1397/05/09

ارائه ۹ خدمت الکترونیکی اصلی سازمان فضایی ایران در نمایشگاه الکامپ

دکتر مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فضایی ایران در اولین روز برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ، ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این نمایشگاه، در غرفه سازمان فضایی ایران حضور یافت. رییس سازمان فضایی ایران ضمن بازدید از بخش الکامپ استارز نمایشگاه با نمایندگان کسب‌و‌کارهای...
 ارائه ۹ خدمت الکترونیکی اصلی سازمان فضایی ایران در نمایشگاه الکامپ

دکتر مرتضی براری، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فضایی ایران در اولین روز برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ، ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این نمایشگاه، در غرفه سازمان فضایی ایران حضور یافت.
رییس سازمان فضایی ایران ضمن بازدید از  بخش الکامپ استارز نمایشگاه با نمایندگان کسب‌و‌کارهای نوپا نیز به گفت‌وگو نشست.
نمایندگان استارتاپ‌های کشور که همه در بخش الکامپ استارز حضور دارند ضمن ارائه‌ اطلاعات دقیق و جامعی از روند تاسیس و رشد استارتاپ‌ها در کشور چشم‌اندازهای کلان و چالش‌های رسیدن به اهداف خود را با معاون وزیر ارتباطات در میان گذاشتند.
در ادامه این بازدید، دکتر براری ضمن حضور در غرفه سازمان فضایی ایران، بر لزوم توسعه کاربردها و خدمات فضایی در کشور تاکید کرد و افزود: «امروزه کشور با چالش‌هایی در حوزه‌های آب، خشکسالی و محیط زیست روبه‌روست که فناوری فضایی در مدیریت و حل این چالش‌ها می‌تواند نقش موثری داشته باشد و توسعه فناوری فضایی در کشور باید با هدف ارائه خدمات کاربردی به جامعه و بر اساس نیازهای اساسی کشور صورت پذیرد.»
وی ادامه داد: «مردم باید بدانند در تمام دنیا دیگر بخش فضایی فقط جذابیت بصری ندارد بلکه به یکی از شاخه‌های اقتصادی و مهم در زمینه ارائه خدمات تبدیل شده است.»
گفتنی است، در غرفه سازمان فضایی ایران ۹ خدمت کاربردی ارایه می‌شود. شامل آموزش و ترویج در حوزه علوم و فناوری فضایی، ارائه خدمات کاربردی سنجش از دور، ارائه اطلاعات پایش ماهواره‌ای زمین، ارائه خدمات آزمایشگاهی سنجش از دور، ثبت شبکه‌های ماهواره‌ای در مراجع داخلی و بین‌المللی، خدمات حوزه نجوم رصدی، ارائه داده و تصاویر ماهواره‌ای، خدمات ارتباطی ماهواره اینمارست و خدمات پهنای باند ماهواره‌ای.
همچنین داده‌های طیفی از طریق دسترسی به کتابخانه طیفی و خدمات طیف سنجی از دیگر خدمات الکترونیکی سازمان فضایی ایران است که در این نمایشگاه ارائه می‌شود.

 

داخلی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

سفر فضاپیمای BepiColumbo به سمت سیاره عطارد آغاز شد

اولین مأموریت آژانس فضایی اروپا (ESA) به سیاره عطارد بامداد روز ۲۸ مهر از پایگاه فضایی گویان فرانسه آغاز شد. فضاپیمای بپی‌کلمبو (BepiColumbo ) رأس ساعت ۵:۱۵بامداد سوار بر ماهواره‌بر آریان ۵ پرتاب شد و سفری هفت ساله را به سمت نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به خورشید آغاز کرد. فاصله زمین تا عطارد ۲۴۰میلیون کیلومتر است ولی کل سفر فضاپیمای مورد بحث به حدود 9 میلیارد کیلومتر خواهد رسید. با وجود هوای نیمه ابری، عملیات پرتاب با تلاش مشترک آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی ژاپن (JAXA) به شکل بی نقصی انجام شد. دو دقیقه پس از پرتاب، دو بوستر اولیه از آریان ۵ جدا شدند. طی ۹دقیقه وظیفه موتور اصلی هم به پایان رسید و BepiColumbo سوار بر ماژول انتقال و مرحله بالایی به مدار پایینی زمین رسیدند. نهایتاً در زمان ۲۷دقیقه پس از پرتاب، فضاپیما به طور کامل از سامانه پرتاب جدا شد و سفرش را آغاز کرد. سیگنال‌های اولیه نشان می‌دهند که ماهواره مورد بحث کاملاً سالم و عملیاتی است. به خاطر نیروی گرانش عظیم خورشید، انرژی مورد نیاز برای رسیدن به عطارد تقریباً معادل انرژی برای رسیدن به پلوتو است. آریان ۵ قدرت کافی برای طی این مسیر ندارد و پیشرانه‌های یونی روی فضاپیما هم از عهده این کار بر نمی‌آیند. به همین دلیل بپی‌کلمبو مجبور است مانورهای خاصی را برای دستیابی به سرعت مورد نیاز انجام دهد. یکی از این مانورها در سال ۲۰۲۰ دور زمین انجام می‌شود، دو مورد در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دور سیاره ناهید، و شش مانور بین سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۵ دور عطارد تا نهایتاً فضاپیما در تاریخ پنجم دسامبر ۲۰۲۵ در مدار مورد نظر قرار گیرد. پس از قرار گرفتن در مدار، بپی‌کلمبو به دو مدارگرد تقسیم می‌شود: مدارگرد مرکوری (MPO) متعلق به آژانس فضایی اروپا و مدارگرد مگنتوسفری مرکوری (MMO) متعلق به ژاپن. برای اولین بار است که دو فضاپیما به شکل همزمان به سمت عطارد ارسال می‌شوند تا در مورد ساختار، میدان مغناطیسی و فقدان اتمسفر این سیاره تحقیق کنند.