1397/05/27

روسیه راه فضا را به روی آمریکا می‌بندد؟

ناسا اعلام کرد، به همکاری مشترک خود با روسیه در حوزه فضا ادامه داده و همچنان از موتورهای RD-180 روسی استفاده می‌کند؛ درحالیکه تلاش برای توسعه یک سیستم جایگزین توسط شرکت‌های آمریکایی با جدیت پیگیری می‌شود. سال‌هاست که ائتلاف پرتاب متحد (United Launch Alliance) سرمایه‌گذاری مشترک سیستم‌های فضایی لاکهید...
روسیه راه فضا را به روی آمریکا می‌بندد؟

ناسا اعلام کرد، به همکاری مشترک خود با روسیه در حوزه فضا ادامه داده و همچنان از موتورهای آر دی ۱۸۰  (RD-180) روسی استفاده می‌کند؛ درحالی‌که تلاش برای توسعه یک سیستم جایگزین توسط شرکت‌های آمریکایی با جدیت پیگیری می‌شود.
سال‌هاست که ائتلاف پرتاب متحد (United Launch Alliance)  سرمایه‌گذاری مشترک سیستم‌های فضایی لاکهید مارتین (Lockheed Martin) و بخش امنیتی، فضایی و دفاعی بوئینگ (BDS)  برای ماهواره‌بر اطلس ۵ (Atlas V) به موتورهای آر دی ۱۸۰  تولیدشده توسط شرکت انرگوماش (Energomash) روسیه شرکت تولیدکننده موتور موشک وابسته است.
طبق اعلام ائتلاف پرتاب متحد (ULA)، استفاده از موتورهای موشک روسی تا سال ۲۰۲۵-۲۰۲۴ یا حتی ۲۰۲۸ ادامه خواهد داشت.
در این شرایط و باوجود وابستگی آمریکا به روسیه درحوزه فضا، اعمال تحریم از سوی واشنگتن بر ضد مسکو، باعث شدت گرفتن تنش‌های سیاسی میان دو کشور شده است.
سرگئی ریابوخین (Sergey Ryabukhin)، نماینده پارلمان روسیه در پاسخ به دور جدید تحریم‌های آمریکا بر ضد روسیه،  هشدار داد که مسکو می‌تواند تحویل موتورهای آر دی ۱۸۰ را پیش از اتمام قرارداد، متوقف کند.
قانون مجوز دفاع ملی (NDAA) آمریکا، خرید موتورهای موشک روسیه را از دسامبر ۲۰۲۲ محدود کرده است؛ اما تا زمان تکمیل شدن و تولید سیستم جایگزین، آمریکا تمایل دارد همکاری خود را با روسیه در این زمینه ادامه دهد.
شاید نگرانی آمریکا نسبت به تهدید روسیه را بتوان در سخنان جیم بریدنستاین (Jim Bridenstine)، مدیر ناسا، مشاهده کرد. وی گفت: «ایالات متحده در تلاش برای قطع وابستگی به موتورهای آر دی ۱۸۰است؛ با این حال قصد دارد به همکاری مشترک در حوزه فضایی با روسیه ادامه ‌دهد.»
مدیر ناسا درعین حال تأکید کرد: «اطمینان دارم که بوئینگ (Boing)، اسپیس‌ایکس (SpaceX) و سایر شرکت‌های آمریکایی در نهایت می‌توانند جایگزین مناسب و قابل اعتمادی برای موتورهای روسی تولید کنند.»
بریدنستاین همچنین در حالی از تمایل برای دیدار با رئیس آژانس فضایی روسیه (Roscosmos) خبر داد که نام ژنرال دیمیتری راگوزین (Dmitry Rogozin) در لیست سیاه وزارت امورخارجه ایالات متحده قرار دارد.
روسکاسموس چندی قبل اعلام کرد که ژنرال راگوزین می‌تواند اوایل اکتبر (مهرماه) با همتای آمریکایی خود در بایکنور (قزاقستان) دیدار کند.

منبع: سینا پرس

ماهواره‌بر و پرتاب | دیپلماسی فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

روسیه و اروپا می‌توانند بدون کمک آمریکا به مریخ سفر کنند

1397/05/03
دولت آمریکا سال‌ها است با به اجرا گذاشتن قوانین تحریمی بر علیه کشورهای مختلف بتدریج شرکای خود را در زمینه‌های مختلف از جمله فضانوردی از دست می‌دهد. موسسات و سازمان‌های فضایی در اروپا از...

فناوری فضایی برگ برنده روسیه در نبرد سیاسی با آمریکا

1397/05/08
در پی بروز مناقشات سیاسی بین آمریکا و روسیه که منجر به اعلام تحریم‌هایی جدید از سوی ترامپ علیه روسیه شد، به نظر می‌رسد این موضوع برای سازمان فضایی ناسا گران تمام‌شده و آمریکا برای پیشبرد...

نگرانی ناسا درباره خصوصی‌سازی ایستگاه فضایی بین‌المللی

1397/05/14
آژانس فضایی آمریکا در مورد خصوصی‌سازی ایستگاه فضایی بین‌المللی دچار تردید شده است، چرا که با توقف بودجه تحقیقاتی فدرال از سال ۲۰۲۵،با چالش‌های جدی روبرو خواهد شد. طرح‌های خصوصی‌سازی ایستگاه...

پربازدیدکننده ترین خبر

خرابی بی‌سابقه ماهواره‌های موقعیت‌یاب اروپا

سامانه ماهواره‌ای مکان‌یابی اختصاصی اروپا موسوم به گالیلئو (Galileo) از تاریخ ۱۱ ژوئیه (۲۰ تیر) از کار افتاده و این رویداد بی‌سابقه موجب نگرانی‌های جدی شده است.