضانورد آمریکایی به ایستگاه فضایی با فضاپیماهای روسی ۵۱ میلیون دلار است که از سال۲۰۱۰ و زمان توقف پرواز شاتل (Shuttle) آمریکا دو برابر افزایش‌یافته است و تاکنون نیز ۳.۴میلیارد دلار در این زمینه به روسیه پرداخته است.
در گزارش اداره بازرسی ناسا آمده است که اگر این سازمان برنامه پروازهای فضایی سرنشین دار را سال ۲۰۱۵ آغاز می‌کرد تاکنون بیش از یک میلیارد دلار صرفه‌جویی کرده بود. 
به گزارش رسانه‌های روسی، آمریکا همچنین برای طرح‌های ماهواره‌بر خود مجبور به خرید موتورهای آر-دی۱۸۰ (RD 180) ساخت کارخانه انرگوماش روسیه است و پیشتر نیز قرارداد یک میلیارد دلاری در این زمینه امضا کرده است. 
آمریکا که با استفاده از فرصت دوران نابسامانی اقتصادی و صنعتی روسیه به دلیل فروپاشی شوروی در سال۱۹۹۱، توانست به پیشروترین کشور در عرصه فضایی تبدیل شود، براثر انفجار شاتل در سال۲۰۰۳ مجبور شد، تقریباً بخش اصلی برنامه‌های خود را تا جایگزینی سامانه‌ای مطمئن متوقف کند.

 

ماهواره‌بر و پرتاب | فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

فناوری فضایی برگ برنده روسیه در نبرد سیاسی با آمریکا

1397/05/08
در پی بروز مناقشات سیاسی بین آمریکا و روسیه که منجر به اعلام تحریم‌هایی جدید از سوی ترامپ علیه روسیه شد، به نظر می‌رسد این موضوع برای سازمان فضایی ناسا گران تمام‌شده و آمریکا برای پیشبرد...

اسپیس ایکس چگونه فضانوردان ناسا را برای استفاده از فضاپیمای خود آماده کند؟

1397/06/03
شرکت آمریکایی اسپیس ایکس(Space X) فضانوردان مورد نظر خود را در اختیار داشته، تاریخ پرتاب را معین نموده و حالا باید افراد منتخب را برای سفر پیش رو با فضاپیمای خدمه اژدها (Crew Dragon) خود...

پربازدیدکننده ترین خبر

حذف کردن ابر و مه از تصاویر ماهواره‌ای به سادگی چند کلیک

شرکت کیوبورکس (CubeWerx) نرم‌افزار ClearSkies را رونمایی کرد. این نرم‌افزار ابزاری برای بالا بردن قدرت تفکیک مکانی در عکس‌برداری‌های هوایی و ماهواره‌ای است. نرم‌افزار ClearSkies اثر مه و ابرهای با غلظت کم تا متوسط را از تصاویر سنجشی باقدرت تفکیک مکانی بالا حذف می‌کند. شرکت‌ها زمان و هزینه زیادی را صرف تصویربرداری ماهواره‌ای می‌کنند. که در اغلب موارد، این تصاویر ایده آل نیستند زیرا نمی‌توان همیشه صاف بودن آسمان را هنگام جمع‌آوری داده‌ها را تضمین کرد. ابزارهایی که تاکنون این کار را انجام می‌دادند نرم‌افزارهای گران‌قیمت پردازش تصویر بودند که به‌صورت دسکتاپی مورداستفاده قرار می‌گرفتند و کاربر برای اینکه بتواند نتایج مناسب از این نرم‌افزارها بگیرد باید مهارت زیادی در علم نرم‌افزاری داشته باشد اما این نرم‌افزار آنلاین خودکار، به هر فردی با هراندازه دانش نرم‌افزاری این امکان را می‌دهد که بتواند داده‌های جمع‌آوری‌شده را پردازش کند. کاربر فقط کافی است داده‌ها را آپلود کند و سپس روی گزینه de-haze کلیک کند و نتایج را دانلود کند. این سرویس رایگان است و کاربر زمانی که آخرین تصویر پردازش‌شده را دانلود می‌کند باید پرداخت را انجام دهد.