1397/05/20

تصاویر فضایی برتر در هفته گذشته

پایگاه خبری اسپیس، منتخبی از تصاویر فضایی روزهای اخیر را منتشر کرد.
تصاویر فضایی برتر در هفته گذشته

پایگاه خبری اسپیس، منتخبی از تصاویر فضایی روزهای اخیر را منتشر کرد.

طوفان شن عظیم صحرای بزرگ آفریقا

تصاویر فضایی برتر در هفته گذشته

 ریکی آرنولد (Ricky Arnold)، فضانورد ناسا، در تصویر اخیری که در فاصله ۴۰۰ کیلومتری از بالای زمین در ایستگاه فضایی بین‌المللی ثبت کرده است، طوفان شن عظیم در سراسر صحرای بزرگ آفریقا که یکی از بزرگترین بیابان‌های جهان است نشان داد. پس از آنکه آرنولد این تصویر را منتشر کرد، دنبال کنندگان وی در شبکه اجتماعی توییتر به او در شناسایی محل دقیق این طوفان شن کمک کردند. ظاهرا این طوفان شن در مرز میان کشور الجزایر و جمهوری مالی رخ داده بود.

سیارک ایتوکاوا 

 تصاویر فضایی برتر در هفته گذشته
در زیر میکروسکوپ، این قطعه کوچک سیارک، مانند موی انسان به نظر می‌رسد. فضاپیمای بدون سرنشین هایابوسا (Hayabusa) ژاپن این نمونه از سیارک ایتوکاوا را در سال ۲۰۰۵ برای نمونه‌برداری و مطالعه جمع آوری کرد و آن را در سال ۲۰۱۰ به زمین بازگرداند. هایابوسا تاکنون حدود ۱۵۰۰ قطعه کوچک همانند این سیارک را برای مطالعه و نمونه‌برداری جمع آوری کرده است.

پرتره زحل و پنج قمرش

تصاویر فضایی برتر در هفته گذشته

ناسا تصویری از زحل و پنج قمرش که توسط فضاپیمای کاسینی (Cassini) ناسا به ثبت رسیده است، منتشر کرد. در این تصویر ۵ قمر سیاره زحل مشاهده می‌شوند. در این تصویر قمر "جانوس" (Janus)در قسمت چپ تصویر قابل مشاهده است. این قمر در سال ۱۹۶۶ میلادی کشف شد. فاصله این قمر تا زحل ۱۷۹ کیلومتر است.
پاندورا ( Pandora)که قمر داخلی زحل است، در سال ۱۹۸۵ میلادی کشف شد و در فاصله ۸۱ کیلومتری از زحل است و در حلقه  "F" زحل قرار دارد.
انسلادوس ( Enceladus)که ششمین قمر بزرگ زحل است، در سال ۱۷۸۹ میلادی کشف شد و در مرکز تصویر قرار دارد. فاصله این قمر تا زحل ۵۰۴ کیلومتر است.
قمر رئا( Rhea) که دومین قمر بزرگ زحل است، در سمت راست تصویر مشاهده می‌شود. این قمر نهمین ماه بزرگ منظومه شمسی است و در سال۱۶۷۲ میلادی کشف شد. فاصله این قمر تا زحل نیز هزار و ۵۲۸ کیلومتر است.
قمر پنجم هم که در سمت چپ قمر "رئا" است،"میماس"( Mimas) نام دارد و در فاصله ۳۹۶ کیلومتری از زحل قرار دارد. این قمر کوچکترین جرم شناخته شده در منظومه شمسی است.

طولانی ترین ماه گرفتگی قرن از ایستگاه فضایی بین المللی

تصاویر فضایی برتر در هفته گذشته

الکساندر گرست (Alexander Gerst) فضانورد آلمانی آژانس فضایی اروپا از طولانی‌ترین ماه گرفتگی قرن تصویری را در ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۸از ایستگاه فضایی بین‌المللی ثبت کرد.

