1397/05/20

کاوشگر خورشیدی ناسا تا ساعاتی دیگر پرتاب می‌شود

ناسا اعلام کرد که تا ساعاتی دیگر کاوشگر خورشیدی پارکر را به سمت تاج خورشید خواهد فرستاد. به نقل از ناسا، کاوشگر خورشیدی پارکر (ParkerSolar Probe) در ساعت ۱۲:۰۳ ظهر امروز به فضا پرتاب خواهد شد. این فضاپیما به نزدیک‌ترین فاصله بشر به خورشید خواهد رسید.پارکر مستقیماً به سمت خورشید خواهد رفت و به فاصله...
کاوشگر خورشیدی ناسا تا ساعاتی دیگر پرتاب می‌شود

ناسا اعلام کرد که تا ساعاتی دیگر کاوشگر خورشیدی پارکر را به سمت تاج خورشید خواهد فرستاد.

 به نقل از ناسا، کاوشگر خورشیدی پارکر (ParkerSolar Probe) قرار بود در ساعت ۱۲:۰۳ ظهر امروز به فضا پرتاب شود. این فضاپیما به نزدیک‌ترین فاصله بشر به خورشید خواهد رسید.

کاوشگر خورشیدی ناسا تا ساعاتی دیگر پرتاب می‌شود

 

این کاوشگر که به‌اندازه یک ماشین کوچک است، از ایستگاه پرتاب نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدا، سوار بر یک موشک سنگین دلتا  IV  اتحادیه پرتاب‌های آمریکا به سمت خورشید پرتاب خواهد شد.
پارکر مستقیماً به سمت خورشید خواهد رفت و به فاصله شش میلیون کیلومتری از سطح خورشید خواهد رسید.
برای رسیدن به خورشید، پارکر نیاز دارد به‌سرعت از زمین جدا شود. ازاین‌رو، از موشک قدرتمند دلتا که پس از موشک فالکون هوی شرکت اسپیس‌ایکس، دومین موشک قدرتمند دنیا است، استفاده می‌شود.

کاوشگر خورشیدی ناسا تا ساعاتی دیگر پرتاب می‌شود
این مأموریت ۲۴ بار مدار را طی می‌کند که طی ۷ سال انجام می‌شود و به‌تدریج فضاپیما به خورشید نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود.
مقامات ناسا می‌گویند: درنهایت در نزدیک‌ترین نقطه ممکن در سال ۲۰۲۵، کاوشگر خورشیدی پارکر به شش میلیون کیلومتری سطح خورشید خواهد رسید که به حدی نزدیک است که درواقع در اتمسفر فوق‌العاده داغ خورشید به نام تاج خورشیدی کرونا (corona) پرواز خواهد کرد.
این فضاپیما به لطف تلاش چندین ساله مهندسان برای طراحی یک سپر حرارتی قدرتمند، طی سال‌های مأموریت خود در گرمای فوق‌العاده زیاد اتمسفر خورشید زنده می‌ماند.
این سپر نه‌تنها وزن زیادی به فضاپیما اضافه نمی‌کند، بلکه ابزار تعبیه‌شده روی فضاپیما را در محدوده دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد نگه می‌دارد.
همین‌طور که پارکر در حال گردش در مدار خود است، این ابزارها برای حل ۳ راز علمی اصلی درباره خورشید به کار گرفته می‌شوند.
چرا جو خورشید داغ‌تر از سطح خورشید می‌شود؟
شراره‌های خورشیدی حاوی ذرات باردار که در فضا منتشر می‌شوند، چگونه متولد می‌شوند؟
چه چیزی موجب انفجارهای غول‌پیکری می‌شود که دانشمندان آن را "خروج جرم از تاج خورشیدی" می‌نامند؟
پاسخ این سؤالات برای درک دانشمندان از چگونگی کارکرد ستاره‌های دیگر، بسیار مهم است.
گفتنی است، پرتاب این کاوشگر تاکنون چندین بار به تأخیر افتاده است. حال باید دید که پرتاب پارکر در امروز با موفقیت روبه‌رو خواهد شد یا خیر؟
شما می‌توانید این پرتاب را به‌صورت زنده در سایت Space.com تماشا کنید.

 

ماهواره‌بر و پرتاب | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

کاوشگر پارکر ناسا چگونه به خورشید نزدیک می‌شود؟

1397/05/13
طی چند هفته آینده ناسا یکی از جاه‌طلبانه‌ترین پروژه‌هایش را به انجام می‌رساند. کاوشگر خورشیدیِ پارکر برای لمس کردن خورشید تا جایی به سطح خورشید نزدیک خواهد شد که پیش از این سابقه نداشته...

پربازدیدکننده ترین خبر

لزوم حمایت مردم، مسئولین و مراکز استانی از پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز

در دیدار رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز با نماینده ولی فقیه و امام جمعه تبریز در استان بر لزوم حمایت مردم، مسئولین و مراکز استانی از پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز تاکید شد. نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در این دیدار با اشاره به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های این پژوهشکده گفت: «نه تنها مردم استان بلکه برخی از مسئولین و مدیران اجرایی نیز از این ظرفیت در استان بی اطلاع هستند.» حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم خاطرنشان کرد: «انتظار می‌رود مدیران این مجموعه با حضور در جلسات شورای اداری ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود را تبیین و نسبت به معرفی دقیق آن اقدام کنند.» رییس پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز نیز در این دیدار از این مجموعه به عنوان یکی از قطب‌های حوزه فضایی کشور نام برد و گفت: «پژوهشکده رانشگرهای فضایی به‌عنوان قطب فناوری فضایی و فناوری‌های های تک در شمال غرب کشور است.» حسن رضائی حقیقت اظهار کرد: «در طول سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌های کلانی در حوزه فضا در کشور صورت گرفته است و بخشی از این سرمایه گذاری در استان آذربایجان شرقی بوده است.» وی ادامه داد: «پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز یکی از پنج پژوهشکده فضایی مهم پژوهشگاه فضایی ایران در کشور بوده و علاوه بر این پژوهشکده که در استان آذربایجان شرقی فعالیت دارد سه پژوهشکده استانی دیگر نیز در اصفهان، فارس و البرز فعال می‌باشند.» وی خاطرنشان کرد: «امروز در سطح جهانی حوزه فضا به یک موضوع بسیار مهم تبدیل شده است و در آینده کشورهایی حرف برای گفتن خواهند داشت که بتوانند در حوزه فضا تاثیرگذار باشند.» رییس پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز ادامه داد: «در حوزه فضا گام‌های بسیار خوبی در این سال‌ها برداشته شده است فاصله‌ای که ما در طی چندسال طی کردیم بسیار مطلوب بوده است و حتی خبیث‌ترین دشمنان کشور ما به موفقیت‌های کسب شده در حوزه فضا اقرار می‌کنند.»