1397/05/23

مریخ نورد ناسا هسته‌ای می شود

مریخ نورد مارس ۲۰۲۰ (Mars 2020) ناسا به یک نیروگاه هسته‌ای کوچک مجهز شده که تامین برق آن را به شیوه‌ای ایمن و مطمئن ممکن می‌سازد. طراحی این منبع سوخت جدید برای مارس ۲۰۲۰ توسط دو شرکت Aerojet Rocketdyne و Teledyne صورت گرفته است.
مریخ نورد ناسا هسته‌ای می شود

مریخ نورد مارس ۲۰۲۰ (Mars 2020) ناسا به یک نیروگاه هسته‌ای کوچک مجهز شده که تامین برق آن را به شیوه‌ای ایمن و مطمئن ممکن می‌سازد.
طراحی این منبع سوخت جدید برای مارس ۲۰۲۰ توسط دو شرکت Aerojet Rocketdyne  و  Teledyne صورت گرفته است.
این نیروگاه تولیدکننده رادیوایزوتوپ ترموالکتریک چندمنظوره، ۱۲۵ وات برق در اختیار مریخ نورد ناسا می‌گذارد تا بتواند موتورهای خود را روشن نگه دارد و همچنین انرژی مورد نیاز سیستم‌های مختلف خود را تامین کند.
از این طریق گرمای مورد نیاز برای گرم نگهداشتن مریخ نورد در شب‌های بسیار سرد مریخ نیز فراهم می‌شود. مزیت دیگر استفاده از نیروگاه هسته‌ای برای تامین برق مریخ‌نورد ناسا این است که در صورت وقوع توفان‌های شدید شن در مریخ که بعضا تا چند ماه به طول می‌انجامد، مشکلی در زمینه تولید برق برای استفاده آن وجود نخواهد داشت. بسیاری از تولیدات دیگر ناسا برای تامین برق از صفحات خورشیدی استفاده می‌کنند که در صورت وقوع توفان شن در سطح مریخ کارآیی خود را از دست می‌دهند.
مریخ‌نورد ۲۰۲۰ مانند مریخ‌نورد فعلی ناسا یعنی کیوریسیتی (Curiosity) یک ربات شش چرخ هوشمند است که ابعاد آن حدود ۴ متر در ۴متر بوده و وظیفه اولیه آن بررسی نقاطی از کره مریخ است که زمانی قابل سکونت بوده‌اند. در جریان این بررسی‌ها مقداری از خاک و سنگ‌ها و صخره‌های مریخ جمع‌آوری شده و بر روی آن‌ها بررسی‌هایی انجام می‌شود تا اعزام سفینه‌های سرنشین‌دار به کره مریخ در آینده با سهولت بیشتری صورت بگیرد.

فناوری‌های نوین | کاوش‌های فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

به تعویق افتادن ماموریت ناسا به مریخ

1394/10/05
ناسا اعلام کرد که ماموريت بزرگ به مريخ، به دليل وجود يک قطعه معيوب در تجهيزات که نمي‌تواند تثبيت شود، حداقل دو سال به تعويق افتاد. راه‌اندازي اين کاوشگربه دليل نقص ممتد در ابزار لرزه‌نگار...

پربازدیدکننده ترین خبر

بازتاب پرتاب ماهواره پیام در رسانه‌های خارجی

ماهواره پیام امیرکبیر پس از گذشت 13 سال از آغاز طراحی سرانجام بامداد امروز به فضا پرتاب شد اما به علت نرسیدن سرعت ماهواره‌بر سفیر به میزان لازم، قرارگیری ماهواره در مدار با موفقیت همراه نبود. به دلیل ظهور منظومه‌های ماهواره‌ای پرتعداد، پرتاب ماهواره‌بر امروزه امری متداول است و حتی شکست در پرتاب ماهواره نیز بعضا توسط همه رسانه‌های خبری پوشش داده نمی‌شود. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی چه موفقیت آمیز باشد و چه نباشد، همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است. سایت یورونیوز (euronews) به نقل از خبرگزاری رویترز نوشت: واشنگتن به تهران هشدار داده بود که سه پرتاب برنامه‌ریزی‌شده برای این ماه بر خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل می‌باشد. نیویورک تایمز (New York Times) با رویکردی سیاسی تنها به صحبت‌های اخیر مایک پمپئو (Mike Pompeo) وزیر امور خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو (Benjamin Netanyahu) نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پرداخت و به ماهواره‌های پیام و دوستی نپرداخت. سایت‌های خبری دیگر نیز از جمله ان بی سی (nbcnews) و آسوشیتد پرس (Associated Press) با انتشار اخباری مشابه به بازتاب‌های سیاسی این پرتاب بین مقامات آمریکایی و ایرانی پرداختند.