1397/05/08

آزمایش جدید ناسا در دمای ۱۰ میلیارد بار سردتر از سردترین دما!

اتم‌ها در دمایی معادل ۱۰ میلیاردم درجه روی «صفر مطلق» سرد می‌شوند و به عبارت دیگر دمای انجماد آن‌ها ۱۰ میلیارد بار سردتر از دمای متوسط عمق فضا است. سازمان فضایی ناسا یک آزمایشگاه ویژه در اختیار دارد که با نام «کُلد اتم لب» شناخته می‌شود و آزمایش‌های ویژه و متفاوت در آن دنبال می‌شود. این مرکز هم اکنون...
آزمایش جدید ناسا در دمای ۱۰ میلیارد بار سردتر از سردترین دما!

اتم‌ها در دمایی معادل ۱۰ میلیاردم درجه روی «صفر مطلق» سرد می‌شوند و به عبارت دیگر دمای انجماد آن‌ها ۱۰ میلیارد بار سردتر از دمای متوسط عمق فضا است.
سازمان فضایی ناسا یک آزمایشگاه ویژه در اختیار دارد که با نام «کُلد اتم لب» شناخته می‌شود و آزمایش‌های ویژه و متفاوت در آن دنبال می‌شود. این مرکز هم اکنون طرحی را برای یک آزمایش فوق سرد روی اتم‌ها پیش می‌برد و قرار است که نتایج حاصل از آن در «ایستگاه بین‌المللی فضایی» مورد استفاده قرار گیرد.
این آزمایش با هدف فعالیت فیزیک کوانتومی در فضای میکروگرانشی با جاذبه نزدیک به صفر دنبال می‌شود و نتایج حاصل از آن به دانشمندان کمک می‌کند روش‌های بهتر برای حضور بشر خارج از مدار زمین را پیدا کنند.
اتم‌ها در دمایی معادل ۱۰ میلیاردم درجه روی «صفر مطلق» سرد می‌شوند و به عبارت دیگر دمای انجماد آنها ۱۰ میلیارد بار سردتر از دمای متوسط عمق فضا است. در چنین دمایی اتم‌ها به روش‌های عجیب و غیرمنتظره رفتار می‌کنند و به دانشمندان امکان می دهند ماهیت اساسی ماده را به صورت دقیق‌تر بررسی کنند.
ابرهای متشکل از اتم‌های فوق سرد که در آزمایشگاه «کُلد اتم لب» (CAL) تولید شده‌اند با نام «بوز-انیشتین هم‌چگال» (BEC) شناخته می‌شوند و اتم‌ها در آن رفتارهای کوانتومی در مقیای میکروسکوپیک را به نمایش می‌گذارند که امکان مشاهده آنها به راحتی وجود ندارد. ابرهای BEC این امکان را فراهم می‌کنند تا دانشمندان بتوانند ماهیت بنیادین مواد روی کره زمین را بفهمند.
در حال حاضر صدها آزمایش BEC در سراسر جهان دنبال می‌شود، ولی در ایستگاه بین‌المللی فضایی (ISS) بدون هرگونه تحریک گرانشی دانشمندان می‌توانند رفتارهای اتم در دمای فوق سرد را بسیار دقیق‌تر از کره زمین بررسی کنند و در چنین فضایی می‌توانند دما را نسبت به آنچه که روی کره زمین تجربه می‌شود، بسیار سرددتر کنند.
آزمایشگاه تخصصی «کلد اتم لب» در ایستگاه بین‌المللی فضایی به دانشمندان کمک می‌کند برای حل کردن برخی از بزرگترین رمز و رازهای جهان یک گام جلوتر بروند و در فرآیند درک ماهیت ماده، مکانیسم‌های فیزیک کوانتومی و تئوری‌های مربوط به گرانش پاسخ‌های دقیق‌تری به دست آورند.

کاوش‌های فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

لزوم حمایت مردم، مسئولین و مراکز استانی از پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز

در دیدار رئیس پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز با نماینده ولی فقیه و امام جمعه تبریز در استان بر لزوم حمایت مردم، مسئولین و مراکز استانی از پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز تاکید شد. نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در این دیدار با اشاره به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های این پژوهشکده گفت: «نه تنها مردم استان بلکه برخی از مسئولین و مدیران اجرایی نیز از این ظرفیت در استان بی اطلاع هستند.» حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم خاطرنشان کرد: «انتظار می‌رود مدیران این مجموعه با حضور در جلسات شورای اداری ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود را تبیین و نسبت به معرفی دقیق آن اقدام کنند.» رییس پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز نیز در این دیدار از این مجموعه به عنوان یکی از قطب‌های حوزه فضایی کشور نام برد و گفت: «پژوهشکده رانشگرهای فضایی به‌عنوان قطب فناوری فضایی و فناوری‌های های تک در شمال غرب کشور است.» حسن رضائی حقیقت اظهار کرد: «در طول سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌های کلانی در حوزه فضا در کشور صورت گرفته است و بخشی از این سرمایه گذاری در استان آذربایجان شرقی بوده است.» وی ادامه داد: «پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز یکی از پنج پژوهشکده فضایی مهم پژوهشگاه فضایی ایران در کشور بوده و علاوه بر این پژوهشکده که در استان آذربایجان شرقی فعالیت دارد سه پژوهشکده استانی دیگر نیز در اصفهان، فارس و البرز فعال می‌باشند.» وی خاطرنشان کرد: «امروز در سطح جهانی حوزه فضا به یک موضوع بسیار مهم تبدیل شده است و در آینده کشورهایی حرف برای گفتن خواهند داشت که بتوانند در حوزه فضا تاثیرگذار باشند.» رییس پژوهشکده رانشگرهای فضایی تبریز ادامه داد: «در حوزه فضا گام‌های بسیار خوبی در این سال‌ها برداشته شده است فاصله‌ای که ما در طی چندسال طی کردیم بسیار مطلوب بوده است و حتی خبیث‌ترین دشمنان کشور ما به موفقیت‌های کسب شده در حوزه فضا اقرار می‌کنند.»