1397/05/17

لزوم استفاده از فناوری فضایی در جهت رفع نیازهای جامعه

صبح امروز جلسه بررسی پیشرفت پروژه‌ها و اقدامات سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی با حضور مهندس محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در محل سازمان فضایی ایران تشکیل شد. به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه بررسی پیشرفت پروژه‌ها و اقدامات سازمان...
لزوم استفاده از فناوری فضایی در جهت رفع نیازهای جامعه

صبح روز دوشنبه پانزدهم مردادماه جلسه بررسی پیشرفت پروژه‌ها و اقدامات سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی با حضور مهندس محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در محل سازمان فضایی ایران تشکیل شد.
 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه بررسی پیشرفت پروژه‌ها و اقدامات سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی ضمن تشکر از عملکرد و اقدامات سازمان فضایی ایران در امر جوان‌گرایی گفت: «امروز در سازمان فضایی ایران شاهد اقدامات مناسبی در راستای جوان‌گرایی و استفاده هم‌زمان از نیروی جوانی و تجربه هستیم.»
وی ادامه داد: «گفتمانی جدید در حوزه فضایی کشور ایجادشده است که یکی از این اقدامات، ایجاد گفتمان اقتصاد در صنعت فضایی کشور است.»
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: «تعامل و همکاری سازنده میان سازمان فضایی ایران، پژوهشگاه فضایی و دیگر بخش‌های فعال در حوزه فضایی کشور نکته‌ای حائز اهمیت است که در این راستا اقدامات بسیار ارزشمندی انجام‌شده است و شاهد روند بسیار مناسبی در این زمینه هستیم.»
آذری جهرمی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: «در سازمان فضایی ایران اسناد راهبردی و نظام برنامه‌ای مناسبی تدوین‌شده است که باید هر چه سریع‌تر پیاده‌سازی و اجرایی شود.»
وزیر ارتباطات ادامه داد: «برنامه‌های سازمان فضایی ایران باید اشتغال محور و دارای خروجی شفاف و کاربردی باشد و در بدنه سازمان پیاده‌سازی و اجرایی شود.»
آذری جهرمی با تأکید بر لزوم تعامل پژوهشگاه فضایی با سازمان فضایی ایران افزود: پژوهشگاه فضایی باید به‌عنوان محوری جهت ارتباط با دانشگاه‌ها و استفاده حداکثری از ظرفیت علمی موجود در آن‌ها عمل نماید.
وی ادامه داد: «تولید علم بسیار مهم است و این مسئله باید با نگاه به نیازهای اساسی کشور، دارای خروجی ملموس برای جامعه باشد، ضمن اینکه صنعت فضایی کشور باید متناسب با پیشرفت‌های پژوهشی رشد و توسعه یابد و از ظرفیت‌های علمی موجود در کشور استفاده حداکثری شود.»
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: «دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از برنامه‌های فضایی کشور به‌صورت جدی حمایت می‌کند و خواستار تسریع درروند انجام پروژه‌ها است.»
وی گفت: «توسعه فناوری فضایی در کشور بسیار حائز اهمیت است و اکنون‌که در طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره‌های تحقیقاتی به بلوغ رسیده‌ایم باید پروژه‌های تعریف‌شده در این حوزه به سمت پروژه‌های کاربردی و ارائه خدمت به جامعه سوق پیدا نماید.»
وزیر ارتباطات در سخنان خود با اشاره به اهمیت استفاده از داده‌های ماهواره‌ای در دیگر حوزه‌ها افزود: «فضا ظرفیت‌های بسیار مناسبی دارد و بر روی زمین نیز نیازهای متنوعی وجود دارد که باید از ظرفیت‌های موجود در حوزه فضایی در جهت رفع نیازهای جامعه و حل چالش‌های موجود در کشور مانند محیط‌زیست، مدیریت منابع آب، کشاورزی، مدیریت بلایا و ... استفاده و بهره‌برداری نمود که آزادسازی داده‌های غیر حاکمیتی می‌تواند اولین گام اساسی در این راستا باشد و با تبدیل این داده‌ها به ارزش‌افزوده می‌توان به افزایش بهره‌وری مخصوصاً در بخش کشاورزی کمک شایانی نمود.»
عضو کابینه دولت دوازدهم افزود: «امروز دشمنان با سیاه نمایی و اشاعه اطلاعات غلط سعی دارند فعالیت‌های پژوهشی و علمی کشور در حوزه فضایی را وارونه جلوه دهند، درحالی‌که فعالیت‌های فضایی ما کاملاً صلح‌آمیز و در راستای ارائه خدمات کاربردی مفید به جامعه و مردم است که باید با توسعه روابط و حضور مؤثر و فعال در مجامع بین‌المللی، از تمام ظرفیت‌ها در جهت تأمین منافع ملی بهره جست.»
وی افزود: «لازم است سازمان فضایی ایران برای ترویج  آثار و خدمات صنعت فضایی در افزایش سطح رفاه اجتماعی میان آحاد جامعه برنامه‌ریزی نماید و با تأمین بودجه موردنیاز، نقش فناوری فضایی در زندگی روزمره برای مردم توضیح و آموزش داده شود تا سطح اطلاعات عمومی در خصوص کاربردهای مفید این فناوری در جامعه افزایش یابد.»

