1397/06/10

** ارتقاء کیفیت خدمات با کمک داده‌های ماهواره‌ای

به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران در راستای حمایت از بخش خصوصی و توسعه کسب‌وکارهای فضاپایه، نشست‌هایی با حضور دکتر براری، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران و ریاست و اعضای اتحادیه صنعت مخابرات ایران و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در محل سازمان فضایی ایران برگزار شد.
** ارتقاء کیفیت خدمات با کمک داده‌های ماهواره‌ای

به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران در راستای حمایت از بخش خصوصی و توسعه  کسب‌وکارهای فضاپایه، نشست‌هایی با حضور دکتر براری، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران، و ریاست و اعضای سندیکای صنعت مخابرات ایران و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در محل سازمان فضایی ایران برگزار شد.
بر اساس این گزارش، دکتر براری در این نشست‌ها بر لزوم توسعه کسب‌وکارها در کل زنجیره ارزش فضایی کشور تأکید کرد و گفت: «تدوین پروانه اپراتوری ماهواره‌های مخابراتی اولین گام اجرایی در تحقق این هدف بود که در سازمان فضایی ایران صورت گرفت و ظرف یکی دو هفته آینده فراخوان عمومی آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.»
دکتر براری با اشاره به لزوم کاهش تصدی‌گری سازمان فضایی ایران افزود: "یکی دیگر از برنامه‌ها و اهداف سازمان فضایی ایران در راستای رشد و توسعه بخش خصوصی، کاهش تصدی‌گری در حوزه ایستگاه‌های زمینی است که در صورت استقبال بخش خصوصی برای حضور و سرمایه‌گذاری در این حوزه، سازمان فضایی ایران علاوه بر فراهم آوردن زیرساخت‌های موردنیاز، نسبت به شناسایی بازارهای هدف در سطح منطقه و جهان برای ارائه خدمات بخش خصوصی و ایجاد رونق اقتصادی در این حوزه، اقدام خواهد کرد.»
رئیس سازمان فضایی ایران اتحادیه ها و نظام صنفی مشاغل را از ارکان اساسی در جهت توانمندسازی بخش خصوصی برای ورود و سرمایه‌گذاری به این حوزه دانست و گفت: «خوشبختانه هم‌اکنون شرکت‌های تولیدکننده داخلی توانمندی به‌خصوص در حوزه‌های فناوری اطلاعات و مخابرات در کشور شکل‌گرفته است و این شرکت‌ها می‌توانند در حوزه‌های طراحی و ساخت شبکه‌های ماهواره‌ای، تجهیزات دیتاسنتر، شبکه ایستگاه‌های زمینی و طراحی نرم‌افزارهای موردنیاز در حوزه فضایی کشور یاری‌رسان باشند.»
دکتر براری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «سازمان فضایی ایران درصدد است تا با شناسایی دیتاهای موجود در کشور و اولویت‌بندی نیازها، بتواند دیتای مورد نیاز جهت ارائه خدمات به جامعه را تأمین نماید و آن را در اختیار بخش خصوصی و کسب‌وکارهای نو پا قرار دهد تا با ایجاد ارزش‌افزوده شاهد ارائه خدمات کاربردی به جامعه و حل چالش‌های کشور باشیم .»
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به افزایش ارتقاء کیفیت خدمات با کمک داده‌های ماهواره‌ای گفت:«ماهواره‌ها معمولاً داده‌های بزرگ (Big Data) تولید می‌کنند و این کلان داده‌ها به‌عنوان ثروت و قدرت در جوامع مختلف محسوب می‌شوند و سازمان فضایی نیز در نظر دارد تا با کمک دیگر بخش‌ها با ایجاد ارزش‌افزوده به‌روی این داده‌ها، خدمات قابل‌استفاده و کاربردی ارائه نماید.»
داخلی | مخابرات ماهواره‌ای |

نظر شما
اخبار مرتبط

جهت‌گیری متفاوت مرکز ملی فضایی با سازمان فضایی در راهبردهای کلان

1397/06/03
رئیس مرکز ملی فضایی گفت: «یکی از اهداف مرکز ملی فضایی ، توسعه تجهیزات زمینی حوزه فضا با استفاده از ظرفیت نیروی انسانی است.» منوچهر منطقی، ريیس مرکز ملی فضایی، در خصوص برنامه‌های مرکز برای...

پربازدیدکننده ترین خبر

چرا آمریکا به فعالیت‌های فضایی صلح‌آمیز دیگر کشورها برچسب نظامیگری می‌زند؟

سیروس برزو: برنامه‌های نظامی زیادی در آمریکا با پوشش‌های علمی انجام‌شده و می‌شود. شاید برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که چطور پنتاگون (Pentagon) می‌تواند از یک ماهواره علمی یا کاوشگر دورپرواز یا مدارگرد که به دور ماه می‌چرخد، بهره‌برداری نظامی کند. برای روشن شدن این موضوع مثالی می‌آورم. برنامه لوناراربیتر (Lunar Orbiters) شامل ۵مدارگرد خودکار بود که از ۱۹۶۶تا۱۹۶۷ توسط آمریکا پرتاب شد تا سطح ماه را تصویربرداری کند. قبل از این‌که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong) بتواند اولین قدم خود را بر ماه بگذارد، ناسا سازمان فضایی آمریکا نیاز داشت محلی که آپولو-۱۱ به راحت فرود آید را دقیقاً مشخص کند. هر کاوشگر لوناراربیتر دارای دو دوربین بود و به‌جای فیلم ۳۵میلی‌متری استاندارد ماهواره‌ها، از فیلم ۷۰میلی‌متری استفاده می‌کردند که امروزه برای ساخت فیلم‌های آی‌مکس (IMAX) استفاده می‌شود. در این کاوشگر، فیلم در مقابل اسکنر خاصی قرار می‌گرفت سپس این اطلاعات از طریق امواج رادیویی به مراکز فضای ارتباطی ناسا در اسپانیا، استرالیا و آمریکا فرستاده می‌شد، جایی که داده‌ها روی نوار مغناطیسی ثبت شد. سپس توسط کارشناسان به شکل عکس‌های بسیار دقیق بازسازی می‌شد. این روش بعداً در ماهواره‌های جاسوسی استفاده شد و دیگر نیازی به ارسال فیلم‌ها از مدار زمین نبود.