1397/05/21

ایستگاه فضایی تیانگونگ چین سال ۲۰۲۲ به فضا پرتاب می شود

مقامات اداره فضانوردی چین اعلام کردند ایستگاه فضایی تیانگونگ (Tiangong) چین در سال ۲۰۲۲ به فضا پرتاب خواهد شد. این ایستگاه فضایی از استانداردهای مشابه ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) برخوردار خواهد بود و فضانوردان خارجی نیز می‌توانند در آن اقامت داشته باشند. ­به گفته مقامات چین، ایستگاه فضایی تیانگونگ...
ایستگاه فضایی تیانگونگ چین سال ۲۰۲۲ به فضا پرتاب می شود

مقامات اداره فضانوردی چین اعلام کردند ایستگاه فضایی تیانگونگ (Tiangong) چین در سال ۲۰۲۲ به فضا پرتاب خواهد شد.
این ایستگاه فضایی از استانداردهای مشابه ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) برخوردار خواهد بود و فضانوردان خارجی نیز می‌توانند در آن اقامت داشته باشند.
­به گفته مقامات چین، ایستگاه فضایی تیانگونگ بزرگتر از ایستگاه فضایی میر (Mir) روسیه و متشکل از یک مدول اصلی و دو کابین آزمایشگاهی است و برای قرار گرفتن سه تا شش فضانورد در آن فضای کافی وجود دارد.
ژانگ بائوشین، از کارشناسان فضانوردی چین، اعلام کرد: «تنها تعداد اندکی از کشورها قادر به قرار دادن ایستگاه فضایی در مدار زمین هستند و برنامه پرتاب تیانگونگ برنامه گسترده‌ای است که توانمندی‌های جامع و فراگیر علمی و فنی چین را به اثبات می‌رساند. این ایستگاه فضایی به چین امکان می‌دهد تا برای انجام دادن آزمایشات متعدد علمی از یک آزمایشگاه فضایی برخوردار باشد.»
تیانگونگ همچنین به یک تلسکوپ تحقیقاتی بزرگ مجهز خواهد بود که از قدرت وضوح مشابه تلسکوپ فضایی هابل برخوردار است. دو کابین آزمایشگاهی این فضاپیما به گونه‌ای طراحی شده است که از ویژگی انجام دادن آزمایش‌های سقوط آزاد و میکروگرانش (ریزگرانش) بهره‌مند باشند.

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

فضانوردان چین برای کار در ایستگاه فضایی بزرگ این کشور آماده می شوند

1397/05/07
بر اساس خبرهای منتشره گرچه تاریخ پرتاب ایستگاه فضایی بزرگ چین مشخص نیست اما گفته می‌شود بخش اصلی با نام تیانه-۱ (Tianhe-1) در سال ۲۰۲۰ راهی مدار زمین می شود. ایستگاه فضایی بزرگ چین که...

پربازدیدکننده ترین خبر

گرفتاری‌های سیاسی برای ماهواره‌بر ایرانی

ماهواره‌بر ایرانی بالاخره بعد از ماه‌ها انتظار برای پرتاب ماهواره‌‌ دانشگاه امیرکبیر از سوی عالی‌ترین مقامات کشور مجوز پرتاب گرفت. خبری که صرف نظر از موفقیت یا عدم موفقیت در پرتاب، دنیای سیاست را در ابعاد بین‌المللی تکان داد اما در دنیای فناوری شاید بیش از یک خبر پرتاب ناموفق ماهواره‌ سبک به مدار نزدیک‌ به زمین نبود اتفاقی که برای کشورهای نوظهور فضایی چندان هم غیر طبیعی نیست. با وجود آنکه تنها ۲۵ کشور به همراه اتحادیه اروپا توانایی پرتاب‌های فضایی را دارند، پرتاب ماهواره‌بر، امری متداول است که امروزه نه تنها دولت‌ها بلکه شرکت‌های خصوصی نیز آن را انجام می‌دهند. علاقه سرمایه‌داران به منظومه‌های پرتعداد ماهواره‌های کوچک نیز باعث شده تا هر روز بر تعداد پرتاب‌های فضایی اضافه شود. به همین دلیل اخبار پرتاب ماهواره‌بر در حال از دست دادن جذابیت خود برای رسانه‌هاست. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است که به اقتضا حال و روز دنیای سیاست برخوردهای متفاوتی از سوی دولت‌ها با این موضوع صورت می‌گیرد.