1397/05/20

پرتاب ماهواره اندونزی با ماهواره‌بر استفاده شده

اسپیس ایکس (SpaceX) ماهواره مخابراتی جدید اندونزی را بوسیله مدل جدید ماهواره‌بر فالکون 9 با نام بلوک 5 (block 5) به فضا فرستاد. پس از ماه می سال جاری که مدل بلوک 5 معرفی شد، این پرتاب چهارمین پرتاب آن محسوب گردیده و اولین پرتاب مجدد یک ماهواره‌بر بلوک 5 می‌باشد. مرحله اول این ماهواره‌بر سه ماه پیش در...
پرتاب ماهواره اندونزی با ماهواره‌بر استفاده شده

شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) ماهواره مخابراتی جدید اندونزی را بوسیله مدل جدید ماهواره‌بر فالکون 9 با نام بلوک 5 (block 5) به فضا فرستاد. پس از ماه می سال جاری که مدل بلوک 5 معرفی شد، این پرتاب چهارمین پرتاب آن محسوب گردیده و اولین پرتاب مجدد یک ماهواره‌بر بلوک 5 می‌باشد. مرحله اول این ماهواره‌بر سه ماه پیش در جریان پرتاب ماهواره بنگلادش استفاده شده بود.

ایلان ماسک (Elon Musk) بنیانگذار اسپیس ایکس امیدوار است که با ماهواره‌برهای بلوک 5 بتواند سال آینده فضانوردان را به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد. با پرتاب اخیر، تعداد پرتاب‌های موفق فالکون 9 به 60 رسید که در این 60 پرتاب، 28 بار مرحله اول ماهواره‌بر بازیابی شده است؛ 12 بار روی خشکی و 16 بار روی دریا.

ماهواره مخابراتی اندونزیایی که توسط اسپیس ایکس پرتاب شد Merah Putih به معنی "سفید و قرمز" نام دارد که اپراتوری آن بر عهده شرکت PT Telkom اندونزی می‌باشد. این ماهواره 5800 کیلوگرمی که توسط شرکت آمریکایی SSL ساخته شده، برای ارائه خدمات مخابراتی در اندونزی و جنوب شرق آسیا به 60 ترانسپاندر باند C مجهز شده است. Merah Putih با طول عمر 15 سال در مدار GEO فعالیت خواهد کرد.

منبع: cbsnews

ماهواره‌بر و پرتاب | اقتصاد فضایی |

نظر شما
اخبار مرتبط

فالکون 9 آماده پرواز مجدد است

1394/10/10
ایلان ماسک ساعاتی پیش از ورود به سال نوی میلادی، از این حقیقت پرده برداشته که موشک فالکون ۹ اسپیس ایکس آماده‌ی پرتاب مجدد است. براساس اظهارات ماسک، این موشک در طول فرآیند پرتاب و نشستن آسیبی...

پربازدیدکننده ترین خبر

گرفتاری‌های سیاسی برای ماهواره‌بر ایرانی

ماهواره‌بر ایرانی بالاخره بعد از ماه‌ها انتظار برای پرتاب ماهواره‌‌ دانشگاه امیرکبیر از سوی عالی‌ترین مقامات کشور مجوز پرتاب گرفت. خبری که صرف نظر از موفقیت یا عدم موفقیت در پرتاب، دنیای سیاست را در ابعاد بین‌المللی تکان داد اما در دنیای فناوری شاید بیش از یک خبر پرتاب ناموفق ماهواره‌ سبک به مدار نزدیک‌ به زمین نبود اتفاقی که برای کشورهای نوظهور فضایی چندان هم غیر طبیعی نیست. با وجود آنکه تنها ۲۵ کشور به همراه اتحادیه اروپا توانایی پرتاب‌های فضایی را دارند، پرتاب ماهواره‌بر، امری متداول است که امروزه نه تنها دولت‌ها بلکه شرکت‌های خصوصی نیز آن را انجام می‌دهند. علاقه سرمایه‌داران به منظومه‌های پرتعداد ماهواره‌های کوچک نیز باعث شده تا هر روز بر تعداد پرتاب‌های فضایی اضافه شود. به همین دلیل اخبار پرتاب ماهواره‌بر در حال از دست دادن جذابیت خود برای رسانه‌هاست. با این وجود پرتاب ماهواره‌بر ایرانی همیشه به صدر اخبار داغ جهان راه پیدا می‌کند چرا که موضوع ماهواره‌بر ایرانی به یک میدان نبرد سیاسی در سطح جهانی تبدیل شده است که به اقتضا حال و روز دنیای سیاست برخوردهای متفاوتی از سوی دولت‌ها با این موضوع صورت می‌گیرد.