1397/05/14

مریخ را نمی‌توان به زمینی دیگر تبدیل کرد!

براساس نتایج مطالعه‌ جدیدی که به سفارش ناسا انجام شده، انسان با فناوری فعلی نمی‌تواند بدون نیاز به لباس فضایی و سکونت‌گاه‌های با فشار بالا، بر روی مریخ ساکن شود. به عبارتی، قابل سکونت کردن کره مریخ با استفاده از فناوری کنونی، امکان‌پذیر نیست. مسکونی‌سازی مریخ به عنوان سیاره‌ای پشتیبان برای زمین، برای...
مریخ را نمی‌توان به زمینی دیگر تبدیل کرد!

براساس نتایج مطالعه‌ جدیدی که به سفارش ناسا انجام شده، انسان با فناوری فعلی نمی‌تواند بدون نیاز به لباس فضایی و سکونت‌گاه‌های با فشار بالا، بر روی مریخ ساکن شود. به عبارتی، قابل سکونت کردن کره مریخ با استفاده از فناوری کنونی، امکان‌پذیر نیست.
مسکونی‌سازی مریخ به عنوان سیاره‌ای پشتیبان برای زمین، برای دهه‌ها موضوع داستان‌های علمی‌-تخیلی و علوم پرطرفدار بوده است. ناسا نیز هم‌اکنون در حال برنامه‌ریزی برای فرستادن کاوشگران انسانی، طی ۲۰ سال آینده، به سیاره‌ سرخ است.
اما این برای انسان تا چه حد امکان‌پذیر است که بتواند در مریخ کاوش کرده و یا به آن مهاجرت نماید؟ مریخ با متوسط دمای روزانه‌ی منفی ۶۷ درجه‌ی فارنهایت، از اقلیمی نامساعد برخوردار است، که برای انسان بیش از حد سرد محسوب می‌شود. از سوی دیگر، فشار اتمسفر در این سیاره کم‌تر از یک درصد فشار سطح زمین است. انسان برای آن که بتواند روی سطح آن زندگی کند، نیازمند لباس‌های فضایی و سکونت‌گاه‌های با فشار بالا خواهد بود.
طرفداران «زمینی‌سازی» مریخ برای قابل سکونت ساختن آن، آزاد کردن گازهای گلخانه‌ای، مانند کربن دی‌اکسید(CO2)، را در سطح این سیاره پیشنهاد می‌کنند، تا گرما را به دام انداخته، اقلیم را گرم ساخته و در نهایت، فشار اتمسفری را افزایش دهد. امکان دستیابی به چنین هدفی با فناوری کنونی، موضوع مطالعه‌ جدیدی بوده که با حمایت مالی ناسا به انجام رسیده است.
این پژوهش با همکاری کریستوفر ادواردز(Christopher Edwards)، سیاره‌شناس دانشگاه آریزونای شمالی، ایده‌ مشهور زمینی‌سازی را با بررسی نیازمندی‌های لازم برای رهاسازی کربن دی‌اکسید از چندین منبع مختلف، رد می‌کند. این مقاله، فهرستی از منابع موجود CO2 برای زمینی‌سازی مریخ ارائه کرده است.
مهم‌ترین منابع احتمالی برای رهاسازی کربن دی‌اکسید بر سطح مریخ عبارتند از: ۱. قله‌های یخی در دو قطب مریخ، که رهاسازی CO2 از آنها مستلزم تبخیر در مقیاسی وسیع خواهد بود. ۲. کربن دی‌اکسید متصل به سطح غبار در خاک مریخ، که برای رهاسازی آن باید تلاشی بزرگ در جهت افزایش حرارت سطح مریخ صورت بگیرد. و در نهایت، ۳. کربن قفل شده درون رسوبات معدنی، که نیازمند استخراج روباز گسترده خواهد بود.
مطابق با یکی از بیانیه‌های ناسا، نتایج فوق از داده‌هایی حاصل شده که طی ۲۰ سال گذشته به کمک فضاپیماهای کاوشگر از سطح مریخ جمع‌آوری شده بوده است.
ادواردز توضیح می‌دهد: «این داده‌ها اطلاعات جدید و قابل توجهی را درباره‌ تاریخچه‌ مواد فرار، مانندCO2  و H2O، بر روی سیاره، فراوانی مواد فرار قفل شده در بخش رویی و زیرین سطح سیاره، و نشت گاز از اتمسفر مریخ به فضا، فراهم می‌کند.»
این مقاله در نهایت نتیجه گرفته که زمینی‌سازی مریخ با استفاده از فناوری کنونی، امکان‌پذیر نیست. زمینی‌سازی مریخ عبارت است از قابل سکونت ساختن سیاره برای کاوش و سکونت انسان بدون نیاز به لباس و سکونت‌گاه فضایی. چنین هدفی حتی اگر امکانپذیر هم باشد، رهاسازی تمام این گازها همچنان برای گرم کردن این سیاره کافی نخواهد بود.
بروس یاکوسکی(Bruce Jakosky)، از آزمایشگاه فیزیک فضا و اتمسفر(LASP) در دانشگاه کلرادو و نویسنده‌ اصلی این مقاله، می‌گوید: «نتایج ما نشان می‌دهد مقدار کافی از کربن دی‌اکسید بر روی مریخ وجود ندارد که بتوان از طریق رهاسازی آن به اتمسفر، اثر گلخانه‌ای چشمگیری به وجود آورد. به علاوه، اکثر کربن دی‌اکسیدی که آنجا وجود دارد، قابل دسترسی نیست و نمی‌تواند به راحتی جابجا گردد. در نتیجه، زمینی‌سازی مریخ با استفاده از فناوری امروزی امکان‌پذیر نیست.»
ادواردز خاطرنشان می کند: «ما این پژوهش را برای تزریق واقعیت به مباحثه در مورد زمینی‌سازی مریخ، انجام دادیم.»

