1397/06/07

بازار اقتصاد فضایی در ایران باید اولویت قرار گیرد

رئیس سازمان فضایی با بیان اینکه سهم اقتصاد فضا در تولید ناخالص دنیا بیش از پنج برابر خواهد شد، گفت:« باید بازار اقتصاد فضایی در کشورمان را در اولویت بگذاریم.»
بازار اقتصاد فضایی در ایران باید اولویت قرار گیرد

رئیس سازمان فضایی با بیان اینکه سهم اقتصاد فضا در تولید ناخالص دنیا بیش از پنج برابر خواهد شد، گفت:« باید بازار اقتصاد فضایی در کشورمان را در اولویت بگذاریم.»
مرتضی براری، رییس سازمان فضایی ایران، با اشاره به اینکه اقتصاد فضا در ۱۰ سال گذشته رشد بیش از صددرصد داشته و متوسط رشد اقتصاد فضا نسبت به متوسط اقتصاد دنیا بسیار بالاتر بوده است، گفت:«هم اکنون فناوری فضایی و اقتصاد مرتبط با آن در GDP نقش آفرینی می‌کند. به نحوی که سهم فضا ۴۵ صدم درصد از تولید ناخالص دنیا است و این تکنولوژی در حال رشد است. پیش بینی می‌شود در آینده نزدیک تا چهار درصد و حتی هشت درصد از تولید ناخالص دنیا را بخش فضایی در اختیار بگیرد.»

وی ادامه داد:«هم اکنون ۷۵ درصد از اقتصاد فضا در دنیا در اختیار بخش خصوصی است و این در حالی است که در کشور ما بخش خصوصی در حوزه فضایی نقشی ندارد. بر این اساس برنامه ریزی برای این است که بخش خصوصی نیز در کشور ما در این حوزه سرمایه گذاری کند.»

براری با تاکید بر اینکه کل اقتصاد دنیا و بازار بیگ دیتا از اطلاعات فضایی و داده‌های ماهواره‌ای بهره می‌برند، گفت:« برای مثال اینترنت ماهواره‌ای با هدف گسترش اینترنت در کل دنیا از سوی امریکا ارائه شده است.»

رئیس سازمان فضایی ایران گفت:«ما نیز باید بازار اقتصاد فضایی در کشورمان را در اولویت بگذاریم. به همین دلیل در اولویت ما داشتن یک ماهواره سنجشی ملی و نیز یک ماهواره بومی است که در اختیار خودمان باشد تا بتوانیم بازار خودمان را در اختیار بگیریم.»

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد:«برای مثال در صنعت هوایی نیز به دلیل داشتن هواپیما بازار این خدمات در اختیار و کنترل کشور قرار گرفته است و شاید زیرساخت‌های هوایی ما آنطور که باید کامل نباشد. در بخش فضا نیز ما علاوه بر ایجاد زیرساخت‌های فضایی باید ماهواره‌های تحت اختیار خودمان داشته باشیم تا بتوانیم در این بازار حرفی بزنیم.»

وی گفت:«یکی از مهمترین پارامتر‌ها در بخش فضا، بازار است و توسعه بدون مطالبه کاربرد و خدمات ایجاد نمی‌شود. این بخش هم اکنون در کشور ما حداقلی است و ما در حوزه فضایی تنها توانسته ایم زیرساخت‌ها را فراهم کنیم.»

رئیس سازمان فضایی ایران تاکید کرد:«برنامه ریزی این است که از ظرفیت ماهواره‌ها به عنوان زیرساخت‌های ارائه خدمات و سرویس دهی به مردم استفاده کنیم و بخش خصوصی برای کسب و کار‌های این حوزه سرمایه گذاری کنند.»

داخلی | اقتصاد فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

اقتصاد مقاومتی بر پایه اقتصاد دانش بنیان سرلوحه کار دولت است

1394/10/19
واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در همایش سراسری الزامات اقتصاد مقاومتی بر پایه اقتصاد دانش بنیان با تاکید بر این که اقتصاد مقاومتی تنها افزودن پسوند مقاومتی به کارهای پیشین نیست، افزود:اقتصاد...

پربازدیدکننده ترین خبر

جزئیات جدیدی از پروژه اینترنت ماهواره‌ای شرکت اسپیس ایکس اعلام شد

جدیدا اطلاعات بیشتری از منظومه استارلینک (Starlink) شامل جزئیات طراحی ماهواره‌ها و تفکر قرارگرفته پشت تعیین تعداد نهایی ماهواره‌های منظومه منتشر شده است. بیشینه تعداد ماهواره‌های منظومه استارلینک، 12000 عدد خواهد بود؛ تقریبا 6 برابر کل تعداد ماهواره‌های فعال در مدار. اولین سری از ماهواره‌های این منظومه در یک دسته 60 عددی به زودی به فضا ارسال خواهند شد و ایلن ماسک (Elon Musk)، مدیر و بنیانگذار اسپیس ایکس می‌گوید هنگامی تعداد ماهواره‌های استارلینک در مدار به 1000 عدد برسد، این پروژه از لحاظ اقتصادی به ثبات خواهد رسید. بعد از انجام 7 پرتاب اول و با قرار دادن 400 ماهواره از منظومه در مدار، بعضی از مناطق تحت پوشش پیوسته اینترنتی قرار خواهند گرفت. مارک جانکوزا (Mark Juncosa) معاون بخش مهندسی وسایل نقلیه اسپیس ایکس می‌گوید پس از انجام 12 پرتاب کل آمریکا، پس از 24 پرتاب اکثر جمعیت جهان و پس از 30 پرتاب کل سیاره زمین تحت پوشش منظومه استارلینک قرار خواهد گرفت. به گفته ماسک با هر پرتاب تقریبا 1 ترابیت به ظرفیت قابل استفاده منظومه اضافه می‌شود. این در حالی است که مجموع ظرفیت قابل استفاده منظومه‌های تله‌ست (Telesat) و وان‌وب به ترتیب 8 و 6 ترابیت خواهد بود.