برخورد دو شهاب‌سنگ با ماه

تصاویر فضایی برتر در هفته گذشته

 به‌تازگی دو شهاب سنگ به همسایه آسمانی ما برخورد کرده اند و تلسکوپ پیشرفته اسپانیا نیز تصویر برخورد این دو شهاب‌سنگ به سطح کره ماه را ثبت کرده است. پژوهشگران می‌گویند اگرچه این نورها از زمین دیده شده‌اند، اما شهاب‌سنگ‌ها که قطعاتی جدا شده از بارش شهابی میان‌تابستانی Alpha Capricornids بوده‌اند، احتمالا تنها به اندازه یک گردو بوده‌اند. آژانس فضایی اروپا طی بیانیه‌ای گفت: ماه در حالی که از دنباله غبارآلود یک دنباله‌دار (Comet169P/NEAT) گذر می‌کرده، دچار این برخوردها شده است.

عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

شکار قمرهای زحل توسط فضاپیمای بازنشسته ناسا

1397/05/14
ناسا تصویری از زحل منتشر کرد که توسط فضاپیمای کاسینی (Cassini) گرفته شده است. کاسینی از کاوشگرهای ناسا است که در سال ۲۰۱۷ میلادی بازنشسته شد. در این تصویر ۵ قمر سیاره زحل مشاهده می‌شود.

ماه گرفتگی بر فراز خلیج شاعران

1397/05/13
دوره کامل ماه گرفتگی ۲۷ جولای ۲۰۱۸ به مدت ۱۰۳ دقیقه به طول انجامید و آن را به طولانی‌ترین ماه گرفتگی در قرن ۲۱ تبدیل کرد. ماه از مرکز سای زمین عبور کرد در حالیکه در نزدیکی نقطۀ اوج (دورترین...

پربازدیدکننده ترین خبر

لزوم حمایت مردم، مسئولین و مراکز استانی از پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز

در دیدار رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز با نماینده ولی فقیه و امام جمعه تبریز در استان بر لزوم حمایت مردم، مسئولین و مراکز استانی از پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز تاکید شد. نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در این دیدار با اشاره به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های این پژوهشکده گفت: «نه تنها مردم استان بلکه برخی از مسئولین و مدیران اجرایی نیز از این ظرفیت در استان بی اطلاع هستند.» حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم خاطرنشان کرد: «انتظار می‌رود مدیران این مجموعه با حضور در جلسات شورای اداری ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود را تبیین و نسبت به معرفی دقیق آن اقدام کنند.» رییس پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز نیز در این دیدار از این مجموعه به عنوان یکی از قطب‌های حوزه فضایی کشور نام برد و گفت: «پژوهشکده رانشگرهای فضایی به‌عنوان قطب فناوری فضایی و فناوری‌های های تک در شمال غرب کشور است.» حسن رضائی حقیقت اظهار کرد: «در طول سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌های کلانی در حوزه فضا در کشور صورت گرفته است و بخشی از این سرمایه گذاری در استان آذربایجان شرقی بوده است.» وی ادامه داد: «پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز یکی از پنج پژوهشکده فضایی مهم پژوهشگاه فضایی ایران در کشور بوده و علاوه بر این پژوهشکده که در استان آذربایجان شرقی فعالیت دارد سه پژوهشکده استانی دیگر نیز در اصفهان، فارس و البرز فعال می‌باشند.» وی خاطرنشان کرد: «امروز در سطح جهانی حوزه فضا به یک موضوع بسیار مهم تبدیل شده است و در آینده کشورهایی حرف برای گفتن خواهند داشت که بتوانند در حوزه فضا تاثیرگذار باشند.» رییس پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز ادامه داد: «در حوزه فضا گام‌های بسیار خوبی در این سال‌ها برداشته شده است فاصله‌ای که ما در طی چندسال طی کردیم بسیار مطلوب بوده است و حتی خبیث‌ترین دشمنان کشور ما به موفقیت‌های کسب شده در حوزه فضا اقرار می‌کنند.»