1397/05/20

تصاویر فضایی برتر در هفته گذشته

پایگاه خبری اسپیس، منتخبی از تصاویر فضایی روزهای اخیر را منتشر کرد.
تصاویر فضایی برتر در هفته گذشته

پایگاه خبری اسپیس، منتخبی از تصاویر فضایی روزهای اخیر را منتشر کرد.

طوفان شن عظیم صحرای بزرگ آفریقا

تصاویر فضایی برتر در هفته گذشته

 ریکی آرنولد (Ricky Arnold)، فضانورد ناسا، در تصویر اخیری که در فاصله ۴۰۰ کیلومتری از بالای زمین در ایستگاه فضایی بین‌المللی ثبت کرده است، طوفان شن عظیم در سراسر صحرای بزرگ آفریقا که یکی از بزرگترین بیابان‌های جهان است نشان داد. پس از آنکه آرنولد این تصویر را منتشر کرد، دنبال کنندگان وی در شبکه اجتماعی توییتر به او در شناسایی محل دقیق این طوفان شن کمک کردند. ظاهرا این طوفان شن در مرز میان کشور الجزایر و جمهوری مالی رخ داده بود.

سیارک ایتوکاوا 

 تصاویر فضایی برتر در هفته گذشته
در زیر میکروسکوپ، این قطعه کوچک سیارک، مانند موی انسان به نظر می‌رسد. فضاپیمای بدون سرنشین هایابوسا (Hayabusa) ژاپن این نمونه از سیارک ایتوکاوا را در سال ۲۰۰۵ برای نمونه‌برداری و مطالعه جمع آوری کرد و آن را در سال ۲۰۱۰ به زمین بازگرداند. هایابوسا تاکنون حدود ۱۵۰۰ قطعه کوچک همانند این سیارک را برای مطالعه و نمونه‌برداری جمع آوری کرده است.

پرتره زحل و پنج قمرش

تصاویر فضایی برتر در هفته گذشته

ناسا تصویری از زحل و پنج قمرش که توسط فضاپیمای کاسینی (Cassini) ناسا به ثبت رسیده است، منتشر کرد. در این تصویر ۵ قمر سیاره زحل مشاهده می‌شوند. در این تصویر قمر "جانوس" (Janus)در قسمت چپ تصویر قابل مشاهده است. این قمر در سال ۱۹۶۶ میلادی کشف شد. فاصله این قمر تا زحل ۱۷۹ کیلومتر است.
پاندورا ( Pandora)که قمر داخلی زحل است، در سال ۱۹۸۵ میلادی کشف شد و در فاصله ۸۱ کیلومتری از زحل است و در حلقه  "F" زحل قرار دارد.
انسلادوس ( Enceladus)که ششمین قمر بزرگ زحل است، در سال ۱۷۸۹ میلادی کشف شد و در مرکز تصویر قرار دارد. فاصله این قمر تا زحل ۵۰۴ کیلومتر است.
قمر رئا( Rhea) که دومین قمر بزرگ زحل است، در سمت راست تصویر مشاهده می‌شود. این قمر نهمین ماه بزرگ منظومه شمسی است و در سال۱۶۷۲ میلادی کشف شد. فاصله این قمر تا زحل نیز هزار و ۵۲۸ کیلومتر است.
قمر پنجم هم که در سمت چپ قمر "رئا" است،"میماس"( Mimas) نام دارد و در فاصله ۳۹۶ کیلومتری از زحل قرار دارد. این قمر کوچکترین جرم شناخته شده در منظومه شمسی است.

طولانی ترین ماه گرفتگی قرن از ایستگاه فضایی بین المللی

تصاویر فضایی برتر در هفته گذشته

الکساندر گرست (Alexander Gerst) فضانورد آلمانی آژانس فضایی اروپا از طولانی‌ترین ماه گرفتگی قرن تصویری را در ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۸از ایستگاه فضایی بین‌المللی ثبت کرد.

