1397/06/07

توسعه دیپلماسی فضا

یک مقام مسئول در سازمان فضایی ایران با تأکید بر لزوم بسترسازی علمی در جهت توسعه حقوق و دیپلماسی فضایی با استفاده از ظرفیت‌های مراکز علمی از تشکیل میز حقوق بین‌الملل فضایی در کشور خبر داد. محمدجعفر محمدی، دبیر کمیته اجرایی تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان فضایی ایران و موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران،...
توسعه دیپلماسی فضا

یک مقام مسئول در سازمان فضایی ایران با تأکید بر لزوم بسترسازی علمی در جهت توسعه حقوق و دیپلماسی فضایی با استفاده از ظرفیت‌های مراکز علمی از تشکیل میز حقوق بین‌الملل فضایی در کشور خبر داد.
محمدجعفر محمدی، دبیر کمیته اجرایی تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان فضایی ایران و موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران، در مورد اهداف امضاء این تفاهم‌نامه که در هفته جاری انجام شد، گفت: «در دنیای کنونی به‌تناسب پیشرفت فناوری فضایی، توجه ویژه به جنبه‌های گوناگون این فناوری ازجمله الزامات حقوقی و دیپلماسی، بسیار حائز اهمیت است.»

وی ادامه داد: ‌«کشورهای پیشرو در فناوری فضایی در مسائل مربوط به حقوق و دیپلماسی فضایی فعالیت‌های گسترده‌ای را داشته‌اند و مؤسسات و نهادهای تخصصی در این زمینه فعال هستند اما در ایران فعالیت دانشگاهی و تخصصی کافی صورت نگرفته است، لذا با توجه به ضرورت‌های موجود طی سال‌های اخیر مسئولان سازمان فضایی ایران در این حوزه ورود کرده‌اند و سعی داشته‌اند با مشارکت دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی درزمینهٔ توسعه دیپلماسی و حقوق بین‌الملل فضایی گام‌های روبه‌جلو را بردارند.»

محمدی خاطرنشان کرد: «ازجمله این مراکز می‌توان به دانشگاه تهران اشاره کرد که سازمان فضایی ایران توانسته با همکاری دانشگاه تهران، ترجمه و تفسیر کنوانسیون‌های فضایی و همین‌طور درزمینهٔ تهیه پیش‌نویس قانون ملی فضایی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی گام‌های مثبتی را بردارد.»

وی افزود: «از فعالیت‌های دیگر، همکاری با موسسه مطالعات حقوق عمومی است که از گذشته در قالب برگزاری کارگاه‌های آموزشی و برگزاری دوره ملی مسابقات موت کورت حقوق بین‌الملل فضایی و اعزام گروه منتخب به مسابقات دور منطقه‌ای اشاره کرد. در همین راستا توافق حاصل شد که این فعالیت‌ها در قالب تفاهم‌نامه‌ای نسبتاً جامع سازمان‌دهی و هدایت شود.»

به گفته محمدی، هدف اصلی امضای این تفاهم‌نامه ایجاد بسترسازی و نسل‌سازی و تربیت و توانمندسازی نیروی انسانی کارآمد و متخصص در این حوزه است و همچنین ایجاد زمینه‌های لازم برای انجام مطالعات و پژوهش‌های تخصصی از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: «طبیعتاً هدف بزرگ‌تر ما ایجاد شرایط و بسترسازی لازم برای حفظ و تأمین منافع ملی در عرصه بین‌المللی است و الزاماً برای تحقق این مهم باید آموزش و ارتقاء سطح توانمندی محققان و علاقه‌مندان به تحقیق و پژوهش سرلوحه کار قرار گیرد.»

این مقام مسئول در سازمان فضایی ایران با اشاره به برخی از برنامه‌های اجرایی مدنظر عنوان کرد: «در قالب این تفاهم‌نامه، برنامه‌های اجرایی متعددی خواهیم داشت ازجمله برگزاری دور ملی مسابقات موت کورت حقوق بین‌الملل فضایی که پیش‌درآمد این مسابقات دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های آموزشی است.»

محمدی افزود: «تشکیل میز حقوق بین‌الملل فضایی و همچنین برگزاری اجلاس ملی در حوزه حقوق بین‌الملل فضایی ازجمله برنامه‌هایی است که امیدواریم در سریع‌ترین زمان ممکن با بهره‌مندی از تجارب و توانمندی اساتید و صاحب‌نظران داخلی و بین‌المللی آن را برگزار کنیم.»

وی با اظهار امیدواری از اینکه خلائی که درزمینهٔ حقوق بین‌الملل فضایی در کشور وجود دارد با سرعت روزافزون و با مشارکت کلیه مراکز علمی، دانشگاهی و پژوهشی جبران شود، گفت: «درباره استفاده از ظرفیت سایر دانشگاه‌ها و مراکز علمی در خصوص موضوع حقوق و دیپلماسی، با چند مرکز علمی و دانشگاهی مذاکراتی انجام‌شده که به‌زودی در قالب توافقات همکاری نهایی و اطلاع‌رسانی خواهد شد.»

محمدی درباره زمان اجرای این تفاهم‌نامه نیز تأکید کرد:‌ «در جلسه نمایندگان اجرایی طرفین قرار شد ظرف یک یا دو هفته آینده برنامه اجرایی تدوین شود. ما عملاً شروع برنامه‌های اجرایی را همین امروز قلمداد می‌کنیم و امیدواریم برای ماه‌های باقیمانده از سال برنامه‌های اجرایی را مطابق با زمان‌بندی اجرایی کنیم.»

 

داخلی | دیپلماسی فضایی | حقوق فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

حذف کردن ابر و مه از تصاویر ماهواره‌ای به سادگی چند کلیک

شرکت کیوبورکس (CubeWerx) نرم‌افزار ClearSkies را رونمایی کرد. این نرم‌افزار ابزاری برای بالا بردن قدرت تفکیک مکانی در عکس‌برداری‌های هوایی و ماهواره‌ای است. نرم‌افزار ClearSkies اثر مه و ابرهای با غلظت کم تا متوسط را از تصاویر سنجشی باقدرت تفکیک مکانی بالا حذف می‌کند. شرکت‌ها زمان و هزینه زیادی را صرف تصویربرداری ماهواره‌ای می‌کنند. که در اغلب موارد، این تصاویر ایده آل نیستند زیرا نمی‌توان همیشه صاف بودن آسمان را هنگام جمع‌آوری داده‌ها را تضمین کرد. ابزارهایی که تاکنون این کار را انجام می‌دادند نرم‌افزارهای گران‌قیمت پردازش تصویر بودند که به‌صورت دسکتاپی مورداستفاده قرار می‌گرفتند و کاربر برای اینکه بتواند نتایج مناسب از این نرم‌افزارها بگیرد باید مهارت زیادی در علم نرم‌افزاری داشته باشد اما این نرم‌افزار آنلاین خودکار، به هر فردی با هراندازه دانش نرم‌افزاری این امکان را می‌دهد که بتواند داده‌های جمع‌آوری‌شده را پردازش کند. کاربر فقط کافی است داده‌ها را آپلود کند و سپس روی گزینه de-haze کلیک کند و نتایج را دانلود کند. این سرویس رایگان است و کاربر زمانی که آخرین تصویر پردازش‌شده را دانلود می‌کند باید پرداخت را انجام دهد.