1397/05/20

کاوشگر خورشیدی ناسا تا ساعاتی دیگر پرتاب می‌شود

ناسا اعلام کرد که تا ساعاتی دیگر کاوشگر خورشیدی پارکر را به سمت تاج خورشید خواهد فرستاد. به نقل از ناسا، کاوشگر خورشیدی پارکر (ParkerSolar Probe) در ساعت ۱۲:۰۳ ظهر امروز به فضا پرتاب خواهد شد. این فضاپیما به نزدیک‌ترین فاصله بشر به خورشید خواهد رسید.پارکر مستقیماً به سمت خورشید خواهد رفت و به فاصله...
کاوشگر خورشیدی ناسا تا ساعاتی دیگر پرتاب می‌شود

ناسا اعلام کرد که تا ساعاتی دیگر کاوشگر خورشیدی پارکر را به سمت تاج خورشید خواهد فرستاد.

 به نقل از ناسا، کاوشگر خورشیدی پارکر (ParkerSolar Probe) قرار بود در ساعت ۱۲:۰۳ ظهر امروز به فضا پرتاب شود. این فضاپیما به نزدیک‌ترین فاصله بشر به خورشید خواهد رسید.

کاوشگر خورشیدی ناسا تا ساعاتی دیگر پرتاب می‌شود

 

این کاوشگر که به‌اندازه یک ماشین کوچک است، از ایستگاه پرتاب نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا، سوار بر یک موشک سنگین دلتا  IV  اتحادیه پرتاب‌های آمریکا به سمت خورشید پرتاب خواهد شد.
پارکر مستقیماً به سمت خورشید خواهد رفت و به فاصله شش میلیون کیلومتری از سطح خورشید خواهد رسید.
برای رسیدن به خورشید، پارکر نیاز دارد به‌سرعت از زمین جدا شود. ازاین‌رو، از موشک قدرتمند دلتا که پس از موشک فالکون هوی شرکت اسپیس‌ایکس، دومین موشک قدرتمند دنیا است، استفاده می‌شود.

کاوشگر خورشیدی ناسا تا ساعاتی دیگر پرتاب می‌شود
این مأموریت ۲۴ بار مدار را طی می‌کند که طی ۷ سال انجام می‌شود و به‌تدریج فضاپیما به خورشید نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود.
مقامات ناسا می‌گویند: درنهایت در نزدیک‌ترین نقطه ممکن در سال ۲۰۲۵، کاوشگر خورشیدی پارکر به شش میلیون کیلومتری سطح خورشید خواهد رسید که به حدی نزدیک است که درواقع در اتمسفر فوق‌العاده داغ خورشید به نام تاج خورشیدی کرونا (corona) پرواز خواهد کرد.
این فضاپیما به لطف تلاش چندین ساله مهندسان برای طراحی یک سپر حرارتی قدرتمند، طی سال‌های مأموریت خود در گرمای فوق‌العاده زیاد اتمسفر خورشید زنده می‌ماند.
این سپر نه‌تنها وزن زیادی به فضاپیما اضافه نمی‌کند، بلکه ابزار تعبیه‌شده روی فضاپیما را در محدوده دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد نگه می‌دارد.
همین‌طور که پارکر در حال گردش در مدار خود است، این ابزارها برای حل ۳ راز علمی اصلی درباره خورشید به کار گرفته می‌شوند.
چرا جو خورشید داغ‌تر از سطح خورشید می‌شود؟
شراره‌های خورشیدی حاوی ذرات باردار که در فضا منتشر می‌شوند، چگونه متولد می‌شوند؟
چه چیزی موجب انفجارهای غول‌پیکری می‌شود که دانشمندان آن را "خروج جرم از تاج خورشیدی" می‌نامند؟
پاسخ این سؤالات برای درک دانشمندان از چگونگی کارکرد ستاره‌های دیگر، بسیار مهم است.
گفتنی است، پرتاب این کاوشگر تاکنون چندین بار به تأخیر افتاده است. حال باید دید که پرتاب پارکر در امروز با موفقیت روبه‌رو خواهد شد یا خیر؟
شما می‌توانید این پرتاب را به‌صورت زنده در سایت Space.com تماشا کنید.

 

ماهواره‌بر و پرتاب | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کاوشگر پارکر ناسا چگونه به خورشید نزدیک می‌شود؟

1397/05/13
طی چند هفته آینده ناسا یکی از جاه‌طلبانه‌ترین پروژه‌هایش را به انجام می‌رساند. کاوشگر خورشیدیِ پارکر برای لمس کردن خورشید تا جایی به سطح خورشید نزدیک خواهد شد که پیش از این سابقه نداشته...

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر فضاپیمای BepiColumbo به سمت سیاره عطارد آغاز شد

اولین مأموریت آژانس فضایی اروپا (ESA) به سیاره عطارد بامداد روز ۲۸ مهر از پایگاه فضایی گویان فرانسه آغاز شد. فضاپیمای بپی‌کلمبو (BepiColumbo ) رأس ساعت ۵:۱۵بامداد سوار بر ماهواره‌بر آریان ۵ پرتاب شد و سفری هفت ساله را به سمت نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید آغاز کرد. فاصله زمین تا عطارد ۲۴۰میلیون کیلومتر است ولی کل سفر فضاپیمای مورد بحث به حدود 9 میلیارد کیلومتر خواهد رسید. با وجود هوای نیمه ابری، عملیات پرتاب با تلاش مشترک آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ژاپن (JAXA) به شکل بی نقصی انجام شد. دو دقیقه پس از پرتاب، دو بوستر اولیه از آریان ۵ جدا شدند. طی ۹دقیقه وظیفه موتور اصلی هم به پایان رسید و BepiColumbo سوار بر ماژول انتقال و مرحله بالایی به مدار پایینی زمین رسیدند. نهایتاً در زمان ۲۷دقیقه پس از پرتاب، فضاپیما به طور کامل از سامانه پرتاب جدا شد و سفرش را آغاز کرد. سیگنال‌های اولیه نشان می‌دهند که ماهواره مورد بحث کاملاً سالم و عملیاتی است. به خاطر نیروی گرانش عظیم خورشید، انرژی مورد نیاز برای رسیدن به عطارد تقریباً معادل انرژی برای رسیدن به پلوتو است. آریان ۵ قدرت کافی برای طی این مسیر ندارد و پیشرانه‌های یونی روی فضاپیما هم از عهده این کار بر نمی‌آیند. به همین دلیل بپی‌کلمبو مجبور است مانورهای خاصی را برای دستیابی به سرعت مورد نیاز انجام دهد. یکی از این مانورها در سال ۲۰۲۰ دور زمین انجام می‌شود، دو مورد در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دور سیاره ناهید، و شش مانور بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۵ دور عطارد تا نهایتاً فضاپیما در تاریخ پنجم دسامبر ۲۰۲۵ در مدار مورد نظر قرار گیرد. پس از قرار گرفتن در مدار، بپی‌کلمبو به دو مدارگرد تقسیم می‌شود: مدارگرد مرکوری (MPO) متعلق به آژانس فضایی اروپا و مدارگرد مگنتوسفری مرکوری (MMO) متعلق به ژاپن. برای اولین بار است که دو فضاپیما به شکل همزمان به سمت عطارد ارسال می‌شوند تا در مورد ساختار، میدان مغناطیسی و فقدان اتمسفر این سیاره تحقیق کنند.