1397/05/24

تصویر نجومی روز ناسا: سیاره سرخ، ماه سرخ و مریخ

سیاره مریخ که همچنین بانام سیاره سرخ شناخته می‌شود، اغلب بارنگ مایل به قرمز در آسمان تاریک‌شب‌های زمین دیده می‌شود. سیاره مریخ، به‌روشنی در قسمت بالا سمت چپ این تصویر جذاب می‌درخشد. این نمای گرگ ‌ومیش صبحگاهی زیبا، مورنینگتون پنیسولا واقع در ایالت ویکتوریا کشور استرالیا است. این تصویر در تاریخ ۲۷ جولای...
تصویر نجومی روز ناسا: سیاره سرخ، ماه سرخ و مریخ

سیاره مریخ که همچنین بانام سیاره سرخ شناخته می‌شود، اغلب بارنگ مایل به قرمز در آسمان تاریک‌شب‌های زمین دیده می‌شود.
سیاره مریخ، به‌روشنی در قسمت بالا سمت چپ این تصویر جذاب می‌درخشد. این نمای گرگ ‌ومیش صبحگاهی زیبا، مورنینگتون پنیسولا واقع در ایالت ویکتوریا کشور استرالیا است.
علاوه بر مریخ، کره ماه و سیاره زمین هم به نظر قرمز می‌آیند.
این تصویر در تاریخ ۲۷ جولای (۵ مرداد)، هنگامی‌که گرفت کلی ماه در حال تمام شدن بود، گرفته‌شده است.
کره ماه به خاطر قرار گرفتن در سایه مرکزی زمین، قرمز شده است؛ سایه‌ای که کاملاً هم تاریک نیست.
همچنین در زمین، هنگام طلوع‌ها و غروب‌های خورشید، نور قرمزرنگ ضعیفی در آسمان مشاهده می‌شود و اگر در آن زمان‌ها از ماه به زمین نگاه کنیم، سیاره زمین را با لبه‌ای قرمزرنگ مشاهده می‌کنیم.
طلوع‌ها و غروب‌ها به این دلیل قرمزرنگ هستند چون جو زمین، نور آبی را بیشتر از قرمز، پراکنده می‌کند و آسمان گرگ ‌ومیشی بارنگ آبی ضعیف (کم‌نور) به وجود می‌آورد.
البته، صخره‌های عجیب تصویر را هم می‌بینید که با طلوع آفتاب استرالیا، قرمز شده‌اند.

 

نجوم | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

کوتاه و خواندنی؛نخستین پرواز همزمان دو سفینه سرنشین دار چه وقت انجام شد؟

نخستین پرواز همزمان دو سفینه سرنشین‌دار در مدار زمین توسط فضانوردان وستک – ۳ و ۴ (vostak-3,4) انجام شد. سفینه فضایی وستک۳ در اوت ۱۹۶۲ به فضا پرتاب شد. یک روز بعد وستک۴ با یک فضانورد راهی مدار زمین گردید. سرنشینان این دو سفینه توانستند ناوهای خود را تا چند کیلومتری به یکدیگر نزدیک کنند. در جریان این ماموریت نخستین تصاویر زنده تلویزیونی از فضا به زمین مخابره شد.