برخورد دو شهاب‌سنگ با ماه

تصاویر فضایی برتر در هفته گذشته

 به‌تازگی دو شهاب سنگ به همسایه آسمانی ما برخورد کرده اند و تلسکوپ پیشرفته اسپانیا نیز تصویر برخورد این دو شهاب‌سنگ به سطح کره ماه را ثبت کرده است. پژوهشگران می‌گویند اگرچه این نورها از زمین دیده شده‌اند، اما شهاب‌سنگ‌ها که قطعاتی جدا شده از بارش شهابی میان‌تابستانی Alpha Capricornids بوده‌اند، احتمالا تنها به اندازه یک گردو بوده‌اند. آژانس فضایی اروپا طی بیانیه‌ای گفت: ماه در حالی که از دنباله غبارآلود یک دنباله‌دار (Comet169P/NEAT) گذر می‌کرده، دچار این برخوردها شده است.

عکس و فیلم و اینفوگرافیک |

نظر شما
اخبار مرتبط

شکار قمرهای زحل توسط فضاپیمای بازنشسته ناسا

1397/05/14
ناسا تصویری از زحل منتشر کرد که توسط فضاپیمای کاسینی (Cassini) گرفته شده است. کاسینی از کاوشگرهای ناسا است که در سال ۲۰۱۷ میلادی بازنشسته شد. در این تصویر ۵ قمر سیاره زحل مشاهده می‌شود.

ماه گرفتگی بر فراز خلیج شاعران

1397/05/13
دوره کامل ماه گرفتگی ۲۷ جولای ۲۰۱۸ به مدت ۱۰۳ دقیقه به طول انجامید و آن را به طولانی‌ترین ماه گرفتگی در قرن ۲۱ تبدیل کرد. ماه از مرکز سای زمین عبور کرد در حالیکه در نزدیکی نقطۀ اوج (دورترین...

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر فضاپیمای BepiColumbo به سمت سیاره عطارد آغاز شد

اولین مأموریت آژانس فضایی اروپا (ESA) به سیاره عطارد بامداد روز ۲۸ مهر از پایگاه فضایی گویان فرانسه آغاز شد. فضاپیمای بپی‌کلمبو (BepiColumbo ) رأس ساعت ۵:۱۵بامداد سوار بر ماهواره‌بر آریان ۵ پرتاب شد و سفری هفت ساله را به سمت نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید آغاز کرد. فاصله زمین تا عطارد ۲۴۰میلیون کیلومتر است ولی کل سفر فضاپیمای مورد بحث به حدود 9 میلیارد کیلومتر خواهد رسید. با وجود هوای نیمه ابری، عملیات پرتاب با تلاش مشترک آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ژاپن (JAXA) به شکل بی نقصی انجام شد. دو دقیقه پس از پرتاب، دو بوستر اولیه از آریان ۵ جدا شدند. طی ۹دقیقه وظیفه موتور اصلی هم به پایان رسید و BepiColumbo سوار بر ماژول انتقال و مرحله بالایی به مدار پایینی زمین رسیدند. نهایتاً در زمان ۲۷دقیقه پس از پرتاب، فضاپیما به طور کامل از سامانه پرتاب جدا شد و سفرش را آغاز کرد. سیگنال‌های اولیه نشان می‌دهند که ماهواره مورد بحث کاملاً سالم و عملیاتی است. به خاطر نیروی گرانش عظیم خورشید، انرژی مورد نیاز برای رسیدن به عطارد تقریباً معادل انرژی برای رسیدن به پلوتو است. آریان ۵ قدرت کافی برای طی این مسیر ندارد و پیشرانه‌های یونی روی فضاپیما هم از عهده این کار بر نمی‌آیند. به همین دلیل بپی‌کلمبو مجبور است مانورهای خاصی را برای دستیابی به سرعت مورد نیاز انجام دهد. یکی از این مانورها در سال ۲۰۲۰ دور زمین انجام می‌شود، دو مورد در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دور سیاره ناهید، و شش مانور بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۵ دور عطارد تا نهایتاً فضاپیما در تاریخ پنجم دسامبر ۲۰۲۵ در مدار مورد نظر قرار گیرد. پس از قرار گرفتن در مدار، بپی‌کلمبو به دو مدارگرد تقسیم می‌شود: مدارگرد مرکوری (MPO) متعلق به آژانس فضایی اروپا و مدارگرد مگنتوسفری مرکوری (MMO) متعلق به ژاپن. برای اولین بار است که دو فضاپیما به شکل همزمان به سمت عطارد ارسال می‌شوند تا در مورد ساختار، میدان مغناطیسی و فقدان اتمسفر این سیاره تحقیق کنند.