1397/05/13

با پروژه جدید ناسا، سطح‌نورد خودتان را بسازید!

آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا، پروژه‌ای ارائه داده است که به کاربران در ساخت سطح‌نورد دلخواه کمک می‌کند. پس از فرود مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) روی مریخ، آزمایشگاه پیش‌رانش جت یا جی‌پی‌ال (JPL) ناسا تصمیم گرفت وسیله‌ای کوچکتر و با پیچیدگی کمتر ابداع کند که بتوان از آن برای اهداف آموزشی استفاده کرد. در...
با پروژه جدید ناسا، سطح‌نورد خودتان را بسازید!

آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا، پروژه‌ای ارائه داده است که به کاربران در ساخت سطح‌نورد دلخواه کمک می‌کند.
پس از فرود مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) روی مریخ، آزمایشگاه پیش‌رانش جت یا جی‌پی‌ال (JPL) ناسا تصمیم گرفت وسیله‌ای کوچکتر و با پیچیدگی کمتر ابداع کند که بتوان از آن برای اهداف آموزشی استفاده کرد.
در پی این تصمیم‌گیری، مهندسان جی‌پی‌ال، سطح‌نورد جدیدی موسوم به راو.ای (ROV-E) ابداع کردند که دانش‌آموزان بتوانند به راحتی قطعات آن را سوار کنند. این فناوری جدید، برای نشان دادن اصول تحرک سطح‌نورد در کلاس‌ها، موزه‌ها و مدارس کاربرد داشت اما با این که این سطح‌نورد نسبت به سطح‌نورد مریخ، پیچیدگی و هزینه کمتری داشت، هنوز برای پروژه‌های کلاسی، بسیار پیچیده و پرهزینه بود؛ بنابراین مهندسان جی‌پی‌ال تصمیم گرفتند راه دیگری پیدا کنند.
راه حال آن‌ها برای این مشکل، پروژه سطح نورد متن باز (Open Source Rover) بود. این پروژه، مجموعه برنامه‌هایی است که اجزایی مشابه مریخ‌نورد کنجکاوی دارد اما ساده‌تر و با ابزارهای موجود، قابل ساخت است. در رباتیک متن باز (OSR)، از سخت‌افزار متن باز آزاد و نرم‌افزار متن باز استفاده می‌شود که بلوپرینت‌ها، طرح‌واره‌ها و کدهای منبع را ارائه می‌دهند. این اصطلاح، به آن معنی است که می‌توان سخت‌افزار را به سادگی و از طریق قطعات و ابزارهای در دسترس، ساخت.

با پروژه جدید ناسا، سطح‌نورد خودتان را بسازید!
این پروژه، نسخه کوچکتری از مریخ‌نورد کنجکاوی محسوب می‌شود. جی‌پی‌ال، اطلاعات لازم برای طراحی سطح‌نورد را در سرویس گیت‌هاب (GitHub) گذاشته است تا همه بتوانند به راحتی دستورالعمل‌های اساسی و برنامه‌های آزمایشی را برای ساخت سطح‌نورد خودشان دانلود کنند.
تام سادرستورم (Tom Soderstrom)، مدیر ارشد فناوری جی‌پی‌ال، گفت: «من امیدوارم که فرصت ساخت این سطح‌نورد در دبیرستان‌ها فراهم شود. ما تمایل داریم این طرح را در جامعه اجرا کنیم و موانعی که در راه کسب تجربه نسل جوان قرار دارند، از بین ببریم.»
میک کاکس (Mik Cox)، مدیر این پروژه، گفت: «امیدوارم با اجرای این طرح، امکان ساخت سطح‌نورد برای همه فراهم شود.»
در صفحه گیت‌هاب آمده است: «ساخت سطح‌نورد براساس این پروژه، به آشنایی و سطح مهارت کاربران بستگی دارد.
با توجه به این که جی‌پی‌ال اشاره کرده که برای ساخت این فرآیند و دستورالعمل‌ها با مدارس کار می‌کند، اگر در مورد موشک، تخصص داشته باشید، نتیجه دو برابر بهتر خواهد بود.»
برنامه‌های این طرح، انعطاف‌پذیر هستند. کاربر می‌تواند اپلیکیشن‌های لازم را دانلود کند. پس از اتصال بار مفید و حسگرها، امکان اصلاح و تغییر حرکات نیز فراهم می‌شود.

تفریح و سرگرمی در فضا |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

لزوم حمایت مردم، مسئولین و مراکز استانی از پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز

در دیدار رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز با نماینده ولی فقیه و امام جمعه تبریز در استان بر لزوم حمایت مردم، مسئولین و مراکز استانی از پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز تاکید شد. نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در این دیدار با اشاره به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های این پژوهشکده گفت: «نه تنها مردم استان بلکه برخی از مسئولین و مدیران اجرایی نیز از این ظرفیت در استان بی اطلاع هستند.» حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم خاطرنشان کرد: «انتظار می‌رود مدیران این مجموعه با حضور در جلسات شورای اداری ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود را تبیین و نسبت به معرفی دقیق آن اقدام کنند.» رییس پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز نیز در این دیدار از این مجموعه به عنوان یکی از قطب‌های حوزه فضایی کشور نام برد و گفت: «پژوهشکده رانشگرهای فضایی به‌عنوان قطب فناوری فضایی و فناوری‌های های تک در شمال غرب کشور است.» حسن رضائی حقیقت اظهار کرد: «در طول سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌های کلانی در حوزه فضا در کشور صورت گرفته است و بخشی از این سرمایه گذاری در استان آذربایجان شرقی بوده است.» وی ادامه داد: «پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز یکی از پنج پژوهشکده فضایی مهم پژوهشگاه فضایی ایران در کشور بوده و علاوه بر این پژوهشکده که در استان آذربایجان شرقی فعالیت دارد سه پژوهشکده استانی دیگر نیز در اصفهان، فارس و البرز فعال می‌باشند.» وی خاطرنشان کرد: «امروز در سطح جهانی حوزه فضا به یک موضوع بسیار مهم تبدیل شده است و در آینده کشورهایی حرف برای گفتن خواهند داشت که بتوانند در حوزه فضا تاثیرگذار باشند.» رییس پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز ادامه داد: «در حوزه فضا گام‌های بسیار خوبی در این سال‌ها برداشته شده است فاصله‌ای که ما در طی چندسال طی کردیم بسیار مطلوب بوده است و حتی خبیث‌ترین دشمنان کشور ما به موفقیت‌های کسب شده در حوزه فضا اقرار می‌کنند.»