1397/05/24

تصویر نجومی روز ناسا: سیاره سرخ، ماه سرخ و مریخ

سیاره مریخ که همچنین بانام سیاره سرخ شناخته می‌شود، اغلب بارنگ مایل به قرمز در آسمان تاریک‌شب‌های زمین دیده می‌شود. سیاره مریخ، به‌روشنی در قسمت بالا سمت چپ این تصویر جذاب می‌درخشد. این نمای گرگ ‌ومیش صبحگاهی زیبا، مورنینگتون پنیسولا واقع در ایالت ویکتوریا کشور استرالیا است. این تصویر در تاریخ ۲۷ جولای...
تصویر نجومی روز ناسا: سیاره سرخ، ماه سرخ و مریخ

سیاره مریخ که همچنین بانام سیاره سرخ شناخته می‌شود، اغلب بارنگ مایل به قرمز در آسمان تاریک‌شب‌های زمین دیده می‌شود.
سیاره مریخ، به‌روشنی در قسمت بالا سمت چپ این تصویر جذاب می‌درخشد. این نمای گرگ ‌ومیش صبحگاهی زیبا، مورنینگتون پنیسولا واقع در ایالت ویکتوریا کشور استرالیا است.
علاوه بر مریخ، کره ماه و سیاره زمین هم به نظر قرمز می‌آیند.
این تصویر در تاریخ ۲۷ جولای (۵ مرداد)، هنگامی‌که گرفت کلی ماه در حال تمام شدن بود، گرفته‌شده است.
کره ماه به خاطر قرار گرفتن در سایه مرکزی زمین، قرمز شده است؛ سایه‌ای که کاملاً هم تاریک نیست.
همچنین در زمین، هنگام طلوع‌ها و غروب‌های خورشید، نور قرمزرنگ ضعیفی در آسمان مشاهده می‌شود و اگر در آن زمان‌ها از ماه به زمین نگاه کنیم، سیاره زمین را با لبه‌ای قرمزرنگ مشاهده می‌کنیم.
طلوع‌ها و غروب‌ها به این دلیل قرمزرنگ هستند چون جو زمین، نور آبی را بیشتر از قرمز، پراکنده می‌کند و آسمان گرگ ‌ومیشی بارنگ آبی ضعیف (کم‌نور) به وجود می‌آورد.
البته، صخره‌های عجیب تصویر را هم می‌بینید که با طلوع آفتاب استرالیا، قرمز شده‌اند.

 

نجوم | عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

افزایش توان هند در ارسال محموله به فضا

ماهواره مخابراتی هندی جی ست-29 (GSAT-29) هفته گذشته از پایگاه فضایی ساتیش دهاوان (Satish Dhawan Space Centre) توسط ماهواره‌بر سنگین ​GSLV Mk III به فضا پرتاب شد. این ماهواره پس از ماهواره جی ست-17، دومین ماهواره سنگین هند محسوب شده و همچنین سنگین‌ترین ماهواره هندی است که از خاک این کشور به فضا پرتاب شده است. هند پیش از این توانایی پرتاب ماهواره‌های سنگین را به فضا نداشت و برای ارسال این قبیل ماهواره‌ها به فرانسه متکی بود. ماهواره مخابراتی جی ست-29 به تعدادی ترانسپاندر باندهای Ka و Ku مجهز شده است. این ماهواره 3423 کیلوگرمی قرار است پهنای باند اینترنتی را به مناطق دورافتاده ارائه دهد. پرتاب چهارشنبه 23 آبان، پنجمین پرتاب فضایی هند در سال 2018 می‌باشد و به احتمال زیاد این تعداد در عدد 5 متوقف نخواهد شد.