1397/07/02

عکس جدید هابل از عمق فضا ۱۵ هزار کهکشان مختلف را نشان می دهد

تلسکوپ فضایی هابل نزدیک به ۳۰ سال است که نقش چشم انسان را در فضا بازی کرده و به دور از آلودگی‌های درون اتمسفر، تصاویر باکیفیتی را از اجرام آسمانی مختلف به زمین مخابره می‌کند. حالا ستاره شناسان جدیدترین تصویر ثبت‌شده هابل از کهکشان‌های جهان را منتشر کرده‌اند که با ترکیب تصاویر طیف‌های فرابنفش، فروسرخ...
عکس جدید هابل از عمق فضا ۱۵ هزار کهکشان مختلف را نشان می دهد

تلسکوپ فضایی هابل نزدیک به ۳۰ سال است که نقش چشم انسان را در فضا بازی کرده و به دور از آلودگی‌های درون اتمسفر، تصاویر باکیفیتی را از اجرام آسمانی مختلف به زمین مخابره می‌کند.
حالا ستاره‌شناسان جدیدترین تصویر ثبت‌شده هابل از کهکشان‌های جهان را منتشر کرده‌اند که با ترکیب تصاویر طیف‌های فرابنفش، فروسرخ و نور مرئی، پر جزئیات ترین عکس ثبت‌شده توسط تلسکوپ مذکور را به نمایش می‌گذارد.

عکس جدید هابل از عمق فضا ۱۵ هزار کهکشان مختلف را نشان می دهد
محدوده شمالی
در میان این کهکشان‌ها، ۱۲ هزار کهکشان در مرحله تولید ستاره قرار دارند
تصویر جدید محدوده‌ای وسیع از فضا را در برگرفته و ۱۵ هزار کهکشان متمایز را نشان می‌دهد. در میان این کهکشان‌ها، ۱۲ هزار کهکشان در مرحله تولید ستاره قرار دارند و اکثر کهکشان‌های دورتر (نقطه‌های قرمزرنگ) نیز بیش از ۱۱ میلیارد سال عمر کرده‌اند. عکس مذکور که ۱۴ برابر مساحت بیشتری نسبت به تصویر قبلی در سال ۲۰۱۴ را پوشش می‌دهد، طی پروژه کاوش عمیق فرابنفش هابل (HDUV) به ثبت رسیده است.

عکس جدید هابل از عمق فضا ۱۵ هزار کهکشان مختلف را نشان می دهد
محدوده جنوبی
لازم به ذکر است که تلسکوپ فضایی هابل تا این لحظه پنج سال بیشتر از زمان پیش‌بینی‌شده عمر کرده اما با این حال، احتمالاً تا چند سال آینده همچنان شاهد ارسال تصاویر حیرت‌انگیز این تلسکوپ از فضای بی‌کران خواهیم بود.
از سوی دیگر پرتاب تلسکوپ فضایی جدید «جیمز وب» که قرار است بسیاری از وظایف هابل را بر عهده بگیرد، تا سال ۲۰۲۱ به تعویق افتاده اما مسلماً پس از قرارگیری در مدار، تصور ما را از جهان بیرون دگرگون خواهد کرد.

منبع: دیجیاتو

نجوم | کاوش‌های فضایی | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

کهکشان زنده‌ای که محل تولد ستاره‌ها است

1397/05/10
ناسا تصویری از کهکشان NGC ۶۷۴۴ منتشر کرد که توسط تلسکوپ هابل به ثبت رسیده است. این کهکشان هنوز هم فعال است. ناسا تصویری از یک کهکشان مارپیچی منتشر کرد که توسط تلسکوپ فضایی هابل به ثبت...

پربازدیدکننده ترین خبر

پایان غم‌انگیز یک ایده جدید

بر اساس مقاله‌ای که اخیرا توسط خبرگزاری رویترز منتشر شده است، شرکت استراتولانچ (Stratolaunch) در شرف تعطیل شدن و فروش دارایی‌های خود قرار دارد. اینکه آیا این خبر به معنی فروش هواپیمای رکوردشکن استراتولانچ می‌باشد یا خیر هنوز مشخص نیست اما تصور پیدا شدن خریداری برای هواپیمایی به این عظمت، یا موزه‌ای که بتواند آن را درون خود جای دهد دشوار است. این اتفاق را می‌توان پایانی غم‌انگیز برای یک پروژه شگفت‌انگیز قلمداد کرد. هرچند بسیاری از مردم انتظار موفقیت استراتولانچ را نداشتند. این پروژه به نظر ایده‌ای از یک میلیاردر بود که آنقدر وضع مالی خوبی داشت که نگران بقا در بازار نباشد. وقتی که پل الن (Paul Allen) میلیاردر و موسس این شرکت در سال گذشته از دنیا رفت، برخی کارشناسان اعتقاد داشتند که افراد مورد اعتماد وی هواپیما را ساخته و پرواز داده و سپس شرکت را تعطیل می‌کنند؛ اتفاقی که اکنون در حال وقوع است.