1397/05/24

ماهواره سیاره یاب ناسا ستاره دنباله دار رصد کرد

نخستین تصاویر ارسالی ماهواره سیاره یاب ناسا به یک ستاره دنباله‌دار تعلق دارد که در سوم مرداد از فاصله ۴۸ میلیون کیلومتری زمین گذر کرده است. ماهواره سیاره‌یاب تس (TESS) ناسا فعالیت خود را برای کشف سیارات خارج از منظومه شمسی آغاز کرد. اما نخستین تصاویر ارسالی از آن مربوط به یک ستاره دنباله‌دار است که...
ماهواره سیاره یاب ناسا ستاره دنباله دار رصد کرد

نخستین تصاویر ارسالی ماهواره سیاره یاب ناسا به یک ستاره دنباله‌دار تعلق دارد که در سوم مرداد از فاصله ۴۸ میلیون کیلومتری زمین گذر کرده است.
ماهواره سیاره‌یاب تس (TESS) ناسا فعالیت خود را برای کشف سیارات خارج از منظومه شمسی آغاز کرد. اما نخستین تصاویر ارسالی از آن مربوط به یک ستاره دنباله‌دار است که در سوم مرداد( ۲۵ جولای) از فاصله ۴۸ میلیون کیلومتر از زمین گذر کرده است.
ماهواره تس مأموریت‌های عملیاتی خود را از ۲۵ جولای و پس از ثبت مجموعه‌ای از تصاویر به‌طور رسمی آغاز کرده است.
به‌هرحال این تصاویر متعلق به ستاره دنباله‌دار ۲۱۸N۱ هستند که نخستین بار توسط کاوشگر نئو وایز  (NEOWISE)  در ۸ تیر( ۲۹ ژوئن) رصد شد. این تصاویر در بازه زمانی ۱۷ ساعت ثبت‌شده‌اند. به گفته ناسا ماهواره تس تصاویر ستاره دنباله‌دار را در آخرین ساعات فاز راه‌اندازی خود ثبت کرده است.
ستاره دنباله‌دار ۲۱۸N۱ در صورت فلکی Piscis Austrinus  قرار دارد و به‌صورت یک دایره سفید درخشان دیده می‌شود که ازقاب عکس‌ها می‌گذرد.

 

کاوش‌های فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

کوتاه و خواندنی؛نخستین پرواز همزمان دو سفینه سرنشین دار چه وقت انجام شد؟

نخستین پرواز همزمان دو سفینه سرنشین‌دار در مدار زمین توسط فضانوردان وستک – ۳ و ۴ (vostak-3,4) انجام شد. سفینه فضایی وستک۳ در اوت ۱۹۶۲ به فضا پرتاب شد. یک روز بعد وستک۴ با یک فضانورد راهی مدار زمین گردید. سرنشینان این دو سفینه توانستند ناوهای خود را تا چند کیلومتری به یکدیگر نزدیک کنند. در جریان این ماموریت نخستین تصاویر زنده تلویزیونی از فضا به زمین مخابره شد.