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما
اخبار مرتبط

SLS موشکی که انسان را به مریخ می‌برد

1394/08/04
SLS، قدرتمندترین موشکی است که تاکنون ساخته شده است. SLS مجهز به دو booster و چهار موتور RS-۲۵ است که همراه با فضاپیمای Orion ناسا برای بررسی نهایی و تا سال ۲۰۱۸ میلادی آماده پرواز خواهد...

ناسا از داوطلبان فضانوردی به کره مریخ ثبت نام می کند

1394/08/16
سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا «ناسا» با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که قرار است به منظور سفرهای فضایی به کره مریخ، از متقاضیان واجد شرایط ثبت نام کند. متقاضیان برای پذیرش باید حداقل دارای...

پیشنهاد سی‌نت برای انتخاب ساکنان مریخ از ایران یا برزیل

1394/09/28
آژانس فضانوردی آمریکا به تازگی فرم ثبت نامی را در سایت خود گذاشته است تا آمریکایی های علاقمند به فضا و فضانوردی با ثبت نام از طریق آن شانس خود را برای کار در ایستگاه فضایی بین المللی، سفر...

پرواز به مریخ مورد تهدید قرار گرفت

1397/05/08
بیل نلسون (Bill Nelson)، فضانورد و سناتور ایالات متحده از ایالت فلوریدا، ابراز کرد که با توجه به بودجه فعلی ناسا و برنامه‌های رئیس جمهور، دونالد ترامپ، برای بازگشت به ماه، سفر انسان به مریخ...

مسافران مریخ خودکشی خواهند کرد

1397/05/09
الکسی پوشکوف، نماینده سنای روسیه، معتقد است مسافران سفر به مریخ سلامت روانی خود را از دست خواهند داد. وی معتقد است برنامه‌های مسکونی کردن مریخ عملی نخواهد شد و ایده ایلان ماسک (Ellon musk)...

پربازدیدکننده ترین خبر

لزوم حمایت مردم، مسئولین و مراکز استانی از پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز

در دیدار رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز با نماینده ولی فقیه و امام جمعه تبریز در استان بر لزوم حمایت مردم، مسئولین و مراکز استانی از پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز تاکید شد. نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در این دیدار با اشاره به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های این پژوهشکده گفت: «نه تنها مردم استان بلکه برخی از مسئولین و مدیران اجرایی نیز از این ظرفیت در استان بی اطلاع هستند.» حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم خاطرنشان کرد: «انتظار می‌رود مدیران این مجموعه با حضور در جلسات شورای اداری ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود را تبیین و نسبت به معرفی دقیق آن اقدام کنند.» رییس پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز نیز در این دیدار از این مجموعه به عنوان یکی از قطب‌های حوزه فضایی کشور نام برد و گفت: «پژوهشکده رانشگرهای فضایی به‌عنوان قطب فناوری فضایی و فناوری‌های های تک در شمال غرب کشور است.» حسن رضائی حقیقت اظهار کرد: «در طول سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌های کلانی در حوزه فضا در کشور صورت گرفته است و بخشی از این سرمایه گذاری در استان آذربایجان شرقی بوده است.» وی ادامه داد: «پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز یکی از پنج پژوهشکده فضایی مهم پژوهشگاه فضایی ایران در کشور بوده و علاوه بر این پژوهشکده که در استان آذربایجان شرقی فعالیت دارد سه پژوهشکده استانی دیگر نیز در اصفهان، فارس و البرز فعال می‌باشند.» وی خاطرنشان کرد: «امروز در سطح جهانی حوزه فضا به یک موضوع بسیار مهم تبدیل شده است و در آینده کشورهایی حرف برای گفتن خواهند داشت که بتوانند در حوزه فضا تاثیرگذار باشند.» رییس پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز ادامه داد: «در حوزه فضا گام‌های بسیار خوبی در این سال‌ها برداشته شده است فاصله‌ای که ما در طی چندسال طی کردیم بسیار مطلوب بوده است و حتی خبیث‌ترین دشمنان کشور ما به موفقیت‌های کسب شده در حوزه فضا اقرار می‌کنند.»