 

داخلی |

نظر شما
اخبار مرتبط

استفاده از ماهواره برای توسعه شبکه دستگاه های خودپرداز

1394/09/14
بانک Rakyat اندونزی در حال توسعه یک بخش ویژه برای به کار گرفتن ماهواره ای است که در ماه ژوئن سال 2016 به فضا پرتاب خواهد شد. این بانک این کار را به منظور افزایش شبکه دستگاه های خودپرداز...

رییس سازمان فضایی ایران: توسعه بومی فناوری های فضایی اولویت اصلی این سازمان است

1394/04/16
دکتر بهرامی رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید برسیاست منسجم سازمان فضایی گفت: توسعه بومی فناوری های فضایی اولویت اصلی سازمان فضایی ایران است. وی با بیان این مطلب افزود: برای تامین نیازهای...

نقش کلیدی اپراتورهای ماهواره ای در توسعه خدمات ماهواره ای کشور

1397/05/09
صنعت ماهواره یکی از مهمترین صنایعی است که می‌تواند به رشد چشمگیر نیاز به ارتباطات و خدمات در دنیا از جنبه‌های گوناگون پاسخ دهد. با توجه به میل فزاینده و به نوعی مسابقه فضایی در استفاده از...

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر فضاپیمای BepiColumbo به سمت سیاره عطارد آغاز شد

اولین مأموریت آژانس فضایی اروپا (ESA) به سیاره عطارد بامداد روز ۲۸ مهر از پایگاه فضایی گویان فرانسه آغاز شد. فضاپیمای بپی‌کلمبو (BepiColumbo ) رأس ساعت ۵:۱۵بامداد سوار بر ماهواره‌بر آریان ۵ پرتاب شد و سفری هفت ساله را به سمت نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید آغاز کرد. فاصله زمین تا عطارد ۲۴۰میلیون کیلومتر است ولی کل سفر فضاپیمای مورد بحث به حدود 9 میلیارد کیلومتر خواهد رسید. با وجود هوای نیمه ابری، عملیات پرتاب با تلاش مشترک آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ژاپن (JAXA) به شکل بی نقصی انجام شد. دو دقیقه پس از پرتاب، دو بوستر اولیه از آریان ۵ جدا شدند. طی ۹دقیقه وظیفه موتور اصلی هم به پایان رسید و BepiColumbo سوار بر ماژول انتقال و مرحله بالایی به مدار پایینی زمین رسیدند. نهایتاً در زمان ۲۷دقیقه پس از پرتاب، فضاپیما به طور کامل از سامانه پرتاب جدا شد و سفرش را آغاز کرد. سیگنال‌های اولیه نشان می‌دهند که ماهواره مورد بحث کاملاً سالم و عملیاتی است. به خاطر نیروی گرانش عظیم خورشید، انرژی مورد نیاز برای رسیدن به عطارد تقریباً معادل انرژی برای رسیدن به پلوتو است. آریان ۵ قدرت کافی برای طی این مسیر ندارد و پیشرانه‌های یونی روی فضاپیما هم از عهده این کار بر نمی‌آیند. به همین دلیل بپی‌کلمبو مجبور است مانورهای خاصی را برای دستیابی به سرعت مورد نیاز انجام دهد. یکی از این مانورها در سال ۲۰۲۰ دور زمین انجام می‌شود، دو مورد در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دور سیاره ناهید، و شش مانور بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۵ دور عطارد تا نهایتاً فضاپیما در تاریخ پنجم دسامبر ۲۰۲۵ در مدار مورد نظر قرار گیرد. پس از قرار گرفتن در مدار، بپی‌کلمبو به دو مدارگرد تقسیم می‌شود: مدارگرد مرکوری (MPO) متعلق به آژانس فضایی اروپا و مدارگرد مگنتوسفری مرکوری (MMO) متعلق به ژاپن. برای اولین بار است که دو فضاپیما به شکل همزمان به سمت عطارد ارسال می‌شوند تا در مورد ساختار، میدان مغناطیسی و فقدان اتمسفر این سیاره تحقیق کنند.