1397/05/20

کاوشگر خورشیدی ناسا تا ساعاتی دیگر پرتاب می‌شود

ناسا اعلام کرد که تا ساعاتی دیگر کاوشگر خورشیدی پارکر را به سمت تاج خورشید خواهد فرستاد. به نقل از ناسا، کاوشگر خورشیدی پارکر (ParkerSolar Probe) در ساعت ۱۲:۰۳ ظهر امروز به فضا پرتاب خواهد شد. این فضاپیما به نزدیک‌ترین فاصله بشر به خورشید خواهد رسید.پارکر مستقیماً به سمت خورشید خواهد رفت و به فاصله...
کاوشگر خورشیدی ناسا تا ساعاتی دیگر پرتاب می‌شود

ناسا اعلام کرد که تا ساعاتی دیگر کاوشگر خورشیدی پارکر را به سمت تاج خورشید خواهد فرستاد.

 به نقل از ناسا، کاوشگر خورشیدی پارکر (ParkerSolar Probe) قرار بود در ساعت ۱۲:۰۳ ظهر امروز به فضا پرتاب شود. این فضاپیما به نزدیک‌ترین فاصله بشر به خورشید خواهد رسید.

کاوشگر خورشیدی ناسا تا ساعاتی دیگر پرتاب می‌شود

 

این کاوشگر که به‌اندازه یک ماشین کوچک است، از ایستگاه پرتاب نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا، سوار بر یک موشک سنگین دلتا  IV  اتحادیه پرتاب‌های آمریکا به سمت خورشید پرتاب خواهد شد.
پارکر مستقیماً به سمت خورشید خواهد رفت و به فاصله شش میلیون کیلومتری از سطح خورشید خواهد رسید.
برای رسیدن به خورشید، پارکر نیاز دارد به‌سرعت از زمین جدا شود. ازاین‌رو، از موشک قدرتمند دلتا که پس از موشک فالکون هوی شرکت اسپیس‌ایکس، دومین موشک قدرتمند دنیا است، استفاده می‌شود.

کاوشگر خورشیدی ناسا تا ساعاتی دیگر پرتاب می‌شود
این مأموریت ۲۴ بار مدار را طی می‌کند که طی ۷ سال انجام می‌شود و به‌تدریج فضاپیما به خورشید نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود.
مقامات ناسا می‌گویند: درنهایت در نزدیک‌ترین نقطه ممکن در سال ۲۰۲۵، کاوشگر خورشیدی پارکر به شش میلیون کیلومتری سطح خورشید خواهد رسید که به حدی نزدیک است که درواقع در اتمسفر فوق‌العاده داغ خورشید به نام تاج خورشیدی کرونا (corona) پرواز خواهد کرد.
این فضاپیما به لطف تلاش چندین ساله مهندسان برای طراحی یک سپر حرارتی قدرتمند، طی سال‌های مأموریت خود در گرمای فوق‌العاده زیاد اتمسفر خورشید زنده می‌ماند.
این سپر نه‌تنها وزن زیادی به فضاپیما اضافه نمی‌کند، بلکه ابزار تعبیه‌شده روی فضاپیما را در محدوده دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد نگه می‌دارد.
همین‌طور که پارکر در حال گردش در مدار خود است، این ابزارها برای حل ۳ راز علمی اصلی درباره خورشید به کار گرفته می‌شوند.
چرا جو خورشید داغ‌تر از سطح خورشید می‌شود؟
شراره‌های خورشیدی حاوی ذرات باردار که در فضا منتشر می‌شوند، چگونه متولد می‌شوند؟
چه چیزی موجب انفجارهای غول‌پیکری می‌شود که دانشمندان آن را "خروج جرم از تاج خورشیدی" می‌نامند؟
پاسخ این سؤالات برای درک دانشمندان از چگونگی کارکرد ستاره‌های دیگر، بسیار مهم است.
گفتنی است، پرتاب این کاوشگر تاکنون چندین بار به تأخیر افتاده است. حال باید دید که پرتاب پارکر در امروز با موفقیت روبه‌رو خواهد شد یا خیر؟
شما می‌توانید این پرتاب را به‌صورت زنده در سایت Space.com تماشا کنید.

 

ماهواره‌بر و پرتاب | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کاوشگر پارکر ناسا چگونه به خورشید نزدیک می‌شود؟

1397/05/13
طی چند هفته آینده ناسا یکی از جاه‌طلبانه‌ترین پروژه‌هایش را به انجام می‌رساند. کاوشگر خورشیدیِ پارکر برای لمس کردن خورشید تا جایی به سطح خورشید نزدیک خواهد شد که پیش از این سابقه نداشته...

پربازدیدکننده ترین خبر

گرفتاری‌های سیاسی برای ماهواره‌بر ایرانی

ماهواره‌بر ایرانی بالاخره بعد از ماه‌ها انتظار برای پرتاب ماهواره‌‌ دانشگاه امیرکبیر از سوی عالی‌ترین مقامات کشور مجوز پرتاب گرفت. خبری که صرف نظر از موفقیت یا عدم موفقیت در پرتاب، دنیای سیاست را در ابعاد بین‌المللی تکان داد اما در دنیای فناوری شاید بیش از یک خبر پرتاب ناموفق ماهواره‌ سبک به مدار نزدیک‌ به زمین نبود اتفاقی که برای کشورهای نوظهور فضایی چندان هم غیر طبیعی نیست. با وجود آنکه تنها ۲۵ کشور به همراه اتحادیه اروپا توانایی پرتاب‌های فضایی را دارند، پرتاب ماهواره‌بر، امری متداول است که امروزه نه تنها دولت‌ها بلکه شرکت‌های خصوصی نیز آن را انجام می‌دهند. علاقه سرمایه‌داران به منظومه‌های پرتعداد ماهواره‌های کوچک نیز باعث شده تا هر روز بر تعداد پرتاب‌های فضایی اضافه شود. به همین دلیل اخبار پرتاب ماهواره‌بر در حال از دست دادن جذابیت خود برای رسانه‌هاست. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است که به اقتضا حال و روز دنیای سیاست برخوردهای متفاوتی از سوی دولت‌ها با این موضوع صورت می‌گیرد.