1397/05/20

پرتاب ماهواره اندونزی با ماهواره‌بر استفاده شده

اسپیس ایکس (SpaceX) ماهواره مخابراتی جدید اندونزی را بوسیله مدل جدید ماهواره‌بر فالکون 9 با نام بلوک 5 (block 5) به فضا فرستاد. پس از ماه می سال جاری که مدل بلوک 5 معرفی شد، این پرتاب چهارمین پرتاب آن محسوب گردیده و اولین پرتاب مجدد یک ماهواره‌بر بلوک 5 می‌باشد. مرحله اول این ماهواره‌بر سه ماه پیش در...
پرتاب ماهواره اندونزی با ماهواره‌بر استفاده شده

شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) ماهواره مخابراتی جدید اندونزی را بوسیله مدل جدید ماهواره‌بر فالکون 9 با نام بلوک 5 (block 5) به فضا فرستاد. پس از ماه می سال جاری که مدل بلوک 5 معرفی شد، این پرتاب چهارمین پرتاب آن محسوب گردیده و اولین پرتاب مجدد یک ماهواره‌بر بلوک 5 می‌باشد. مرحله اول این ماهواره‌بر سه ماه پیش در جریان پرتاب ماهواره بنگلادش استفاده شده بود.

ایلان ماسک (Elon Musk) بنیانگذار اسپیس ایکس امیدوار است که با ماهواره‌برهای بلوک 5 بتواند سال آینده فضانوردان را به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد. با پرتاب اخیر، تعداد پرتاب‌های موفق فالکون 9 به 60 رسید که در این 60 پرتاب، 28 بار مرحله اول ماهواره‌بر بازیابی شده است؛ 12 بار روی خشکی و 16 بار روی دریا.

ماهواره مخابراتی اندونزیایی که توسط اسپیس ایکس پرتاب شد Merah Putih به معنی "سفید و قرمز" نام دارد که اپراتوری آن بر عهده شرکت PT Telkom اندونزی می‌باشد. این ماهواره 5800 کیلوگرمی که توسط شرکت آمریکایی SSL ساخته شده، برای ارائه خدمات مخابراتی در اندونزی و جنوب شرق آسیا به 60 ترانسپاندر باند C مجهز شده است. Merah Putih با طول عمر 15 سال در مدار GEO فعالیت خواهد کرد.

منبع: cbsnews

ماهواره‌بر و پرتاب | اقتصاد فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

فالکون 9 آماده پرواز مجدد است

1394/10/10
ایلان ماسک ساعاتی پیش از ورود به سال نوی میلادی، از این حقیقت پرده برداشته که موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس آماده‌ی پرتاب مجدد است. براساس اظهارات ماسک، این موشک در طول فرآیند پرتاب و نشستن آسیبی...

پربازدیدکننده ترین خبر

کاتالوگ مرجعی از اثرات اجرام منظومه شمسی ایجاد شد

تیمی از اخترشناسان در موسسه کارل سیگن دانشگاه کرنل اقدام به طراحی یک کاتالوگ مرجع از انعکاس هندسی و طیف ۱۹ جرم سماوی کردند که نشان‌دهندۀ تنوع اجرام در منظومه شمسی است: ۸ سیاره، از سنگی گرفته تا گازی؛ ۹ قمر، از یخی گرفته تا گسیل کننده گدازه؛ و ۲ سیاره کوتوله (سرس و پلوتو). اخترشناسان با مقایسه طیف‌های مشاهده‌شده و سپیدایی سیاره‌های فراخورشیدی خواهند توانست ویژگی‌های آن‌ها را تعیین کنند.