1397/07/01

شکوه یک سحابی سرخ‌رنگ

یک مطالعه بر روی این ویژگی‌های رنگی آسمان یعنی ستارگان، غبار و گازهای درخشان در نزدیکی سحابی ان جی سی۶۹۱۴ (NGC 6914) انجام‌شده است.
شکوه یک سحابی سرخ‌رنگ

یک مطالعه بر روی این ویژگی‌های رنگی آسمان یعنی ستارگان، غبار و گازهای درخشان در نزدیکی سحابی  ان جی سی۶۹۱۴ (NGC 6914) انجام‌شده است. این مجموعه سحابی بازتابی، حدود ۶۰۰۰سال نوری از زمین فاصله دارد و در شمال صورت فلکی ماکیان (Cygnus) به سمت صفحۀ کهکشان راه شیری، واقع‌شده است.
ابرهای غباری میان ستاره‌ای مبهم به‌طور شبح‌وار ظاهرشده‌اند، درحالی‌که سحابی نشری هیدروژنی قرمزرنگ؛ همراه با سحابی بازتابی آبی‌رنگ و غباری، این بوم آسمانی را رنگ‌آمیزی کرده است. تابش فرابنفش ستارگان جوان، پرجرم و داغ ماکیان اوبی۲ (OB2) درواقع گاز هیدروژن اتمی این منطقه را یونیزه می‌کنند و یک درخشش سرخ‌رنگ را در اثر ترکیب مجدد پروتون‌ها و الکترون‌ها ایجاد می‌کنند. همچنین ستاره‌های ماکیان اوبی۲، نور ستاره‌ای آبی‌رنگی که توسط ابرهای غباری منعکس می‌شوند را تولید می‌کنند. این میدان تلسکوپی ۱ درجه‌ای تقریبأ ۱۰۰سال نوری گستردگی دارد.

 
منبع: بیگ بنگ

نجوم |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

یک ماهواره دانشجویی و هزار آزمایش فناوری

یکی از ۶۴محموله‌ای که هفته گذشته در پرتاب دسته‌جمعی فالکون ۹ (Falcon 9) به فضا ارسال شد، ماهواره دانشجویی ESEO بود. این ماهواره از همکاری بیش از ۶۰۰دانشجو از ۱۰دانشگاه در سرتاسر اروپا و با حمایت سازمان فضایی اروپا (ESA) توسعه یافته است. ماهواره ۵۰کیلوگرمی ESEO بر اساس باس ماهواره‌ای شرکت ایتالیایی سیتائل (SITAEL) طراحی و سخته شده است و به دلیل اعتبارسنجی این باس ماهواره‌ای، برای شرکت مذکور نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این ماهواره طی مدت ماموریت 6 ماهه خود که ممکن است برای ۱۲ماه دیگر نیز تمدید شود، با استفاده از دوربینی ساخته شده توسط شرکت دانمارکی دی تی یو اسپیس (DTU Space) تصاویری از زمین تهیه خواهد کرد، به کمک حسگرهایی توسعه‌یافته در دانشگاه بوداپست مجارستان (University of Budapest) سطح تشعشعات در مدار LEO را اندازه‌گیری خواهد نمود، با محموله رادیویی آماتوری خود با زمین ارتباط برقرار کرده و برخی فناوری‌های دیگر را برای ماموریت‌های کوچک و ارزان‌قیمت آینده آزمایش خواهد کرد. پس از پایان ماموریت، ESEO توسط یک بادبان پسایی طراحی‌شده توسط دانشجویان کرانفیلد بریتانیا (Cranfield University) از مدار خارج خواهد شد.