1397/05/13

با پروژه جدید ناسا، سطح‌نورد خودتان را بسازید!

آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا، پروژه‌ای ارائه داده است که به کاربران در ساخت سطح‌نورد دلخواه کمک می‌کند. پس از فرود مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) روی مریخ، آزمایشگاه پیش‌رانش جت یا جی‌پی‌ال (JPL) ناسا تصمیم گرفت وسیله‌ای کوچکتر و با پیچیدگی کمتر ابداع کند که بتوان از آن برای اهداف آموزشی استفاده کرد. در...
با پروژه جدید ناسا، سطح‌نورد خودتان را بسازید!

آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا، پروژه‌ای ارائه داده است که به کاربران در ساخت سطح‌نورد دلخواه کمک می‌کند.
پس از فرود مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) روی مریخ، آزمایشگاه پیش‌رانش جت یا جی‌پی‌ال (JPL) ناسا تصمیم گرفت وسیله‌ای کوچکتر و با پیچیدگی کمتر ابداع کند که بتوان از آن برای اهداف آموزشی استفاده کرد.
در پی این تصمیم‌گیری، مهندسان جی‌پی‌ال، سطح‌نورد جدیدی موسوم به راو.ای (ROV-E) ابداع کردند که دانش‌آموزان بتوانند به راحتی قطعات آن را سوار کنند. این فناوری جدید، برای نشان دادن اصول تحرک سطح‌نورد در کلاس‌ها، موزه‌ها و مدارس کاربرد داشت اما با این که این سطح‌نورد نسبت به سطح‌نورد مریخ، پیچیدگی و هزینه کمتری داشت، هنوز برای پروژه‌های کلاسی، بسیار پیچیده و پرهزینه بود؛ بنابراین مهندسان جی‌پی‌ال تصمیم گرفتند راه دیگری پیدا کنند.
راه حال آن‌ها برای این مشکل، پروژه سطح نورد متن باز (Open Source Rover) بود. این پروژه، مجموعه برنامه‌هایی است که اجزایی مشابه مریخ‌نورد کنجکاوی دارد اما ساده‌تر و با ابزارهای موجود، قابل ساخت است. در رباتیک متن باز (OSR)، از سخت‌افزار متن باز آزاد و نرم‌افزار متن باز استفاده می‌شود که بلوپرینت‌ها، طرح‌واره‌ها و کدهای منبع را ارائه می‌دهند. این اصطلاح، به آن معنی است که می‌توان سخت‌افزار را به سادگی و از طریق قطعات و ابزارهای در دسترس، ساخت.

با پروژه جدید ناسا، سطح‌نورد خودتان را بسازید!
این پروژه، نسخه کوچکتری از مریخ‌نورد کنجکاوی محسوب می‌شود. جی‌پی‌ال، اطلاعات لازم برای طراحی سطح‌نورد را در سرویس گیت‌هاب (GitHub) گذاشته است تا همه بتوانند به راحتی دستورالعمل‌های اساسی و برنامه‌های آزمایشی را برای ساخت سطح‌نورد خودشان دانلود کنند.
تام سادرستورم (Tom Soderstrom)، مدیر ارشد فناوری جی‌پی‌ال، گفت: «من امیدوارم که فرصت ساخت این سطح‌نورد در دبیرستان‌ها فراهم شود. ما تمایل داریم این طرح را در جامعه اجرا کنیم و موانعی که در راه کسب تجربه نسل جوان قرار دارند، از بین ببریم.»
میک کاکس (Mik Cox)، مدیر این پروژه، گفت: «امیدوارم با اجرای این طرح، امکان ساخت سطح‌نورد برای همه فراهم شود.»
در صفحه گیت‌هاب آمده است: «ساخت سطح‌نورد براساس این پروژه، به آشنایی و سطح مهارت کاربران بستگی دارد.
با توجه به این که جی‌پی‌ال اشاره کرده که برای ساخت این فرآیند و دستورالعمل‌ها با مدارس کار می‌کند، اگر در مورد موشک، تخصص داشته باشید، نتیجه دو برابر بهتر خواهد بود.»
برنامه‌های این طرح، انعطاف‌پذیر هستند. کاربر می‌تواند اپلیکیشن‌های لازم را دانلود کند. پس از اتصال بار مفید و حسگرها، امکان اصلاح و تغییر حرکات نیز فراهم می‌شود.

تفریح و سرگرمی در فضا |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر فضاپیمای BepiColumbo به سمت سیاره عطارد آغاز شد

اولین مأموریت آژانس فضایی اروپا (ESA) به سیاره عطارد بامداد روز ۲۸ مهر از پایگاه فضایی گویان فرانسه آغاز شد. فضاپیمای بپی‌کلمبو (BepiColumbo ) رأس ساعت ۵:۱۵بامداد سوار بر ماهواره‌بر آریان ۵ پرتاب شد و سفری هفت ساله را به سمت نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید آغاز کرد. فاصله زمین تا عطارد ۲۴۰میلیون کیلومتر است ولی کل سفر فضاپیمای مورد بحث به حدود 9 میلیارد کیلومتر خواهد رسید. با وجود هوای نیمه ابری، عملیات پرتاب با تلاش مشترک آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ژاپن (JAXA) به شکل بی نقصی انجام شد. دو دقیقه پس از پرتاب، دو بوستر اولیه از آریان ۵ جدا شدند. طی ۹دقیقه وظیفه موتور اصلی هم به پایان رسید و BepiColumbo سوار بر ماژول انتقال و مرحله بالایی به مدار پایینی زمین رسیدند. نهایتاً در زمان ۲۷دقیقه پس از پرتاب، فضاپیما به طور کامل از سامانه پرتاب جدا شد و سفرش را آغاز کرد. سیگنال‌های اولیه نشان می‌دهند که ماهواره مورد بحث کاملاً سالم و عملیاتی است. به خاطر نیروی گرانش عظیم خورشید، انرژی مورد نیاز برای رسیدن به عطارد تقریباً معادل انرژی برای رسیدن به پلوتو است. آریان ۵ قدرت کافی برای طی این مسیر ندارد و پیشرانه‌های یونی روی فضاپیما هم از عهده این کار بر نمی‌آیند. به همین دلیل بپی‌کلمبو مجبور است مانورهای خاصی را برای دستیابی به سرعت مورد نیاز انجام دهد. یکی از این مانورها در سال ۲۰۲۰ دور زمین انجام می‌شود، دو مورد در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دور سیاره ناهید، و شش مانور بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۵ دور عطارد تا نهایتاً فضاپیما در تاریخ پنجم دسامبر ۲۰۲۵ در مدار مورد نظر قرار گیرد. پس از قرار گرفتن در مدار، بپی‌کلمبو به دو مدارگرد تقسیم می‌شود: مدارگرد مرکوری (MPO) متعلق به آژانس فضایی اروپا و مدارگرد مگنتوسفری مرکوری (MMO) متعلق به ژاپن. برای اولین بار است که دو فضاپیما به شکل همزمان به سمت عطارد ارسال می‌شوند تا در مورد ساختار، میدان مغناطیسی و فقدان اتمسفر این سیاره تحقیق کنند.