1397/05/22

اطلاع‌رسانی روسکاسموس درباره سفر غیرعادی سایوز

سازمان فضایی روسیه روسکاسموس (Roscosmos) درباره پرتاب بعدی ناوکیهانی سایوز اطلاعات جدیدی را منتشر کرد که نشان می‌دهد این سفر با مأموریت‌های سال‌های اخیر متفاوت است. در اطلاعیه روسکاسموس آمده است که سایوز ام.اس- ۱۰ تنها دو نفر سرنشین خواهد داشت. اعضای گروه اعزامی شماره ۵۷ ایستگاه فضایی بین‌المللی که...
اطلاع‌رسانی روسکاسموس  درباره سفر غیرعادی سایوز

سازمان فضایی روسیه روسکاسموس (Roscosmos) درباره پرتاب بعدی ناوکیهانی سایوز اطلاعات جدیدی را منتشر کرد که نشان می‌دهد این سفر با مأموریت‌های سال‌های اخیر متفاوت است.
در اطلاعیه روسکاسموس آمده است که سایوز ام.اس- ۱۰ تنها دو نفر سرنشین خواهد داشت. اعضای گروه اعزامی شماره ۵۷ ایستگاه فضایی بین‌المللی که با این سفینه به مجتمع مداری منتقل خواهند شد شامل یک کیهان‌نورد باسابقه و یک فضانورد تازه‌کار خواهند بود.
خدمه این سفینه شامل آلکسی آووچینین (Aleksey Ovchinin) کیهان‌نورد روسکاسموس به‌عنوان فرمانده سفینه و تایلر هگ (Tyler Hague) فضانورد ناسا با سمت مهندس پرواز خواهند بود.

اطلاع‌رسانی روسکاسموس  درباره سفر غیرعادی سایوز

آلکسی هگ

این دو نفر را اولگ کانوننکو (Oleg Kononenko), کیهان‌نورد روسکاسموس و دیوید سن ژاک (David Saint-Jacques), فضانورد ناسا پشتیبانی خواهند کرد تا اگر برای هر یک اتفاق غیرمنتظره‌ای افتاد جایگزین شوند.

ناوهای سایوز ام.اس گنجایش سه سرنشین را دارند اما سایوز ام.اس- ۱۰ تنها دو نفر را به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد برد زیرا در بازگشت باید اولین فضانورد اماراتی را نیز به زمین بیاورد.

این مأموریت، یک‌صد و سی و نهمین پرواز مأموریت سرنشین دار ناو کیهانی سایوز از سال ۱۹۶۷ خواهد بود.

آووچینین فرمانده سفینه در ۲۸ سپتامبر ۱۹۷۱ در ریبینسک(Rybinsk) استان یاروسلاول(Yaroslavl) روسیه به دنیا آمد. او که در پایان تحصیلات متوسطه به دانشگاه نیروی هوایی روسیه روی آورد در  سال ۲۰۰۶ به‌عنوان فضانورد انتخاب شد. اولین پرواز فضایی آووچینین بر عرشه ناو کیهانی سایوز تی.ام.آ-۲۰ ام (Soyuz TM-20M) در ۱۸ مارس ۲۰۱۶ آغاز شد و بعد از ۱۷۲ روز پایان یافت و نامش را به‌عنوان پانصد و چهل و هفتمین فضانورد جهان و یک‌صد و بیستمین کیهان‌نورد روسیه به ثبت رساند.

اطلاع‌رسانی روسکاسموس  درباره سفر غیرعادی سایوز

آلکسی آووچینین
سفر با سایوز ام.اس- ۱۰ دومین مأموریت مداری آووچینین به‌حساب می‌آید و انتظار می‌رود طول مدت اقامت فضایی او را به حدود یک سال برساند.
تایلر هگ سرهنگ دوم نیروی هوایی آمریکا در ۲۴ سپتامبر ۱۹۷۵ در شهر بلویل (Belleville) از ایالت کانزاس (Kansas) آمریکا به دنیا آمد. وی در ۲۰۱۳ به جرگه فضانوردان ناسا پیوست.
روسکاسموس تاریخ پرتاب سایوز ام.اس- ۱۰ را ۱۰ نوامبر سال جاری مسیحی اعلام کرده است. آووچینین و هگ قرار است تا ۱۵ آوریل ۲۰۱۹ در مدار زمین فعالیت داشته باشند و در پایان مأموریت همراه با شهروند امارات که هنوز نامش معلوم نیست به زمین‌ برگردند.
۹ شهروند امارات از اوایل این ماه در روسیه بسر می‌برند و قرار است از بین آن‌ها دو نفر برای دیدن یک دوره آموزشی فشرده انتخاب شوند تا یکی از آن‌ها سفری ۱۰ روزه به ایستگاه فضایی بین‌المللی داشته باشد. اولین فضانورد اماراتی به همراه اولگ اسکریپوچکا (Oleg Skripochka) فضانورد روسکاسموس و کریستینا هاموک- کوچ (Christina Hammock-Koch) با سفینه سایوز ام.اس-۱۲ (Soyuz MS-12) از ۵ آوریل ۲۰۱۹ سفری ۱۰ روزه به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهد داشت و ۱۵ آوریل با ناو سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz MS-10) به زمین‌ برخواهد گشت.

 

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

جوان‌ترین فضانورد جهان که بود؟

1397/05/25
در حالی که دنیا هنوز از پرواز گاگارین (Yuri Gagarin) در شگفت بود رسانه‌های شوروی خبر پرتاب دومین فضانورد این کشور را اعلام کردند، اما تنها خبر این پرواز جهانیان را بهت زده نکرد بلکه سن فضانورد...

۹ فضانورد پرواز آزمایشی کپسول های فضایی ۲۰۱۹ انتخاب شدند

1397/05/14
ناسا ۹ فضانورد را انتخاب کرده تا در سال آتی میلادی در مأموریت‌های آزمایشی و همچنین نخستین فرایند ارسال کپسول‌های فضایی اسپیس ایکس (spaceX) و بوئینگ (Boing) شرکت کنند. این فضانوردان نخستین...

پربازدیدکننده ترین خبر

بازتاب پرتاب ماهواره پیام در رسانه‌های خارجی

ماهواره پیام امیرکبیر پس از گذشت 13 سال از آغاز طراحی سرانجام بامداد امروز به فضا پرتاب شد اما به علت نرسیدن سرعت ماهواره‌بر سفیر به میزان لازم، قرارگیری ماهواره در مدار با موفقیت همراه نبود. به دلیل ظهور منظومه‌های ماهواره‌ای پرتعداد، پرتاب ماهواره‌بر امروزه امری متداول است و حتی شکست در پرتاب ماهواره نیز بعضا توسط همه رسانه‌های خبری پوشش داده نمی‌شود. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی چه موفقیت آمیز باشد و چه نباشد، همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است. سایت یورونیوز (euronews) به نقل از خبرگزاری رویترز نوشت: واشنگتن به تهران هشدار داده بود که سه پرتاب برنامه‌ریزی‌شده برای این ماه بر خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل می‌باشد. نیویورک تایمز (New York Times) با رویکردی سیاسی تنها به صحبت‌های اخیر مایک پمپئو (Mike Pompeo) وزیر امور خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو (Benjamin Netanyahu) نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پرداخت و به ماهواره‌های پیام و دوستی نپرداخت. سایت‌های خبری دیگر نیز از جمله ان بی سی (nbcnews) و آسوشیتد پرس (Associated Press) با انتشار اخباری مشابه به بازتاب‌های سیاسی این پرتاب بین مقامات آمریکایی و ایرانی پرداختند.