1397/07/01

شکوه یک سحابی سرخ‌رنگ

یک مطالعه بر روی این ویژگی‌های رنگی آسمان یعنی ستارگان، غبار و گازهای درخشان در نزدیکی سحابی ان جی سی۶۹۱۴ (NGC 6914) انجام‌شده است.
شکوه یک سحابی سرخ‌رنگ

یک مطالعه بر روی این ویژگی‌های رنگی آسمان یعنی ستارگان، غبار و گازهای درخشان در نزدیکی سحابی  ان جی سی۶۹۱۴ (NGC 6914) انجام‌شده است. این مجموعه سحابی بازتابی، حدود ۶۰۰۰سال نوری از زمین فاصله دارد و در شمال صورت فلکی ماکیان (Cygnus) به سمت صفحۀ کهکشان راه شیری، واقع‌شده است.
ابرهای غباری میان ستاره‌ای مبهم به‌طور شبح‌وار ظاهرشده‌اند، درحالی‌که سحابی نشری هیدروژنی قرمزرنگ؛ همراه با سحابی بازتابی آبی‌رنگ و غباری، این بوم آسمانی را رنگ‌آمیزی کرده است. تابش فرابنفش ستارگان جوان، پرجرم و داغ ماکیان اوبی۲ (OB2) درواقع گاز هیدروژن اتمی این منطقه را یونیزه می‌کنند و یک درخشش سرخ‌رنگ را در اثر ترکیب مجدد پروتون‌ها و الکترون‌ها ایجاد می‌کنند. همچنین ستاره‌های ماکیان اوبی۲، نور ستاره‌ای آبی‌رنگی که توسط ابرهای غباری منعکس می‌شوند را تولید می‌کنند. این میدان تلسکوپی ۱ درجه‌ای تقریبأ ۱۰۰سال نوری گستردگی دارد.

 
منبع: بیگ بنگ

نجوم |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

آسگاردیا با ارسال ۱۰۰۰۰ماهواره به فضا، استفاده از اینترنت را رایگان می‌سازد

آسگاردیا (Asgardia) در سال۲۰۱۶ توسط دانشمند روسیه‌ای-آذربایجانی بنام ایگور اشوربیلی (Igor Ashurbeyli) بنیان‌گذاری شد. آسگاردیا در این چند سال از طریق وب‌سایتی که دارد اقدام عضوگیری کرده و اکنون جمعیتی بالغ‌بر یک‌میلیون نفر دارد، هدف آسگاردیا از عضوگیری به رسمیت شناخته شدن از سوی سازمان ملل متحد است. طبق گفته‌های وزیر دارایی آسگاردیا لئون شپلیسکی (Leon Shpilsky)، آن‌ها قصد دارند در این چند سال در حدود ۱۰۰۰۰ماهواره کوچک که از شبکه‌های ماهواره‌ای و فرستنده‌های نوری استفاده می‌کنند را به‌منظور ایجاد اینترنتی جهانی به فضا ارسال کنند. شپلیسکی افزود: «برای رسیدن به این هدف کارهای بسیاری برای انجام وجود دارد، که ما برای رسیدن به آن طبق برنامه پیش‌بینی‌شده در حوزه سرمایه‌گذاری پیش می‌رویم. ما قصد گسترده ساختن آسگاردیا را داریم و این کار را با بودجه پیش‌بینی‌شده ۱۵میلیارد یورو انجام خواهیم داد، قسمتی از هزینه‌ها توسط حق عضویت اعضا که طبق تائید مجلس آسگاردیا برای هر فرد در ماه ۱۰۰یورو است، تأمین می‌شود.»