1397/05/07

هواپیمای فضایی توریستی رکورد ارتفاع خود را شکست

یک هواپیمای فضایی در سومین آزمایش خود با سرعت ٢.٤٧ ماخ به ارتفاع ٤٦٥٠٠ فوتی زمین رفت و رکورد ارتفاع پروازهای پیشین را شکست. همچنین برای نخستین بار وارد لایه مزوسفر زمین شد. آخرین هواپیمای فضایی شرکت ویرجین گالاکتی (Virgin Galactic) برای سومین آزمایش پرواز موشکی به آسمان فرستاده شد. این هواپیما به...
هواپیمای فضایی توریستی رکورد ارتفاع خود را شکست

یک هواپیمای فضایی در سومین آزمایش خود با سرعت ٢.٤٧ ماخ به ارتفاع ٤٦٥٠٠ فوتی زمین رفت و رکورد ارتفاع پروازهای پیشین را شکست. همچنین برای نخستین بار وارد لایه مزوسفر زمین شد.
آخرین هواپیمای فضایی شرکت ویرجین گالاکتی (Virgin Galactic)  برای سومین آزمایش پرواز موشکی به آسمان فرستاده شد.
این هواپیما به نام VSS Unity spaceplane پس از پرتاب به ارتفاع ٤٦٥٠٠ فوتی زمین رفت.  به هرحال این هواپیمای فضایی تا به حال به چنین ارتفاعی نرفته بود و برای نخستین بار وارد لایه مزوسفر (سومین لایه اتمسفر زمین) شد. همچنین سرعت آن به ٢.٤٧ ماخ یعنی دو برابر سرعت صوت رسید.
 هواپیمای مذکور به مدت ٤٢ ثانیه در این لایه ماند و سپس به زمین بازگشت. VSS Unity جایگزین  SpaceShip Two  شده که در سال ٢٠١٤  دچار حادثه شد و یکی از خلبانان آن جان باخت.  این وسیله نقلیه هوایی برای حمل ٦ توریست به فضا طراحی شده است. مسافران آن می‌توانند پس از تجربه ٥ دقیقه بی‌وزنی به زمین برگردند.
 به گفته این شرکت آزمایش‌هایی مشابه به جمع آوری اطلاعات کابین مانند دما،فشار ،واکنش گرمایی، ارتعاشات و میزان اشعه‌ها کمک می‌کند.

ماهواره‌بر و پرتاب | توریسم فضایی |

نظر شما

پربازدیدکننده ترین خبر

جوان‌ترین فضانورد جهان که بود؟

در حالی که دنیا هنوز از پرواز گاگارین (Yuri Gagarin) در شگفت بود رسانه‌های شوروی خبر پرتاب دومین فضانورد این کشور را اعلام کردند، اما تنها خبر این پرواز جهانیان را بهت زده نکرد بلکه سن فضانورد هم باعث تعجب شد. گرمان تیتف سرنشین سفینه وستک-۲ (Vostak-2) تنها ۲۵ سال سن داشت. سفینه وستک-۲ در ساعت ۰۶:۰۰ روز ۶ اوت ۱۹۶۱ از پایگاهی به فضا پرتاب شد که در آن زمان رسانه‌های گروهی شوروی اطلاع روشنی از آن را اعلام نکردند. گزارش خبرگزاری رسمی شوروی(تاس) درباره پرتاب در ساعت ۰۷:۴۰ و فقط در زمانی پخش شد که کاملاً مطمئن شدند که سفینه در مدار و فضانورد در حالت خوب است. در این اعلامیه هدف پرواز مطالعه اثرات بی وزنی در پروازهای طولانی بر روی بدن انسان و عکس العمل بدن در این پرواز بازگشت به زمین همچنین بررسی کار انسان در شرایط بی‌وزنی و بررسی سفینه فضایی توسط کیهان نورد ذکر شده بود.