1397/05/08

افزایش اجباری مدار ایستگاه فضایی بین‌المللی

مرکز هدایت پروازهای فضایی روسیه گزارش داد با استفاده از موتور موشکی ناو باربری پروگرس ام.اس-۸ (Progress M.S.8) مدار ایستگاه فضایی در روز پنجشنبه افزایش ارتفاع داده شد. در اطلاعیه این مرکز آمده است: «این مانور با استفاده از موتورهای سفینه باربری خودکار پروگرس ام.اس-۸ در ساعت 19:10 به وقت آغاز مسکو و...
 افزایش اجباری مدار ایستگاه فضایی بین‌المللی

مرکز هدایت پروازهای فضایی روسیه گزارش داد با استفاده از موتور موشکی ناو باربری پروگرس ام.اس-۸ (Progress M.S.8) مدار ایستگاه فضایی در روز پنجشنبه افزایش ارتفاع داده شد.
در اطلاعیه این مرکز آمده است: «این مانور با استفاده از موتورهای سفینه باربری خودکار پروگرس ام.اس-۸  در ساعت ۱۹:۱۰ به وقت آغاز مسکو و ۱۹۹ ثانیه به طول انجامید.»
پس از این عملیات، متوسط ارتفاع مدار ایستگاه فضایی بین‌المللی ۷۰۰ متر افزایش یافته و به ۴۰۵.۵ کیلومتر رسید. این اصلاح به دلیل فراهم شدن شرایط مناسب برای قرار گرفتن ایستگاه در مسیری صورت گرفت که ناو سایوز ام.اس-۸ (Soyuz MS-8) بتواند به راحتی به زمین بازگردد, همچنین سفینه بعدی یعنی سایوز ام.اس-۱۰ (Soyuz MS-10) به ایستگاه متصل شود.
اصلاح قبلی در ۱۰ ژوئیه صورت گرفت. برای اولین بار از ناو باربری آمریکایی سیگنوس (Cygnus) استفاده شد که پس از ۵۰ ثانیه روشن شدن موتورهای سفینه، ارتفاع ایستگاه حدود ۹۰ متر افزایش یافت.
پیش از این نیز در ۲۳ ژوئن، مانند این بار، موتورهای پروگرس ام.اس-۸ به مدت ۲۰۸ ثانیه کار کرد و ارتفاع متوسط پرواز ایستگاه فضایی بین‌المللی را ۷۰۰ متر افزایش داد.
طبق برنامه پیش‌بینی شده قرار است در ۴ اکتبر، اولگ آرتمیف (Oleg Artemyev)، فضانورد روسی به همراه فضانوردان آمریکایی، ریچارد آرنولد(Richard Arnold)، و اندرو فوستیل (Andrew Feustel) از ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین باز خواهند گشت. آنها از ۲۱ مارس ۲۰۱۸ در ایستگاه کار می‌کنند.
سایوز ام.اس-۱۰ باید تایلر هگ‌(Tyler Hague)، فضانورد سازمان فضانوردی آمریکا (NASA) و الکساندر آووچینین(Aleksei Ovchinin)، کیهان‌نورد سازمان فضانوردی روسیه (Roscosmos)، را به ایستگاه ببرد. پرتاب این سفینه برای روز ۱۱ اکتبر سال جاری برنامه ریزی شده است.
ناو باربری بدون سرنشین پروگرس ام.اس-۸ در ۱۳ فوریه ۲۰۱۸ از بایکونور به فضا پرتاب شد و دو روز بعد از پرتاب در ۱۵ فوریه ۲۰۱۸ به بخش زوردا ایستگاه فضایی متصل شد. این ناو شصت و نهمین فروند از نوع سفینه های پروگرس است که تدارکات ساکنان ایستگاه فضایی بین‌المللی را بر عهده دارند. پروگرس ام.اس-۸ حدود ۲۷۴۶ کیلوگرم بار با خود حمل می‌کرد که به جز مواد مواد غذایی، شامل ۸۹۰ کیلوگرم سوخت و تجهیزات، ۴۶ کیلوگرم اکسیژن و ۴۲۰ کیلوگرم آب بود.
از آنجا که این نوع سفینه‌ها فاقد سپر حرارتی هستند و بعد از پایان ماموریت بر اثر برخورد به جو زمین از بین می‌روند، بطور معمول از سوخت موجود در مخزن ناو پروگرس برای اصلاح مدار ایستگاه فضایی بین‌المللی استفاده می شود.

فضانوردی و سرنشین‌دار |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

ماهواره‌ها در جستجوی زمین‌های مناسب برای کاشت برنج

مرکز کاربردهای فضایی شمال شرق (North Eastern Space Applications Centre به‌اختصار NESAC) در هند به درخواست اداره کشاورزی دولت ایالت مگالایا (Meghalaya) به یاری تعیین زمین‌های مناسب برای کاشت برنج با استفاده از فناوری فضایی آمده است. در این طرح فناوری‌های ماهواره‌ای از سنجش از دور و سامانه‌های اطلاعات جغرافیایی یا جی‌آی‌اس (GIS) به کار گرفته می‌شوند. به گفته مسئولان این طرح، استفاده از فناوری فضایی باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه و جلوگیری از سعی و خطا برای تعیین زمین‌های مناسب می‌شود. همچنین با داده‌های ماهواره‌ای می‌توان مناطق بسیار بزرگی را بررسی کرد که انجام زمینی چنین کاری بسیار دشوار است. البته ماهواره‌ها نمی‌توانند تحولات اجتماعی و جمعیتی را تشخیص دهند و به همین دلیل باید منابع اطلاعات مختلفی برای به دست آوردن چشم‌اندازی جامع از مناطقی که هم از نظر اجتماعی و هم بوم‌شناسی برای پرورش برنج بورو مناسب باشند ترکیب شوند.